Jetra ima izuzetno važnu funkciju u našem organizmu, od proizvodnje proteina, holesterola i žuči, do čuvanja vitamina, minerala, pa čak i ugljenih hidrata. Takođe, ona razlaže otrovne materije kao što su alkohol, lekovi i prirodni sporedni proizvodi metabolizma.

‒ Namirnice koje, ako se konzumiraju svakodnevno, mogu oštetiti jetru, jesu: alkohol, hrana sa previše dodatog šećera ili soli, zatim ona pržena u dubokom ulju, hleb i pecivo od belog brašna, hrana koja sadrži trans masti... Da bismo jetru očuvali zdravu, važno je da svakodnevno koristimo namirnice koje će pomoći našoj „laboratoriji” da funkcioniše besprekorno. Ovo su najbolje namirnice koje treba da jedete odnosno pijete da bi vam jetra ostala zdrava ‒ savetuje naša sagovornica.

Kafa

Možda ćete se iznenaditi, ali kafa je vrlo korisna i zdrava, jer povećava nivo antioksidanta glutationa u jetri. Naime, on sprečava oštećenja koja mogu izazvati slobodni radikali, s kojima se naš organizam svakodnevno bori. Ovaj napitak smanjuje rizik od razvoja bolesti jetre, raka i pojave masne jetre, tako što smanjuje nepoželjno nakupljanje kolagena i masnoća.

Zeleni čaj

Verovatno ste već čuli za njegova brojna zdrava svojstva. Istraživanja sprovedena nad ljudima koji su pili po četiri šolje zelenog čaja dnevno pokazala su poboljšanje svih parametara kojima se prati rad jetre.

Grejpfrut, limun i limeta

Antioksidansi i vitamini iz ovih citrusa pomažu jetri da se izbori s većom količinom alkohola. To se odnosi na sve one koji ne mogu da se zadrže na nekoliko pića nedeljno. Preporučuje se da dan započnete čašom mlake, nezaslađene liunade da biste podstakli rad jetre.

Borovnice i brusnice

Ako baš i niste ljubitelj kiselo-gorkog ukusa citrusa, slobodno se opredelite za ove predstavnice bobičastog voća. Antioksidanti, koji ovom voću daju karakterističnu boju, pružaju mnogobrojne zdravstvene blagodeti. Rezultat istraživanja objavljen u časopisu World Journal of Gastroenterology pokazuje da uvođenjem borovnica u ishranu možemo podstaći lučenje antioksidativnih enzima i jačanje imunološkog odgovora, što znači da će nam jetra biti zdrava i neoštećena.

Ekstrakt semenki grožđa

Istraživanja sprovedena na Medicinskom univerzitetu u Izraelu pokazala su da je ekstrakt semenki crnog grožđa doveo do poboljšanja kod pacijenata koji su imali masnu jetru (uzrok nije alkohol). Istraživači iz Brazila takođe su utvrdili zaštitno dejstvo na jetru ekstrakta semenki grožđa.

Sok cvekle

Sveže isceđen sok cvekle povećava lučenje prirodnih enzima koji vrše detoksikaciju. Zato je odlična ideja da sami cedite sok od voća i povrća, i pravite mešavine po svom ukusu.

Koštunjavo voće

Voće s tvrdom ljuskom veliki je izvor vitamina E, koji spada u snažne antioksidante. Najzdravijie vrste ishrane, mediteranska i DASH (dijetetsko regulisanje hipertenzije), preporučuju redovno grickanje: oraha, badema, lešnika, indijskog i brazilskog oraha, pistaća, kestena, kikirikija... Studije pokazuju veliki uticaj na lučenja enzima jetre.

Masna riba

Riba hladnih mora: tuna, losos, haringa, skuša, bakalar bogata je omega 3 masnoćama, kojevećina ljudi ne unosi u dovoljnoj količini. Zapitajte se koliko ste puta ove nedelje jeli ribu? Za zdravu jetru važno je da unosimo omega 3 i omega 6 masnoće u podjednakoj količini. Zato svaki dan unesite makar jedan izvor omega 3 masti - pored ribe, to su čia semenke, laneno seme i orasi.

Maslinovo ulje

Već smo pominjali mediteranski način ishrane. Tipična mediteranska namirnica koja bi trebalo da bude više zastupljena u ishrani jeste maslinovo ulje. Hladno ceđeno ulje sprečava deponovanje masnoće u jetri i povećava protok krvi kroz nju.

Beli luk

Njegovi sastojci alicin i selen potpomažu oslobađanje toksina iz jetre. Pojedite čen belog luka makar uz večernji obrok ili ga dodajte u jelovnik onih dana kada ste sigurni da ćete ostati kod kuće.

Tekst: Vesna Stanimirović

Izvor: Lepa & Srećna