Osim što osvežava i utoljava glad, grožđe se u narodnoj medicini tradicionalno koristi za lečenje niza oboljenja. Sveži sok od grožđa bogat je vitaminima A, B i C, kao i brojnim mineralima.

Grožđe deluje kao prirodni tonik, a ujedno je prilično hranjivo. Sadrži oko 20 odsto šećera, pa je dobro njime zameniti industrijske slatkiše. Ovo voće je takođe vrlo važan izvor bioflavonida, koji štite organizam od slobodnih radikala. Zbog različitih antioksidanasa, grožđe snažno deluje protiv bakterija, virusa, upala i alergija.

Preporučuje se protiv loše cirkulacije, a važno je i u usporavanju starenja, odnosno sprečavanju demencije i degenerativnih očnih bolesti.

Kupujte samo zrele grozdove

Kad se jednom ubere, grožđe dalje ne sazreva, pa kupujte isključivo zrele plodove. Grozd sa bobicama mora da bude zelenkastožut. Grožđe operite neposredno pre jela, a kako biste ga sačuvali svežim, držite ga u plastičnoj kutiji u frižideru.

Belo grožđe ima vrlo sličnu energetsku vrednost kao crno, nešto manje kalijuma i kalcijuma, ali siromašno je fenolima u odnosu na crno grožđe. Kožica crnog grožđa obiluje fenolima, koji mu daju boju i ukus, a nama su korisni za zdravlje. Tu su i polifenoli (resveratroli, antocijani, katehini i kvercetini), antioksidansi koji uništavaju slobodne radikale, koji mogu da izazovu tumore. Takođe, čuvaju prohodnost arterija pa tako smanjuju rizik od bolesti srca.

Crno grožđe bi trebalo jesti često zbog obilja hranljivih sastojaka, najviše kalijuma, vitamina C, B1 i B6 i mangana. Crno grožđe obiluje i flavonoidima, od kojih su najvažniji kvercitin i resveratrol (ili rezveratrol) jer smanjuju zgrušavanje krvi i snižavaju loš holesterol, smanjujući tako rizik od srčanih bolesti. Nedavno istraživanje pokazalo je da konzumiranje crnoga grožđa povećava nivo hormona melatonina, neophodnog za dobar san.

Visoka koncentracija resveratrola je takođe u ljusci crnog grožđa. Resveratrol pozitivno utiče na motoričke i mentalne funkcije mozga i smanjuje rizik od moždanog udara, a pomaže i fleksibilnosti i zdravlju srčanog mišića.

Neka istraživanja su pokazala da resveratrol ima važnu ulogu u sprečavanju malignih bolesti i da čak može da ubrza uništavanje već postojećih ćelija raka.

Od određenih vrsta grožđa pravi se suvo grožđe, koje obiluje biljnim vlaknima, kalcijumom i gvožđem, a mogu da zamene i šećer u kolačima. Iako se za namirnice koje su slatke i lepljive, kao što je suvo grožđe, smatralo da uzrokuju propadanje zuba, novija istraživanja su potvrdila suprotno.

Pokazalo se da materije iz suvog grožđa suzbijaju rast bakterija odgovornih za nastanak karijesa i bolesti desni pre svega zato što obiluju fruktozom i glukozom, a ne saharozom, koja je glavni krivac za oboljenja usne šupljine.

U lečenju se koristi i vinsko sirće, koje hladi i steže, smiruje dijareju i krvarenje, a služi i za pripremu obloga. Povremeno pranje celog tela mešavinom sirćeta i vode čisti kožu i otvara pore, pospešuje cirkulaciju krvi, a time organizam postaje otporniji na razne bolesti i štetne spoljašnje uticaje.

20 najlekovitijih recepata sa grožđem

1. Oboljenja pankreasa

Pre doručka, ručka i večere pijte po 100 ml soka od grožđa (bez alkoholnog vrenja) tokom 10 dana. Pre tretmana ozbiljnijih bolesti obavezno se posavetujte s lekarom.

2. Bolovi u stopalima

Bolna stopala i donji deo noge svakog jutra navlažite krpom namočenom vinskim sirćetom, dobro izmasirajte i zamotajte dobrim zavojem koji se skida tek pre spavanja. Poboljšanja biste mogli da primetite već za nekoliko dana, ali tretman je najbolje primenjivati tokom dve nedelje.

3. Promrzline

Usitnite 30 listova vinove loze i kuvajte u mleku pola sata na laganoj vatri. Dobijeni talog sipajte u vodu za pranje i u njoj držite promrzle noge ili ruke najmanje deset minuta.

4. Prehlada

Protiv prehlade i groznice skuvajte 200 ml crnog vina sa kašičicom mlevenog bibera i popijte pre spavanja. Po želji možete da zasladite medom ili šećerom.

5. Bolovi u bešici

Pre spavanja pripremite vruću oblogu od vinskog sirćeta - na laganoj vatri zagrejte malo vinskog sirćeta u širokoj posudi i njime natopite lanenu ili pamučnu krpu. Smestite se u udoban položaj, stavite oblogu na donji deo stomaka i dobro se utoplite. Pazite da obloga ne bude previše vruća. Ovaj tretman ponovite najmanje dve večeri zaredom, pijte puno tečnosti, a ako sumnjate na upalu, pijte uvin čaj.

6. Grčevi u stomaku

U litar belog vina stavite 100 g usitnjenog belog luka i ostavite da stoji 5-10 sati, a zatim procedite i pijte po čašicu, od pet do šest puta, tokom 10 dana. Lek nije pogodan za decu.

7. Anemija

U dva litra crnog vina stavite 200 g suvog lišća koprive, ostavite da stoji 24 sata, a zatim pijte po čašicu, svako jutro na prazan stomak i uveče pre spavanja, tokom dužeg razdoblja.

8. Slezina

Tokom 30 dana jedite crno grožđe s komadom jučerašnjeg pšeničnog hleba. Prvih 10 dana po 300 g pre doručka, ručka i večere, drugih 10 dana po 400 g, a trećih 10 dana po 500 grama.

9. Protiv akni

Jednu kašičicu usitnjenog, suvog, neprskanog lista vinove loze kuvajte 10 minuta u 2,5 decilitra vode. Ostavite da se ohladi, procedite i pijte tri puta dnevno između glavnih obroka. Pijte mesec dana, a po potrebi terapiju ponovite nakon kraće pauze.

10. Upala želuca

Tri puta dnevno, 20 dana zaredom, na prazan stomak jedite 400 g crnog grožđa s komadom crnoga hleba, starog najmanje jedan do dva dana.

11. Bolesti prostate

Posle svakog obroka, tokom deset dana, jedite pola kilograma crnog grožđa, a posle toga popijte čaj spremljen od kašike usitnjenog lišća vinove loze (svežeg ili suvog, koje se prelije sa 700 g kipuće vode, ostavi da stoji 1-2 sata, procedi i pije) po 200 g pre jela tri puta na dan.

PageBreak

12. Tretman za lice

Čistu vatu natopite belim vinom pa premažite lice i vrat. Nakon dvadesetak minuta tretirana mesta isperite mlakim čajem od kamilice. Belo vino je odličan osvežavajući losion.

13. Uklanjanje bradavica

Tri kašičice semenki belog grožđa i semenki dunje usitnite u secku i prelijte sa dva decilitra prokuvane vode. Kad se sve ohladi, pripremljenom mešavinom natopite bradavice nekoliko puta dnevno. Nakon dvadesetak minuta bradavice obrišite vatom namočenom u mlaki čaj od kamilice.

14. Menstrualni grčevi

Uzmite 400 g lišća vinove loze, stavite u platnenu kesu i dobro zavežite, ubacite u odgovarajuću posudu i prelijte s 1,2 l vode pa kuvajte dok voda ne provri i još 15 minuta nakon toga, a zatim tečnost sipajte u lavor, rashladite do podnošljive temperature i perite noge svakodnevno po 20 minuta. Ova voda može se koristiti još jednom, kad se opet zagreje.

15. Maska

Masku od svežih zrna grožđa možete pripremiti tako što dvadesetak zrna oljuštite i izvadite semenke, a dobijenu kašu nanesete na očišćenu kožu lica i vrata. Nakon 20 minuta isperite mlakom vodom.

16. Melem za dojilje

Napravite mešavinu tri kašike semenki belog grožđa i tri kašike semena dunje i prelijte s 200 ml kipuće vode, ostavite da odstoji 24 sata pa melemom mažite bradavice dojki nekoliko puta na dan. Pred spavanje dojke i bradavice operite čajem od kamilice.

17. Topljenje kamenja u žuči

Pola litre vina kuvajte s 70 ml maslinovog ulja pet minuta. Ovako pripremljen lek pijte svako jutro na prazan stomak pet dana uzastopno po šoljicu. Čim popijete, lezite na levu stranu i ostanite tako pola sata, a zatim se okrenite i ležite isto toliko na desnoj strani.

18. Tuberkuloza

Šest kašika rendanog rena i crne rotkve prelijte litrom kipućeg vina, ostavite poklopljeno dva sata, zatim procedite, zasladite medom i pijte svakih sat vremena po 50 ml, a pre ručka i večere po 100 ml tokom sedam dana. U to vreme jedite jaču hranu i dva puta dnevno žvaćite po 100 g saća s medom pa saće (vosak) ispljunite.

19. Cirkulacija

Dve šake usitnjenih svežih listova vinove loze kuvajte 15 minuta u litri vode. Ovu smesu dodajte u kupku i u njoj pola sata držite noge natopljene do kolena. Ponavljajte to svaki dan kroz mesec dana, najbolje pre spavanja.

20. Oporavak nakon operacija

Za brži oporavak nakon operacije jedite sveže grožđe tri puta na dan: ujutro na prazan stomak, sat pre ručka i sat pre večere. Dnevno treba pojesti 1,5 kg grožđa, ali može i više. Prednost treba dati crnom grožđu jer je lekovitije od belog. Grožđe se može jesti i s malo pšeničnog hleba. Terapija za oporavak traje tri nedelje.

Izvor: Stil / 24sata.hr