Cervikalni sindrom je zajednički naziv za prisustvo bola u predelu vrata i ramenom pojasu. Više: Zašto vas boli vrat i šta je to cervikalni sindrom.
Kako bi sprečili pojavu i izbegli bolove primenite sledeće savete:
Najbitnije je pravilno držanje glave i vrata. To znači da glava treba da bude u centralnom položaju prema kičmenom stubu, a ne nagnuta prema napred i dole. Vrat je najpokretljiviji deo kičmenog stuba koji obavlja pokrete u različitim smerovima - glavu možemo okretati, nagnuti je u stranu, prema napred i nazad. Pored toga vrat ima i ulogu da drži, odnosno, podupire glavu. To sve olakšavaju i omogućavaju mišići vrata.
Zato je bitno vežbanje, jer ukoliko ne vežbamo oslabiće mišići vrata koji glavu drže u uspravnom položaju. Kad mišići oslabe dešava se da osobe dobiju nepravilan položaj vrata i glave kada je glava nagnuta napred i nadole. Sve veći broj ljudi provodi pored radnog vremena i dosta slobodnog vremena za kompjuterom.
Upravo su oni najizloženiji riziku od nastanka cervikalnog sindroma. Preporuka je prvenstveno smanjiti broj sati za kompjuterom barem u slobodno vreme. Neophodno je praviti češće pauze tokom rada, držati pravilno glavu i vrat, znači u centralnom položaju, raditi vežbe istezanja i razgibavanja glave, vrata i ramena. Potrebno je prilagoditi odnos radnog stola, radne stolice i kompjutera.
Monitor treba postaviti u visini očiju kako se ne bi opterećivali mišići vrata, položaj tela u stolici treba da bude takav da su kolena opuštena i pod pravim uglom ali nešto niža od kukova. Stopala nikako ne smeju visiti sa stolice već moraju biti oslonjena na podlogu. Preporučljivo je koristiti rukohvate na stolici.
Najveća opreznost potrebna je pri radu sa prenosivim računarima. Najčešće ove računare koristimo na neprilagođenim podlogama, držimo ih na kolenima, niskim stolovima itd što prisiljava korisnika na pogrbljeno držanje i istezanje vrata.
Ruke nemaju oslonac što vrat i ramena izlaže dodatnom naporu. Kao i za stacionarni kompjuter i za prenosivi računar važe ista pravila korišćenja. Ukoliko ne možete da prenosivi računar držite na stolu adekvatne visine, kako bi zaslon bio u visini očiju bar se potrudite da ga što kraće koristite, pravite češće prekide u radu, vežbajte!
Ukoliko ipak dođe do ukočenog i bolnog vrata usled nepravilnog i dužeg rada za kompjuterom preporuka je da se u bolno mesto umasira krema ili gel sa analgetskim i antiinflamatornim delovanjem koji će smanjiti upalu i bol.
To će u većini slučajeva biti dovoljno. Ukoliko je bol još uvek prisutan preporučuje se lek protiv bolova (Brufen, Diklofen) i obloge par puta u toku dana. Savetuju se i topli i hladni oblozi, kao i naizmenična toplota i hladnoća. Hladnoća smanjuje naptost mišića dok toplota opušta grč. Obavezno se javite svom fizijatru koji će Vam propisati fizikalnu terapiju i pokazati vežbe koje ćete ubuduće raditi.
Tekst: Dr Slavica Milovanović - Đorović
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka