Mali stan ne mora da izgleda skučeno. Naprotiv, uz pažljivo odabranu boju zidova, čak i najmanji kutak može delovati prozračno, svetlo i veće nego što jeste.

Iako kvadratura ostaje ista, boje imaju moć da "prevare" oko i stvore osećaj prostranosti i lakoće.

U nastavku vam predstavljamo koje boje preporučuju dizajneri enterijera kada žele da mali prostor "diše" lepše nego ikad.

Čista bela boja je klasika s kojom nema greške

Bela boja je neprikosnoveni šampion kada želite da otvorite prostor. Odbija svetlost, stvara osećaj svežine i prostranosti i daje "čistu pozadinu" za svaki stil nameštaja.

dnevna soba stan 1.jpg
Foto: Shutterstock

Koristite različite završne obrade iste nijanse - plafon neka bude super mat, zidovi blago matirani, a lajsne i okviri vrata u polusjajnom finišu. Ovakva igra tekstura daje dubinu bez narušavanja harmonije prostora. Obojite sve površine, ne ostavljajte nigde stare premaze, jer će izgledati "prljavo! pored svežeg sloja.

Krem nijansa deluje toplije od belog zida

Ako želite da izbegnete strogu belinu, krem i vanila nijanse su odlična alternativa. Pružaju toplinu, a istovremeno reflektuju svetlost i šire prostor. Ove nijanse su idealne za uske hodnike, male kuhinje, enterijere bez dovoljno prirodnog svetla.

krem boja soba stan.jpg
Foto: Shutterstock

Greška koju treba izbeći je preveliki kontrast između zidova i plafona. Blaga razlika u nijansama stvoriće iluziju većeg prostora, dok jake razlike "seku" prostor i čine ga manjim.

Svetloplava donosi boju neba u dom

Postoji razlog zašto se svetloplava često koristi u dečijim sobama i kućnim kancelarijama. Ova nijansa podseća na nebo, donosi mir i stvara utisak dubine.

plava boja zid soba stan.jpg
Foto: Shutterstock

Kombinujte je sa belim nameštajem za skandinavski efekat. Idealna je za prostorije s dovoljno dnevnog svetla, gde će još više otvoriti prostor.

Plavosivi ton čini stan veoma elegantnim

Ako tražite nijansu koja odiše smirenošću, a istovremeno deluje dizajnerski ozbiljno, plavosiva je pravi izbor. Ova boja vizuelno širi zidove i plafon, posebno u sobama sa nižim plafonima. Treba je koristiti u spavaćim sobama, minimalističkim dnevnim boravcima ili u radnim sobama.

plavosiva boja zid stan.jpg
Foto: Shutterstock

Svetlosiva boja je neutralna, stvorena za moderan stan

Svetlosiva je neizostavan element savremenih enterijera. Nije nametljiva, lepo se kombinuje sa drvetom, metalom i bojama, a zahvaljujući refleksiji svetlosti, širi prostor.

siva boja stan soba.jpg
Foto: Shutterstock

Odlično funkcioniše i sa toplim i sa hladnim akcentima, pa možete menjati detalje bez potrebe da krečite zidove svaki put.

Svetlozelena boja unosi ravnotežu prirode u dom

Za one koji žele boju, ali ne žele da ona "proguta" prostor, svetlozelena je pravi pogodak. Daje nam osećaj kontakta s prirodom, ali deluje suptilno i osvežavajuće. Idealna je za kupatilo, kuhinju ili neki akcent zid u dnevnom boravku.

zelena boja zid stan soba.jpg
Foto: Shutterstock

Ako ste u dilemi, krenite od svetlih i neutralnih nijansi, pa po potrebi ubacujte boje akcentima ili teksturama. Kombinujte sa dobrim osvetljenjem, ogledalima i pravilnim rasporedom nameštaja — i vaš mali prostor će izgledati veće, svetlije i prijatnije nego ikad. Pročitajte i kako izgleda mali stan od 27 kvadrata sa odličnim kupatilom.

BONUS VIDEO:

00:28
3 trika da uštedite prostor u malom stanu Izvor: TikTok/homedepot