Kakvi to zidovi mogu da budu ako nisu beli – ovo pitanje upućeno mi je jednom u toku rada s korisnicima u kompaniji „JUB boje”. Moram priznati, u trenutku nisam umeo da odgovorim... Malo sam razmislio i video da se čovek uopšte ne šali. Po izrazu njegovog lica shvatio sam da ima zaokruženu i „zabetoniranu“ percepciju zidova u kući. Tako sam prekršio profesionalnu obavezu i kratko mu odgovorio: „Paaa, u pravu ste...“

Zašto sam tako odgovorio? Najpre zato što sam u ponudi, između ostalog, imao i belu boju, ali najviše zato što je sa ovakvim korisnikom ipak potreban dugotrajan i težak rad. Rekao bih: tri ogromna i teška koraka. Ne zna se koji je teži, i ako na bilo kom od njih padnete, ništa niste uradili:

1. Najpre rad na sopstvenoj odluci da menjate svest;
2. Zatim rad da sopstvenoj svesti ponudite i „ubacite“ nešto novo;
3. I na kraju, da to nešto novo i zaista prihvatite!

Prvi korak: oslobodite um!

Otvorite se mentalno i budite spremni da menjate svest i predrasude. Ono što je bilo juče lepo, danas je ružno, ono što je juče bilo dobro danas je loše... Ima milion primera. Sve se menja: planeta, klima, živa bića, stavovi,
emocije, odnosi... Ne volim previše stranih izraza ali jedan im je dobar: „open mind“. Budite „open mind“ tipovi i bićete večito u toku, aktuelni, moderni, pa, ako hoćete, i mladi.

Kod zidova to znači: onakvi zidovi na kakve ste navikli ili kakve ih vidite kada zažmurite i pomislite na njih, ne moraju obavezno i da budu takvi – oni mogu biti potpuno drugačiji, onakvi kakve ih do sada niste videli ni doživeli.

Drugi korak: mudra selekcija

Kada primate u svest nešto novo, nemojte to raditi bez mentalnog „filtera“. „Filter“ može biti grub, manje grub, sitan i onaj najfiniji. Danas, u „potrošačkom društvu“, svašta se nudi, promoviše, priča, uverava, ubeđuje, dokazuje... Sigurno ima mnogo više „ćoraka“ nego „pravih stvari“. Ali nemojte da vas to obeshrabri...

Kod zidova to znači: mogu se obojiti u bilo koju nijansu – od bele pa sve do crne. Boje mogu biti sjajne ili matirane, mogu se prati vodom ili samo brisati krpom, mogu biti glatke ili hrapave, zidovi mogu biti jednobojni ili višebojni... Kad krenete da kombinujete ove karakteristike, mogućnosti su bezbrojne. Tražite da pogledate primere iz prakse, da uživo opipate uzorke, da vam naprave kompjutersku animaciju vašeg prostora, listajte časopise, internet... Ili jednostavno poverujte stručnjaku i „rizikujte“. Budite hrabri kako u donošenju, tako i u sprovođenju odluka! Za „popravni“ uvek je tu stari, dobri, beli „jupol“! Iskustvo iz prakse me je naučilo i to da su kod ovih stvari žene mnogo hrabrije i češće se upuštaju u avanturu probanja nečeg novog – naravno, mislim na bojenje zidova...

Treći korak: pravedna ocena

Budite potpuno iskreni: recite najpre sebi pa i drugima da li je to što ste uradili dobro ili nije. U oba slučaja treba da budete zadovoljni! Ako je dobro, uživaćete u novom i lepšem ambijentu do kojeg ste došli svojom otvorenošću i željom za napretkom. Ako nije, opet u svojoj otvorenosti imate još jedno iskustvo koje vas je obogatilo. Probali ste. Vaši ukus i stil biće još više „izbrušeni“ i dokazani. Posle svake greške čovek je za korak bliži savršenstvu!

Kod arhitekata to znači: nama je nešto lakše da koračamo ka savršenstvu, jer uvek isprobavamo na tuđim zidovima..

Pod oštrim uglom - Igor Jovanović, arhitekta