Sanja Lubardić, urednica i voditeljka Gradskog programa Studija B, kaže da je njen odnos prema hrani ambivalentan jer ima perioda kada ne mora i ne želi da jede, i bez problema može da živi na vodi danima. Ali, naiđe i vreme kada jede, kako u šali kaže, „sve pred sobom”, i maksimalno uživa u tome. 

- Na meni se te faze vide, jer mi težina u roku od dve godine varira i po petnaest kilograma! Veći deo godine, oko dvesto dana, postim. Raspored koji je neko davno sačinio prema važnim hrišćanskim događajima u stvari je savršeno prilagođen prirodnim ciklusima i čovekovim potrebama, dovodi telo u ravnotežu i čuva zdravlje. Redovna detoksikacija duše i tela na koju sam godinama navikla toliko da prelazim sa jedne na drugu vrstu hrane i ne primećujući. 

Iako Sanja voli da kuva, za to, sa žaljenjem primećuje, nema vremena - standardna priča svih zaposlenih žena.

- Kuvam samo vikendom, što je prava šteta jer sam, neskromno, stvarno dobra kuvarica. Supu ili čorbu, rinflajš i dobru salatu spremam obavezno, a ostalo zavisi od dobre volje i inspiracije. Uživam da kuvam tradicionalna srpska jela, bogate salate, sosove. Sve sam naučila od žena u mojoj porodici, pa kad se ukrste podneblja i epohe, sa radošću uživamo u dobroj hrani, najviše o praznicima.

U kuhinji ima neka svoja pravila. Doručak je obavezan za sve u porodici, kad god da se ustane. Takođe, svako od ukućana svakog dana mora da jede kuvano, voće i jogurt. 

- Raspored obroka zavisi od obaveza koje imamo, ponekad nažalost danima ne sednemo zajedno za sto, ali frižider je uvek pun zdrave hrane i ja svakog jutra, pa i onda kada ustajem u pet, pravim doručak za sve. Kako godine prolaze, sve strožije sprovodim odluku da se u mom domu jede samo ono što raste na našem podneblju. Mislim da se u Srbiji hranimo dobro i raznovrsno. Porodica mog muža imala je između dva svetska rata lanac poslastičarnica u Beogradu. Čuveni deda Bogdan bio je i dvorski poslastičar, ali i najbolji majstor za pripremu banketa u Jugoslaviji. Zahvaljujući svom znanju je i preživeo, jer su ga posle rata i oduzimanja imovine komunisti držali u zatvoru mesecima, sve dok se neko nije setio da nema ko da pripremi hranu za prvi Titov gala-banket za strane diplomate. Naprečac su ga oslobodili, presvukli i uz strogi nadzor angažovali da rukovodi spremanjem. Stari gospodin Lubardić je neke od tih recepata sačuvao za naslednike, pa se tako danas u Beogradu samo u našoj kući pravi autentični krem u šatou.

Prizrenska čorba

Sastojci:

  • jedno belo meso 
  • manji celer
  • 2 šargarepe
  • 1 manji crni luk
  • kašika brašna
  • peršun
  • 2 dl kisele pavlake
  • čen belog luka
  • 2 jajeta
  • lovorov list
  • biber, so, biljni začin

Priprema: Meso kuvajte u posoljenoj i pobiberenoj vodi. Pola sata pošto počne da vri, dodajte dinstano rendano povrće i brašno (sjedinjeno), i biljni začin. Kuvajte još najmanje sat vremena. Kada je čorba gotova, meso izvadite, sitno iseckajte i ponovo vratite u čorbu. Jaja i pavlaku umutite i mešajući sipajte u čorbu, odmah sklonite sa vatre, pospite sitno seckanim peršunom i poklopite do služenja.

Piše: Marija Jakob