Savršeno mesto

Rezervat retke i neponovljive prirode koju zaista vredi posetiti! Rezervat Carska bara nalazi se u blizini nekoliko značajnih saobraćajnica: magistralnog puta koji povezuje Beograd, Zrenjanin, Kikindu i Suboticu, i saobraćajnice koja povezuje Novi Sad i Zrenjanin sa Vršcem i dalje sa Temišvarom. Ova oaza mira i netaknute prirode predstavlja jedno od „10 savršenih mesta” u Srbiji. U Carskoj bari možete uživati u: dvočasovnom izletu brodom, šetnji stazom zdravlja, bird-watching (posmatranju ptica) programu, foto-safari razgledanju i fotografisanju jedinstvenog područja, rekreativnom ribolovu na Malom Begeju, gurmanskom zalogaju i smeštaju u Hotelu Sibila.

Predivni pejzaži vlasinskog kraja

Na mestu gde se u prošlosti nalazila tresava, poznata kao Vlasinsko blato, sa ševarom, trskom i samo mestimičnim vodenim površinama, i izvirala reka Vlasina, nastalo je današnje Vlasinsko jezero. Jezero, okruženo planinama Plana (Gramada), Vardenik i Čemernik, nalazi se na 1.213 metara nadmorske visine. Na jezeru postoje dva ostrva. Stratorija je bila ostrvo i u Vlasinskom blatu, dok je Dugi del bio poluostrvo pre izgradnje brane. Vlasinsko jezero je poznato po plutajućim ostrvima, koja vremenom menjaju svoj položaj, a nastala su od podvodnog biljnog sveta izraslog na tresetu, koji se u velikim parčadima otkinuo sa dna jezera i isplovio. Na nekim ostrvima potom su izrasle vrbe i breze, specifično drveće vlasinskog kraja.

Vidikovac na Bukulji

U podnožju planine Bukulje leže grad Aranđelovac i Bukovička banja. Bukulja je visoka 696 metara, a do vrha planine vode obeležene pešačke staze čiji je početak u banjskom parku. Na vrhu je otvorena osmatračnica visine 19 metara sa koje možete videti veći deo Šumadije.

- Podno planine Bukulje nalazi se akumulaciono jezero Garaši, pored kojeg su otvoreni bazeni za decu i odrasle. Jezero je poribljeno te je pogodno za pecanje. Riblji fond čine šaran, amur, smuđ, som, štuka, deverika, bodorka, kao i ostale riblje vrste uglavnom prisutne na ovim prostorima. Garaško jezero pripada ribolovnom području Srbija Zapad, i na njemu se može pecati sa ovom dozvolom. S obzirom na to da jezero služi kao akumulacija za vodosnabdevanje, česte su promene vodostaja, što značajno utiče na uspeh u ribolovu.

Ej, salaši...

- Stogodišnji, ambijentalno uređen salaš na istočnoj obali Ludaškog jezera, Rokin salaš je od davnina mesto okupljanja ovdašnjeg stanovništva. Salašari su tu prelazili na drugu obalu jezera gde se nalaze crkva, škola, groblje i donedavno pijaca. U „kući čamaca”, kako se nekad salaš zvao, živeo je čamdžija koji je putnike velikim čamcima prevozio na drugu obalu. 

- Na Salašu 84 u Kaću sve miriše na tradiciju. Salaš se greje starim kaljevim pećima, krovovi su ručno šiveni trskom, a u pod i zidove ručno je ugrađena cigla pečena po kalupu - kao pre dvesta godina.

- Kraj Bačke Topole nalazi se lovački dom i restoran Capriolo. Goste očekuje uživanje pod stogodišnjim dudom, a mogu da se okrepe i domaćom dudovačom. 

- Na bačkoj obali Tise, uz golf terene, sa pogledom na ravnicu i na dva primaknuta crkvena tornja u Žablju, nalazi se salaš Debeli lad. Čitav ambijent toplinom dočarava atmosferu nekadašnje Vojvodine. 

- Salaš Stremen u Jakovu je pravo mesto za sve koji uživaju u domaćoj hrani i piću, a autentični ambijent dopunjuju letnja bašta i lokalna etno-muzika.

Sir i jagnjetina sa Peštera

Pešterska visoravan - najveća visoravan na Balkanskom poluostrvu i jedna od najvećih u Evropi, poslednjih godina postala je pravi „hit” među ljubiteljima turizma, novih neistraženih predela i netaknutih, ničim narušenih prirodnih lepota. Pešter se nalazi iza sedam veličanstvenih planina koje, kad dođete na ovu prostranu visoravan, možete obuhvatiti samo jednim pogledom. Golija, Javor, Zlatar, Jadovnik, Ozren, Giljeva i Žilindar okružuju ovu visoravan sa svih strana. Planine, reke, jezera, pećine, lovišta, skijališta - ne zna se šta je na Pešteru lepše. Centar Pešterske visoravni i mesto odakle sve potiče i sve se završava je Sjenica, gradić sa 16.000 stanovnika, u centru jedne od, po prostranstvu, najvećih opština u Srbiji. Kroz grad i u njegovoj neposrednoj blizini protiču četiri reke: Uvac, Vapa, Grabovica i Jablanica, od kojih se formira Sjeničko jezero. Sjenica je smeštena u blagoj kotlini, u srcu Pešterske visoravni, sa svih strana okružena planinama.

Kojim god putem da krenete, nakon nekoliko desetina kilometara naići ćete na spomenik neprocenjive kulturne i istorijske vrednosti. 

Ako krenete na izlet na Peštersku visoravan ne propustite:

- posetu manastiru Sopoćani

- sjenički sir i peštersku jagnjetinu

- šetnju starim trgovačkim delom Novog Pazara

Netaknuta civilizacija

Koštunići su selo na padini planine Suvobor, u okviru opštine Gornji Milanovac. Često za njega kažu da je jedino pravo ekološko selo u Srbiji, jer se nalazi u suvoborskom kraju, delu Srbije koji još nije dotakla civilizacija. Ovo selo je zaista blagosloveno darovima prirode kao što su bistri potoci sa kojih se voda može piti, ali i vrednim ljudima, koji vešto i na tradicionalan način spravljaju prirodne proizvode. Takođe, u Koštunićima postoji nekoliko domaćinstava u kojima putnik-namernik može pronaći smeštaj. 

- Koštunići su okruženi predivnom planinom Suvobor na kojoj se nalazi i poznata Ravna gora, plato bogat bukovom šumom i pašnjacima. Na Ravnoj gori izviru reke Mala Bukovača, Graba i Ponora. Na platou su spomenik đeneralu Draži Mihailoviću, Crkva Sveti Đorde, planinska kuća i vidikovac Babina glava, ali i Mokra i Suva pećina.

Čudesni darovi prirode

Kamenički vis je omiljeno izletište Nišlija, udaljeno 14 km od grada. Smešteno je na ograncima Svrljiških planina iznad sela Kamenica, po kojem je i dobilo ime. Priroda je predivna i pokrivena niskim šumskim rastinjem. U proleće ovde možete naći „polja sremuša”, biljke koja je prema podacima Svetske zdravstvene organizacije proglašena za jednu od prvih pet biljaka na svetu po lekovitim svojstvima. Na samom izletištu možete uživati u pogledu na Niš kroz durbin koji je postavljen na drvenom vidikovcu, te se osvežiti i uživati u izvrsnim specijalitetima u lovačkom restoranu Kod Šipe.

Kad ste već u okolini Niša, obiđite i nekoliko važnih lokaliteta.

- Arheološko nalazište Medijana nalazi se na nekadašnjem rimskom putu Via militaris, današnjem E-80 (Niš-Sofija). Na području od 40 hektara možete videti ostatke žitnice, zanatskog centra, vila i termi, kao i vilu sa peristilom koja je ukrašena bogatim podnim mozaicima.

LepaiSrecna Iskoristite lepo vreme pa sa porodicom i prijateljima vikende provedite negde u prirodi. Možete poći samo na piknik ili odabrati malu istraživačku ekspediciju i tako upoznati nove krajeve naše zemlje.