Jedanaestak kilometara od Horgoša, pedeset od Kelebije, nalazi se mađarski gradić Segedin. Poslednjih godina sve je primamljiviji turistima iz Srbije (pa i iz Hrvatske i Bosne) koji žele da uštede novac za hranu, odeću i ostale potrepštine za kuću.

Naime, na kupovini koja u Srbiji vredi oko 20.000 građani mogu da uštede i više od 4.000 dinara, jer su hrana i garderoba u Mađarskoj od 20 do 40 odsto jeftiniji nego u Srbiji. Ipak, Segedin nije samo mesto za šoping, već i lep i čist grad u kojem ćete uživati u razgledanju znamenitosti, šetnji po parkovima, predivnim kolačima, sladoledu ili pikantnom "perkeltu".

Putovanje do “grada šopinga”

Ako putujete svojim kolima, pored benzina, uračunajte i novac za putarine (iz Beograda, na primer, 240 + 330 dinara u jednom pravcu). Za put u Mađarsku nisu vam potrebni međunarodna dozvola i zeleni karton (ni vinjeta u Mađarskoj, čak i ako idete auto-putem preko Horgoša). Benzin je nešto jeftiniji, a vozači kažu i kvalitetniji, ali ga nemojte sipati na pumpama van grada, jer je skuplji nego u Segedinu ili manjim mestima uz granicu. Tržni centri i prodavnice imaju svoje parkinge, a ako se parkirate negde u gradu, morate dobro da se potrudite da pronađete kiosk na kojem prodaju karte za parkiranje. Najbolje je da odaberete neki tržni centar, parkirate automobil i prošetate po Segedinu. Grad je veoma lep i, kao i cela Mađarska, veoma čist. Uživaćete u pogledima na izloge, lepe trgove, poslastičarnice, pekare, picerije. Mađari veoma vole cveće, pa ga ima svuda, a po Segedinu se uglavnom kreću vozeći bicikle ili gradskim prevozom. Pre nego što krenete u šoping dobro se raspitajte o svakom detalju puta. Ako idete organizovano, autobusom, potreban vam je važeći pasoš i novac ili kartice. U svakom tržnom centru ili prodavnici primaju većinu kartica, ali ako poželite da se osvežite sladoledom ili kafom biće vam potrebna gotovina.

Na sledećoj strani pročitajte više detalja o povoljnom šopingu.

PageBreak

„Eksperti” za šoping kažu da ne bi trebalo da u prodavnici plaćate evrima, jer ćete u menjačnicama razmeniti evre u forinte po povoljnijem kursu (1 evro = 288 forinti, 100 forinti = 38,8097 din.). Ako imate mogućnosti, „pročešljate” forume na internetu na kojima se raspravlja o putovanju u Segedin, jer ćete tako dobiti savete iz prve ruke. Nije loše ni da pogledate sajtove većih marketa i tržnih centara i uporedite cene u aktuelnim katalozima sa cenama kod nas. Mnogo toga će vam se isplatiti samo ako je na sniženju, dok dosta proizvoda kod nas košta isto. Na forumima možete pronaći i informacije o tome koji marketi su najpovoljniji, kako da dobijete povraćaj novca od poreza (tax free), i sve ostale „cake” koje će vam olakšati snalaženje. Na sajtovima prodavnica saznaćete šta je na popustu i dobićete opštu sliku o tome koliko šta košta (megamarketi: www.cora.hu, www.tesco.hu, www.lidl.hu, www.metro.hu, www.aldi.hu; prodavnice tipa „uradi sam”: www.obi.hu, www.praktiker.hu; tržni centri: www.arkad.hu, www.szegedplaza.hu, www.napfenypark.hu; tehnička roba: www.elektrooutlet.eu, www.220volt.hu, www.mediamarkt.hu).

Ako granicu prelazite kod Kelebije, odmah po ulasku u Mađarsku sa desne strane nalaze se dva marketa, Tompa i Hatar, u kojima možete da kupite hranu i hemiju za kuću po veoma povoljnim cenama. Ovi marketi, posebno Tompa, ne izgledaju reprezentativno i nisu snabdeveni kao oni zvučnih imena, ali zato imaju ubedljivo najniže cene. Kako biste dobili povraćaj novca od poreza u nekim prodavnicama morate da se „najavite”, tj. da uzmete broj pre nego što obavite kupovinu, dok je u većini dovoljno da po obavljenoj kupovini odete do infopulta, predate račun i pasoš, sačekate desetak minuta i dobijete popunjene papire. Ako vam u prodavnici nisu napravili kopije računa i formulara za povraćaj poreza (AFA), bolje je da papire fotokopirate odmah, nego da posle jurcate po granici tražeći fotokopir mašinu (na mađarskoj carini nisu preterano ljubazni i susretljivi). Novac ćete dobiti ili na granici ili u prodavnici kada dođete idući put (u roku od 30 dana do šest meseci, zavisi od pravila). Da uopšte ostvarite mogućnost za povraćaj novca, morate da kupite u jednoj prodavnici (ili u više prodavnica u istom tržnom centru) robe za najmanje 52.000 forinti - nešto više od 20 hiljada dinara (malo više od 170 evra), i na tu cifru vrate vam iznos od 21 do 27 odsto. Znamenitosti i nacionalna hrana kao odmor od šopinga Segedin je grad u južnoj Mađarskoj na ušću reke Mureš u Tisu. Predstavlja regionalni centar jugoistočnog dela zemlje i glavni je grad županije Čongrad.

Od antičkih vremena do danas menjao je gospodare, a za njegovu istoriju važan je period kada je bio pod vlašću Osmanlija, jer je tada u ove krajeve sa Orijenta stigla paprika čija se proizvodnja već vek kasnije tako odomaćila da se mađarska kuhinja bez paprike ne može ni zamisliti! Sve što je bilo sagrađeno do 1879. godine zbrisano je tokom velike poplave, pa se sledećih godina grad podizao iz ruševina, i sada je mnogo lepši i veći nego što je bio. Danas je Segedin četvrti po veličini grad u Mađarskoj i nezaobilazno turističko odredište, grad bulevara, trgova, palata, parkova, grad kulture i umetnosti. Poznat je i po prehrambenoj industriji, najviše po preradi paprike, a gradski specijaliteti su „sekelji gulaš", pik salama, „perkelt”, doboš-torta, „šolmoi galuške”... Grad je na polju školstva pre svega poznat po Segedinskom univerzitetu. Ovaj univerzitet je osnovni za južnu Mađarsku, ali je na polju bioloških istraživanja poznat širom sveta. Od pre nekoliko godina na Segedisnkom univerzitetu otvorena je i katedra za srspki jezik. Széchenyi tér je glavni trg, jedan od najvećih u centralnoj Evropi, ukrašen skulpturama i retkim drvećem.

Na sledećoj strani pročitajte više o muzejima i kupalištima u Segedinu, kao i o detaljima u vezi s povratkom preko granice.

PageBreak

Magyarok Nagyasszonya - katedrala Dom je najveća crkva u Segedinu i četvrta po veličini u Mađarskoj, sa dva tornja visoka 90 metara, a u njenoj blizini nalazi se i srpska pravoslavna crkva. Gradska kuća (Városháza) je gradska većnica na istom trgu, neobarokna građevina svečano otvorena neposredno pred posetu imperatora Franje Josifa (Franca Jozefa), koji je nakon velikih poplava te godine došao da obiđe Segedin. Stakla na prozorima dekorisana su vitražima, a tavanicu je oslikao Žigmund Vajda. Klauzal trg (Klauzál tér) je još jedan trg u centru, koji je sa prethodnim povezan ulicom Kárász utca. Na ovom trgu takođe postoji više statua, od kojih je najpoznatija figura velikog revolucionara Lajoša Košuta. Tu je i kuća Kárász sa čijeg balkona je Lajoš Košut održao govor 1849, pre nego što je otišao u egzil. Na ovom trgu je i kultna poslastičarnica Virág koja je trenutno zatvorena zbog renoviranja. Na trgu se nalazi i poslastičarnica A Capella u kojoj možete sebe da počastite ukusnim kolačima i kafom.

Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum (Muzej pick salame i segedinske paprike) je jedinstveni muzej lokalnih specijaliteta. Posetioci imaju priliku da degustiraju segedinsku papriku i pik salamu, kao i da ih kupe po diskontnim cenama. Ulaz košta tri evra. Ne propustite da obiđete ni glavnu ulicu u gradu Kárász utca, pet stotina godina staru Crkvu Svetog Matije, segedinsku Sinagogu, i spektakularni Vodeni toranj.

U Segedinu je i veliko kupalište Akvapolis sunčeva svetlost, vodeni park sa uzbudljivim toboganima i bazenima, posebno zanimljiv za porodice sa decom (www.napfenyfurdoaquapolis.com). Cena dnevne karte za odrasle iznosi 4.200, a za decu 3.600 forinti. Međutim, iako je ovo noviji vodeni park, mnogi više vole da se provozaju do Morahalom banje (www.erzsebetfurdo.morahalom.hu) u kojoj je mnogo manja gužva, a cena ulaznice iznosi pet evra.

S obzirom na to da je Mađarska poznata i po specifičnoj nacionalnoj kuhinji, nemojte zaobići neke od lokalnih poslastičarnica Segedina. Pored nezaobilazne doboš-torte, čuvene su i „šolmoi galuške” (koštaju 450 forinti = 175 din.). Ova ukusna poslastica karakteristična je za ovaj deo Mađarske. Serviraju ih u činijicama za sladoled, a prave od piškota koje preliju kremom od čokolade i vanile i u njih dodaju orahe, lešnike, suvo grožđe, rum i šlag.

Povratak

Obratite posebnu pažnju na izlaze na mađarskoj granici! Ako imate obrazac za povraćaj PDV-a, kad dođete na mađarsku granicu prvo stanite u traku sasvim desno kako biste overili papire kod carinika. Tu ugasite automobil, pa pešice otiđite do kućice za prelazak granice da vam udare pečat u pasoš, jer ćete morati da se vraćate u red kada overite papire. Nakon što mađarski carinik overi papire i pregleda robu (koja mora da bude u originalnoj ambalaži) krećete na našu granicu na kojoj će vas pitati da li imate nešto za carinjenje. Ako ste kupili nešto od tehnike (LCD TV, na primer), to prijavljujete i plaćate carinu i PDV (10 odsto carina i 18 odsto PDV) na cenu robe sa odbitkom. 

Dok ne isplanirate svoj odlazak u ovaj lepi gradić, uživajte u maloj Lisinoj galeriji slika.

Tekst: Marija Jakob

LepaiSrecna Osim što je idealno mesto za šoping, Segedin je takođe i gradić u kojem možete da uživate u šetnji, kolačima i pikantnom gulašu.