Pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave dan Svetog Vasilija Ostroškog, episkopa zahumskog i sprskog pravoslavnog svetitelja. Ovaj dan u našem narodu važi za dan najvećih čuda, a vernici svakodnevno, a posebno danas, hrle u manastir Ostrog u Crnoj Gori, gde se čuvaju mošti Svetog Vasilija.

Poreklo i kršteno ime

Rođen je kao Stojan Jovanović u selu Mrkonjići, Popovo polje, nadomak Trebinja u Hercegovini od majke Ane-Anastasije (devojačko prezime Đurica) i oca Petra Jovanovića, po predanju 28. decembra 1610. godine, u bogobojažljivoj porodici hercegovačkih zemljoradnika.

Prvi koraci ka manastirskom životu

U strahu od danka u krvi, roditelji su ga sa 12 godina poslali u skroviti manastir Zavalu, u kojem je već tada igumanovao njegov stric, iguman Serafim. Tamo se učio crkvenoj pismenosti. Posle nekoliko godina, Stojan prešao je u trebinjski manastir Tvrdoš, gde je nakon pohađanja manastirske škole primio monaški postrig i sveštenički čin, postavši paroh popovopoljski. Upravo u Tvrdošu Stojan Jovanović prima čin monaha, i dobija ime Vasilije.

"Sveti Vasilije je ovdje zaštitni znak i manastira i uopšte Hercegovine poslije Svetog Save gdje je njegova djedovina. Njegovo se prisustvo ovdje osjeća, on je ovdje zamonašen. Ovdje je došao kao mladić između 1630. i 1635. znamo da je 1638 Hijetonisan za episkopa i ovdje je živio 12 godina. U vrijeme tusko-mletačkog rata ispod manastira je bila granica. Njegov period koji je proveo ovdje je zlatni period manastira, ali i velikog stradanja. Mnogo je imao problema sa Turcima", pričao je za N1 jeromonah Porfirije dok nam pokazuje šta je to ostalo sačuvano iz tog perioda u manastiru.

Manastir Tvrdoš
Manastir Tvrdoš Foto: Shutterstock

Život proveo u pećinskoj isposnici u Gornjem Ostrogu

Kada su Turci razorili Tvrdoš, bežao je na Svetu goru, ali ga je narod u Bjelopavlićima zaustavio uz obećanje da će mu svako davati po mericu pšenice za izdržavanje. Vladika je ostao i najpre se podvizavao u jednoj pećini u Pješivcima, a kasnije prelazi u ostrošku pećinu. U manastiru Ostrog je nastavio svoj strogi podvižnički život. Poslednjih 15 godina svog života proveo je u pećinskoj isposnici u Gornjem Ostrogu.

Manastir Ostrog
Foto: Shutterstock

Moć isceljenja

Umro je 29. aprila 1671. godine. Njegove mošti i njegov grob čuvaju se u manastiru u Ostrogu do današnjeg dana. U njihovu moć isceljenja i utehe veruju podjednako i hrišćani i muslimani. Vernici svedoče o mnogim čudima i isceljenjima koja su se dogodila molitvom pred njegovim moštima. Njegov praznik se proslavlja 12. maja, a manastir Ostrog ostaje jedno od najposećenijih svetilišta na Balkanu.

BONUS VIDEO:

03:16
ČIM SAM UŠLA U MANASTIR ZAPLAKALA SAM, DESILO SE NEPOJMLJIVO! Na Ostrogu sam zamislila tri želje, monah mi je REKAO SAMO JEDNO Izvor: kurir televizija