Još
Ostalo

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CRKVENI KALENDAR ZA 2021. GODINU: Crveno slovo, post, veliki praznici i slave

Dani posta i slave, pravoslavni praznici u prostoj 2021. godini.

  Izvor: Shutterstock
  • JANUAR - NOVI (STARI) KALENDAR
  • Petak           1        19      Sveti mučenik Bonifatije            post
  • Subota         2        20      Sveti Ignjatije Bogonosac; Sveti Jovan Kronštatski; Sveti Danilo Drugi, arhipiskop srpski (Pretprazništvo Roždestva)        SLAVA
  • Nedelja        3        21      Sveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski – Oci (Paterice)   post
  • Ponedeljak   4        22      Sveta velikomučenica Anastasija          post
  • Utorak          5        23      Svetih 10 mučenika Kritskih; Prepodobni Naum Ohridski – Tucindan -   post
  • Sreda           6        24      Sveta prepodobnomučenica Evgenija – Badnji dan post
  • Četvrtak       7        25      Roždestvo Hristovo – Božić
  • Petak           8        26      Sabor Presvete Bogorodice       
  • Subota         9        27      Sveti prvomučenik i arhiđakon Stefan          SLAVA
  • Nedelja        10      28      Svetih Bogootaca, Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih
  • Ponedeljak   11      29      Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih         
  • Utorak          12      30      Sveta mučenica Anisija; Prepodobna Teodora       
  • Sreda           13      31      Prepodobna Melanija; Sveti Dositej Zagrebački Ispovednik (Odanije Roždestva) 
  • Četvrtak       14      1        Nova godina – Obrezanje Gospodnje; Sveti Vasilije Veliki        SLAVA
  • Petak           15      2        Prepodobni Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretprazništvo Bogojavljenja)       
  • Subota         16      3        Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije   
  • Nedelja        17      4        Sabor 70 svetih apostola; Sveti Jevstatije srpski    
  • Ponedeljak   18      5        Sveti Teopemt i Teona – Krstovdan       post
  • Utorak          19      6        Bogojavljenje  
  • Sreda           20      7        Sabor svetog Jovana Krstitelja – Jovanjdan    SLAVA         post
  • Četvrtak       21      8        Sveti mučenik Julijan i Vasilisa; Prepodobni Georgije Hozevit; sveti Grigorije Ohridski    
  • Petak           22      9        Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski     post
  • Subota         23      10      Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan Mitilinski      
  • Nedelja        24      11      Prepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo        
  • Ponedeljak   25      12      Sveta mučenica Tatijana; Ikona Mlekopitateljica    
  • Utorak          26      13      Sveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja)  
  • Sreda           27      14      Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski – Savindan; Sveta Nina Gruzijska SLAVA        post
  • Četvrtak        28      15      Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski   
  • Petak            29      16      Časne verige Svetog apostola Petra SLAVA Prepodobni Romilo Ravanički           post
  • Subota          30      17      Prepodobni Antonije Veliki     
  • Nedelja         31      18      Sveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim arhiepiskop srpski
  • FEBRUAR - NOVI (STARI) KALENDAR
  • Ponedeljak   1        19      Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski
  • Utorak          2         20      Prepodobni Jevtimije Veliki     
  • Sreda           3         21      Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit        post
  • Četvrtak       4         22      Sveti a  postol Timotej; Prepodobni mučenik Anastasije         
  • Petak           5         23      Sveti sveštenomučenik Kliment Ankirski         post
  • Subota         6         24      Prepodobna Ksenija Petrogradska; Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila         
  • Nedelja        7        25      Sveti Grigorije Bogoslov; Prepodobni Publije         
  • Ponedeljak   8        26      Prepodobni Ksenofont i Marija 
  • Utorak           9        27      Prenos moštiju svetog Jovana Zlatousta     
  • Sreda           10      28      Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin      post
  • Četvrtak       11      29      Prenos moštiju svetog Ignjatija Bogonosca  
  • Petak           12      30      Sveta Tri Jerarha      post
  • Subota         13      31      Sveti besrebrenici Kir i Jovan (Pretprazništvo Sretenja) 
  • Nedelja         14      1        Sveti mučenik Trifun      
  • Ponedeljak   15      2        Sretenje Gospodnje          SLAVA
  • Utorak           16      3        Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, arhiepiskop srpski SLAVA       
  • Sreda           17      4        Prepodobni Isidor Pelusiot; Prepodobni Nikolaj           post
  • Četvrtak       18      5        Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt         
  • Petak           19      6        Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski; Sveta Doroteja (Odanije Sretenja)   post
  • Subota         20      7        Sveti Partenije Lampsakijski    
  • Nedelja        21      8        Sveti Teodor Stratilat; Sveti Sava Drugi, arhiepiskop srpski
  • Ponedeljak   22      9        Sveti mučenik Nikifor   
  • Utorak          23      10      Sveti sveštenomučenik Haralampije
  • Sreda           24      11      Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac     
  • Četvrtak       25      12      Sveti Meletije Antiohijski        
  • Petak           26      13      Sveti Simeon Mirotočivi
  • Subota         27      14      Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski     
  • Nedelja        28      15      Sveti a  postol Onisim; Prepodobni Jevsenije Pustinjak
  • MART - NOVI (STARI) KALENDAR
  • Ponedeljak   1        16      Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih deset mučenika     
  • Utorak          2        17      Sveti velikomučenik Teodor Tiron         
  • Sreda           3        18      Sveti Lav Rimski; sveti Flavijan Carigradski 
  • Četvrtak       4        19      Sveti a  postoli Arhip, Filimon i Apfijam      
  • Petak           5        20      Sveti Lav Katanski   post
  • Subota         6        21      Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije – Zadušnice zimske    
  • Nedelja        7        22      Sveti mučenici u Evgeniji
  • Ponedeljak   8        23      Sveti sveštenomučenik Polikarp Smirnski     
  • Utorak           9        24     Prvo i drugo obretenje glave svetog Jovana Krstitelja  
  • Sreda           10      25      Sveti Tarasije Carigradski       
  • Četvrtak       11      26      Sveti Porfirije episkop Gaski    
  • Petak           12      27      Prepodobni Prokopije Dekapolit; Prepodobni Talalej
  • Subota         13      28      Prepodobni Vasilije Ispovednik; Prepodobni Jovan Kasijan         
  • Nedelja         14      1        Sveta prepodobnomučenica Evdokija (Bele poklade, Bela nedelja, Velike poklade, Pročka)  
  • Ponedeljak    15      2        Sveti sveštenomučenik Teodot Kirinejski       post
  • Utorak           16      3        Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk       post
  • Sreda            17      4        Prepodobni Gerasim Jordanski    post
  • Četvrtak        18      5        Sveti mučenik Konon; Prepodobni Marko            post
  • Petak             19      6        Sveta 42 mučenika Amorejska     post
  • Subota           20      7        Svetih sedam sveštenomučenika Hersonskih – Teodorova subota   post
  • Nedelja          21      8        Sveti Teofilakt Ispovednik          post
  • Ponedeljak    22      9        Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci      SLAVA        post
  • Utorak          23      10      Sveti mučenik Kodrat Korintski            post
  • Sreda           24      11      Liturgija Sveti Sofronije Jerusalimski   post
  • Četvrtak       25      12      Prepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov   post
  • Petak           26      13      Prenos moštiju svetog Nikifora Carigradskog          post
  • Subota         27      14      Prepodobni Benedikt Nursijski   post
  • Nedelja          28      15       Sveti mučenik Agapije i drugi s njim     post
  • Ponedeljak   29      16      Sveti a  postol Aristovul; Sveti mučenik Savin   post
  • Utorak          30      17      Sveti Aleksije, Čovek Božiji        post
  • Sreda           31      18      Sveti Kiril Jerusalimski    post
  • APRIL - NOVI (STARI) KALENDAR
  • Četvrtak       1        19      Sveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; Prepodobni Simeon Dajbapski     post
  • Petak           2        20      Liturgija Prepodobni oci ubijeni u manastiru Svetog Save Osvećenog         post
  • Subota         3        21      Prepodobni Jakov Ispovednik      post
  • Nedelja        4        22      Sveti sveštenomučenik Vasilije Ankirski         post
  • Ponedeljak   5        23      Prepodobnomučenik Nikor i drugi        post
  • Utorak          6        24      Prepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti)                   post
  • Sreda           7        25      Blagovesti     post
  • Četvrtak        8        26      Sabor svetog Arhangela Gavrila (Odanije Blagovesti)         post
  • Petak            9        27      Liturgija Sveta mučenica Matrona Solunska        post
  • Subota        10      28      Prepodobni Ilarion Ispovednik    post
  • Nedelja       11      29      Prepodobni Marko Aretuski      
  • Ponedeljak   12      30      Prepodobni Jovan Lestvičnik       post
  • Utorak         13      31      Sveštenomučenik Ipatije Gangrijski      post
  • Sreda           14      1        Prepodobna Marija Egipćanka (Prvo bdenije)          post
  • Četvrtak       15      2        Prepodobni Tit Čudotvorac         post
  • Petak           16      3        Prepodobni Nikita Ispovednik (Drugo bdenije)          post
  • Subota         17      4        Prepodobni Josif Himnograf       post
  • Nedelja        18      5        Sveti mučenici Agapod i Teodul         
  • Ponedeljak   19      6        Sveti Evtihije Carigradski           post
  • Utorak          20      7        Prepodobni Georgije Mitilenski            post
  • Sreda           21      8        Sveti a  postol Irodion, Agav, Ruf i drugi    post
  • Četvrtak       22      9        Sveti mučenik Evpsihije    post
  • Petak           23      10      Sveti mučenik Terentije    post
  • Subota         24      11      Sveti sveštenomučenik Antipa – Lazareva subota (Vrbica)  post
  • Nedelja         25      12      Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti
  • Ponedeljak   26      13      Sveti sveštenomučenik Artemon Laodikijski    post
  • Utorak          27      14      Sveti Martin Ispovednik   post
  • Sreda           28      15      Sveti apostoli Aristarh, Pud i Trofim           post
  • Četvrtak       29      16      Veliki četvrtak (Veliko bdenije)            post
  • Petak           30      17      Veliki petak  post
  • MAJ - NOVI (STARI) KALENDAR
  • Subota           1        18      Velika subota          post
  • Nedelja          2        19      Vaskrs -  Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista 
  • Ponedeljak    3        20      Vaskrsni ponedeljak       
  • Utorak           4        21      Vaskrsni utorak    
  • Sreda            5        22      Prepodobni Teodor Sikeot; Sveti sveštmučenik Platon Banjalučki         
  • Četvrtak        6        23      Sveti velikomučenik Georgije – Đurđevdan   SLAVA
  • Petak            7        24      Sveti Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski; Sveti sveštenomučenik Branko (Istočni petak)  
  • Subota          8        25      Sveti apostol i jevanđelist Marko – Markovdan        SLAVA
  • Nedelja          9        26      Sveti sveštenomučenik Vasilije Amasijski   
  • Ponedeljak   10      27      Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru (Pobusani ponedeljak) 
  • Utorak          11      28      Sveti apostoli Jason i Sosipatr
  • Sreda           12      29      Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac      SLAVA                   post
  • Četvrtak       13      30      Sveti a  postol Jakov Zevedejev         
  • Petak           14      1        Sveti prorok Jeremija       SLAVA         post
  • Subota         15      2        Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail         
  • Nedelja         16      3        Sveti mučenici Timotej i Mavra
  • Ponedeljak   17      4        Sveta mučenica Pelagija Tarsijska     
  • Utorak          18      5        Sveta velikomučenica Irina      
  • Sreda           19      6        Pravedni Jov; Prenos moštiju Svetog Save Srpskog           post
  • Četvrtak        20      7        Pojava časnog Krsta u Jerusalimu       
  • Petak            21      8        Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov     SLAVA         post
  • Subota          22      9        Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice    SLAVA
  • Nedelja         23      10      Sveti a  postol Simon Zilot; Prepodobna Isidora         
  • Ponedeljak   24      11      Sveti Kirilo i Metodije    SLAVA
  • Utorak          25      12      Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski; Sveti Nikodim Srpski     
  • Sreda           26      13      Sveta mučenica Glikerija (Prepolovljenje)      post
  • Četvrtak       27      14      Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim      
  • Petak           28      15      Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije          post
  • Subota         29      16      Prepodobni Todor; Sveptenomučenik Teodor Vršački; Mučenik Vukašin; Sv. Vikentije i muč. Surdulički; Pećka ikona Presvete Bogorodice   
  • Nedelja        30      17      Sveti apostol Andronik i Junija         
  • Ponedeljak   31      18      Sveti mučenik Tedor Ankirski
  • JUN - NOVI (STARI) KALENDAR
  • Utorak          1        19      Sveti sveštenomučenik Patrikije         
  • Sreda           2        20      Sveti mučenik Talalej; Prepodobni Stefan Piperski (Odanije Prepolovljenja)         post
  • Četvrtak       3        21      Sveti car Konstantin i carica Jelena; Prepodobna Jelena Dečanska     SLAVA
  • Petak           4        22      Sveti mučenik Jovan Vladidmir, knez srpski   post
  • Subota          5        23      Prepodobni Mihailo Ispovednik
  • Nedelja         6        24      Prepodobni Simeon Divnogorac         
  • Ponedeljak   7        25      Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja     
  • Utorak           8       26      Sveti apostoli Karp i Alfej     
  • Sreda            9       27      Sveti sveštenomučenik Terapont (Odanije Vaskrsa)   post
  • Četvrtak       10      28      Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan  
  • Petak           11      29      Prepodobnomučenica Teodosija Tirska            post
  • Subota         12      30      Prepodobni Isakije Dalmatinski
  • Nedelja        13      31      Sveti apostol Jerma; Sveti mučenik Ermije    
  • Ponedeljak   14      1        Sveti mučenik Justin Filosof; Prepodobni Justin Ćelijski        
  • Utorak          15      2        Sveti Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski   
  • Sreda           16      3        Sveti mučenik Lukilijan i drugi s njim   post
  • Četvrtak       17      4        Svete mironosice Marta i Marija; Sveti Joanikije Crnogorski; Sveti sveštenomčenik Đorđe (Bogić)        
  • Petak           18      5        Sveti sveštenomučenik Dorotej; Prepodobni Petar Koriški (Odanije Vaznesenja)        post
  • Subota         19      6        Prepodobni Visarion; Prepodobni Ilarion Novi – Zadušnice letnje (duhovske)  
  • Nedelja         20      7        Silazak Svetog Duha na apostole - Pedesetnica - Trojice  
  • Ponedeljak    21      8        Duhovski ponedeljak      
  • Utorak           22      9        Duhovski utorak   
  • Sreda            23      10      Sveti sveštenomučenik Timotej Bruski         
  • Četvrtak        24      11      Sveti apostoli Vartolomej i Varnava; Praznovanje ikone Dostojno jest         
  • Petak            25      12      Prepodobni Onufrije Veliki; Prepodobni Petar Atonski        
  • Subota          26      13      Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski (Odanije Pedesetnice)   
  • Nedelja          27      14      Sveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski (Petrovske poklade)    
  • Ponedeljak    28      15      Sveti prorok Amos; Sveti mučenik Knez Lazar i Sveti srpski mučenici – Vidovdan SLAVA     post
  • Utorak          29      16      Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac   post
  • Sreda           30      17      Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail   post
  • JUL- NOVI (STARI) KALENDAR
  • Četvrtak       1        18      Sveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul            post
  • Petak           2        19      Sveti apostol Juda; Prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski      post
  • Subota         3        20      Sveti svštenomučenik Metodije; Prepodobni Naum Ohridski        post
  • Nedelja        4        21      Sveti mučenik Julijan Tarsijski; Prepodobna Anastasija Srpska     post
  • Ponedeljak   5        22      Sveti sveštenomučenik Jevsevije            post
  • Utorak          6        23      Sveta mučenica Agripina; Vladimirska ikona Majke Božje             post
  • Sreda           7        24      Rođenje svetog Jovana Preteče - Ivanjdan       SLAVA        post
  • Četvrtak       8        25      Sveta prepodobnomučenica Fevronija   post
  • Petak           9        26      Prepodobni David Solunski         post
  • Subota        10      27      Prepodobni Sampson Stranoprimac          post
  • Nedelja        11      28      Prenos moštiju svetih besrebrenika Kira i Jovana; Sveti mučenici Dabrobosanski i Mileševski     post
  • Ponedeljak   12      29      Sveti apostoli Petar i Pavle – Petrovdan          SLAVA
  • Utorak          13      30      Sabor svetih dvanaest apostola – Pavlovdan   
  • Sreda           14      1        Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan         post
  • Četvrtak       15      2        Polaganje rize Presvete Bogorodice    
  • Petak           16      3        Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije       post
  • Subota         17      4        Sveti Andrej Kritski; Sveti sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački      
  • Nedelja        18      5        Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki 
  • Ponedeljak   19      6        Prepodobni Sisoje Veliki         
  • Utorak          20      7        Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja 
  • Sreda           21      8        Sveti velikomučenik Prokopije     SLAVA         post
  • Četvrtak       22      9        Sveti sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sveti novomučenici Glamočki i Kulenvakufski   
  • Petak           23      10      Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prepodobni Antonije Pečerski     post
  • Subota         24      11      Sveta velikomučenica Efimija; Blažena Olga        
  • Nedelja         25      12     Sveti mučenik Proklo i Ilarije; Ikona Presvete Bogorodice Trojeručice         
  • Ponedeljak   26      13      Sabor svetog arhangela Gavrila      SLAVA
  • Utorak          27      14      Sveti apostol Akila; Prepodobni Nikodim     
  • Sreda           28      15      Sveti mučenici Kirik i Julita; Sveti Vladimir Veliki, knez ruski         post
  • Četvrtak       29      16      Sveštenomučenik Antinogen; Sveta mučenica Julija     
  • Petak           30      17      Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija      SLAVA         post
  • Subota          31      18      Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint
  • AVGUST- NOVI (STARI) KALENDAR
  • Nedelja         1        19      Prepodobna Makrina; Sveti Stefan, despot srpski; Prepodobna Evgenija (Lazarević)   
  • Ponedeljak   2        20      Sveti prorok Ilija – Ilindan; Sveti Ilija Gruzijski; Sveti Ilija patrijarh Jerusalimski i sv. Flavijan patrijarh Antiohijski  SLAVA
  • Utorak          3        21      Sveti prorok Jezekilj      
  • Sreda           4        22      Sveta Marija Magdalina - Blaga Marija          SLAVA    post
  • Četvrtak       5        23      Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima; Sveštenomučenik Apolinarije
  • Petak           6        24      Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski; Sveti mučenici Prebilovački i Donjohercegovački     post
  • Subota         7        25      Uspenije svete Ane        
  • Nedelja        8        26      Prepodobnomučenica Paraskeva (Sveta Petka) Rimljanka; Sveti Sava Treći Srpski; Svetštenomučenik Ermoalj; Prepodobni Mojsej Ugrin      SLAVA
  • Ponedeljak   9        27      Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski; Blaženi Nikolaj i Teodor; Prepodobna Antusa; Sto pedeset i tri mučenika          SLAVA
  • Utorak         10      28      Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parmen         
  • Sreda           11      29      Sveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima        post
  • Četvrtak       12      30      Prepodobna mati Angelina Srpska      
  • Petak           13      31      Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospojinske poklade)            post
  • Subota         14      1        Iznošenje Časnog krsta; Sveštenomučenici Makaveji (Početak   posta)           post
  • Nedelja        15      2        Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana       post
  • Ponedeljak   16      3        Prepodobni Isakije, Dalmat i Faust       post
  • Utorak          17      4        Svetih sedam mučenika u Efesu           post
  • Sreda           18      5        Sveti sveštenomučenik Evsignije (Pretprazništvo Preobraženja)     post
  • Četvrtak       19      6        Preobraženje Gospodnje    post
  • Petak           20      7        Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or         post
  • Subota         21      8        Sveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim Tumanski       post
  • Nedelja        22      9        Sveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije    post
  • Ponedeljak   23      10      Sveti mučenik i arhiđakon Lavrentije   post
  • Utorak          24      11      Sveti mučenik i arhiđakon Evplo           post
  • Sreda           25      12      Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima  post
  • Četvrtak       26      13      Sveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja)     post
  • Petak           27      14      Sveti prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija)       post
  • Subota         28      15      Uspenije Presvete Bogorodice – Velika Gospojina SLAVA
  • Nedelja        29      16      Nerukotvorena ikona Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo banatski; Sveti mučenik Diomid; Prepodobni Joakim Osogovski; Sveti mučenik Stamat 
  • Ponedeljak   30      17      Sveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron
  • Utorak          31      18      Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski
  • SEPTEMBAR- NOVI (STARI) KALENDAR
  • Sreda           1        19      Sveti mučenik Andrej Stratilat     post
  • Četvrtak       2        20      Sveti prorok Samuilo; Sveti sveštenomučenik Filip Iraklijski         
  • Petak           3        21      Sveti apostol Tadej; Sveta mučenica Vasa i njena deca Teognije, Agapije i Pist; Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački            post
  • Subota         4        22      Sveti mučenik Agatonik; Sveti sveštenomučenik Gorazd Češki
  • Nedelja         5        23     Sveti sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija)         
  • Ponedeljak   6        24     Sveti sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira       
  • Utorak          7        25      Prenos moštiju svetog apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit
  • Sreda           8        26      Sveti mučenici Adrijan i Natalija          post
  • Četvrtak       9        27      Prepodobni Pimen Veliki – Sabor srpskih svetitelja   
  • Petak           10      28      Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski i Kripecki
  • Subota         11      29      Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja SLAVA   post
  • Nedelja        12      30      Prenos moštiju svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije      
  • Ponedeljak   13      31      Polaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Jasenovački      
  • Utorak          14       1       Crkvena Nova godina; Prepodobni Simeon Stolpnik    
  • Sreda           15       2        Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik           post
  • Četvrtak       16       3        Sveti sveštenomučenik Antim; Sveti Joanikije, prvi patrijarh srpski   
  • Petak           17       4        Sveti sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski          post
  • Subota         18       5        Sveti prorok Zaharija i pravedna Jelisaveta    
  • Nedelja        19       6        Čudo svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije
  • Ponedeljak   20      7        Sveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice)  
  • Utorak           21     8        Rođenje Presvete Bogorodice – Mala Gospojina    
  • Sreda           22      9        Sveti pravednici Joakim i Ana  SLAVA           post
  • Četvrtak       23      10      Mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora  
  • Petak           24      11      Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German      post
  • Subota         25      12      Sveti sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice)        
  • Nedelja        26      13      Sveti sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja)    
  • Ponedeljak   27      14      Vozdviženje časnog Krsta – Krstovdan            post
  • Utorak          28      15      Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski  
  • Sreda          29      16      Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sveta velikomučenica Jefimija     post
  • Četvrtak       30      17      Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija
  • OKTOBAR- NOVI (STARI) KALENDAR
  • Petak           1        18      Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna    post
  • Subota         2        19      Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont
  • Nedelja        3        20      Sveti velikomučenik Jevstatije 
  • Ponedeljak   4        21      Sveti apostol Kodrat (Odanije Vozdviženja)         
  • Utorak          5        22      Sveti sveštenomučenik Foka; Sveti prorok Jona  
  • Sreda           6        23      Začeće svetog Jovana Preteče i Krstitelja      SLAVA                 post
  • Četvrtak       7        24      Sveta prvomučenica Tekla; Prepodobni Simon, Sveti kralj Vladislav i Prepodobni David Srpski   
  • Petak           8        25      Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki     post
  • Subota         9        26      Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov – Zadušnice miholjske        
  • Nedelja        10      27      Sveti mučenik Kalistrat 
  • Ponedeljak   11      28      Prepodobni Hariton Ispovednik         
  • Utorak          12      29      Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan    SLAVA
  • Sreda           13      30      Sveti sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski       post
  • Četvrtak       14      1        Pokrov Presvete Bogorodice     SLAVA
  • Petak           15      2        Sveti sveštenomučenik Kiprijan i Justina devica; Prepodobni Andrej         post
  • Subota         16      3        Sveti sveštenomučenik Dionisije Areopagit    
  • Nedelja        17      4        Sveti Stefan i Jelena (Štiljanović)         
  • Ponedeljak   18      5        Sveta mučenica Haritina; Sveti sveštenomučenik Dionisije       
  • Utorak          19      6        Sveti a  postol Toma – Tomindan          SLAVA
  • Sreda           20      7        Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan      SLAVA         post
  • Četvrtak       21      8        Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa         
  • Petak           22      9        Sveti apostol Jakov; Sveti Stefan Srpski (Slepi)           post
  • Subota         23      10      Sveti mučenici Evlampije i Evlampija   
  • Nedelja        24      11      Sveti apostol Filip; Sveti Teofan Načertani    
  • Ponedeljak   25      12      Sveti mučenici Tarah, Prov i Andronik         
  • Utorak          26      13      Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska; Sveta novomučenica Bosiljka Pasjanska    
  • Sreda           27      14      Prepodobna mati Paraskeva (Sveta Petka) Trnova SLAVA
  • Četvrtak       28      15      Sveti sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije      
  • Petak           29      16      Sveti mučenik Longin Sotnik     post
  • Subota         30      17      Sveti prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski    
  • Nedelja         31      18      Sveti apostol i jevanđelist Luka SLAVA Sveti Petar Cetinjski   
  • NOVEMBAR- NOVI (STARI) KALENDAR
  • Ponedeljak   1        19      Sveti prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski       SLAVA
  • Utorak          2        20      Sveti velikomučenik Artemije  
  • Sreda           3        21      Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik    post
  • Četvrtak       4        22      Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski  
  • Petak           5        23      Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski   post
  • Subota         6        24      Sveti velikomučenik Areta – Zadušnice jesenje (mitrovske)   
  • Nedelja         7        25     Sveti mučenici Markijan i Martirije    
  • Ponedeljak   8        26      Sveti velikomučenik Dimitrije – Mitrovdan    SLAVA
  • Utorak           9        27      Sveti mučenik Nestor      
  • Sreda           10       28      Sveta mučenica Paraskeva (Sveta Petka); Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, arhiepiskop srpski    post
  • Četvrtak       11      29      Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnamučenica Anastasija Rimljanka SLAVA        
  • Petak           12      30      Sveštenomučenik Zinovije i sestra mu Zinovija; Sveti apostoli Kleopa, Tercije, Marko, Just i Artem;  Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik      post
  • Subota         13      31      Sveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima      
  • Nedelja         14      1        Sveti Kozma i Damjan – Vračevi SLAVA      
  • Ponedeljak   15      2        Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima        
  • Utorak          16      3        Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic      SLAVA
  • Sreda           17      4        Prepodobni Joanikije Veliki; Sveti sveštenomučenik Nikandar          post
  • Četvrtak       18      5        Prepodobnomučenici Galaktion i Epistima     
  • Petak           19      6        Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlaam Hutinski   post
  • Subota         20      7        Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar  
  • Nedelja         21      8       Sabor svetih arhangela Mihaila – Aranđelovdan        SLAVA
  • Ponedeljak   22      9        Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski  
  • Utorak          23      10      Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima    
  • Sreda           24      11      Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski - Mratindan        post SLAVA
  • Četvrtak       25      12      Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski        SLAVA
  • Petak           26      13      Sveti Jovan Zlatousti      SLAVA       post
  • Subota         27      14      Sveti apostol Filip; Sveti Grigorije Palama (Božićne poklade)   
  • Nedelja        28      15      Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv (Početak   posta)       post
  • Ponedeljak   29      16      Sveti apostol i jevanđelist Matej      SLAVA        post
  • Utorak         30      17      Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Nikon Radonješki; Sveti Maksim, patrijarh carigradski; Sveti Sevastijan Džeksonski      post
  • DECEMBAR- NOVI (STARI) KALENDAR
  • Sreda           1        18      Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok        post
  • Četvrtak       2        19      Sveti prorok Avdija; Prepodobni Varlaam i Joasaf; Prepodobni Porfirije Kavsokalivit            post
  • Petak           3        20      Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja)         post
  • Subota         4        21      Vavedenje Presvete Bogorodice SLAVA        post
  • Nedelja        5        22      Sveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip; Sveta mučenica Kiklija     post
  • Ponedeljak   6        23      Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar   post Nevski     
  • Utorak          7        24      Sveta velikomučenica Ekaterina   post
  • Sreda           8        25      Sveti sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja)    post
  • Četvrtak       9        26      Prepodobni Alimpije Stolpnik; Prenos moštiju Svetog Georgija  SLAVA       post
  • Petak           10      27      Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski     post
  • Subota          11      28      Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo         post
  • Nedelja         12      29      Sveti mučenici Paramon i Filumen      
  • Ponedeljak   13      30      Sveti apostol Andrej Prvozvani        SLAVA        post
  • Utorak           14      1        Sveti prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi        post
  • Sreda            15      2        Sveti prorok Avakum; Sveti car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički      post
  • Četvrtak        16      3        Sveti prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi          post
  • Petak            17      4        Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin       post
  • Subota          18      5        Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski  post
  • Nedelja         19      6        Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac – Nikoljdan – Detinjci          SLAVA       post
  • Ponedeljak   20      7        Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački       post
  • Utorak          21      8        Prepodobni Patapije; Sveti a  postoli Sosten, Apolos i drugi s njima   post
  • Sreda           22      9        Začeće Svete Ane   post
  • Četvrtak       23      10      Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, despot Srpski          post
  • Petak           24      11      Prepodobni Danilo Stolpnik        post
  • Subota         25      12      Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop trimitunski            post
  • Nedelja        26      13      Sveti mučenik Evstratije; Sveti sveštenomučenik Gavrilo, patrijarh srpski, Sveti Nikodim Srpski – Materice         post
  • Ponedeljak   27      14      Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima  post
  • Utorak          28      15      Sveti sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle    post
  • Sreda           29      16      Sveti prorok Agej; Sveta Teofanija carica   post
  • Četvrtak       30      17      Sveti prorok Danilo; Sveti prepodobnomučenik đakon Avakum i iguman Pajsije          post
  • Petak           31      18      Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi    post

Ovo ne smete propustiti

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije