U Beogradu postoji i Hitna pomoć za životinje koja je dužna da pomogne napuštenim psima i mačkama, ali van Beograda takva mogućnost ne postoji, pa morate da se obratite privatnim veterinarskim ambulantama i da snosite troškove. Ukoliko ste svedok nasilja nad životinjama, pozovite policiju. 

Ovo je deo teksta pod naslovom Kako pomoći napuštenim životinjama objavljenom na sajtu "Psi i mačke u Srbiji", koji je otvoren  kao rezultat projekta Link Plus,  javlja Beta 5. maja 2014. godine.

Autori sajta podsećaju da je najefikasniji način uključivanja građana u proces rešavanja problema napuštenih životinja je udomljavanje. Ako odlučite da usvojite kućnog ljubimca, ne samo što ćete najverovatnije spasiti život psu ili mački koji su ostali bez doma, nego ćete pomoći da se smanji broj životinja koje žive na ulici.

Ukoliko nemate dovoljno sredstava i mogućnosti za udomljavanje, životinjama možete pomoći i na jedan od sledećih načina.

Društvene mreže su dobar način da uputite apel za pomoć.

Možete se obratiti udruženjima koja su aktivna u ovoj oblasti jer su im često potrebni volonteri da privremeno čuvaju napuštene životinje, da ih voze kod veterinara ili u novi dom, a takođe im je potrebna pomoć knjigovođe, pravnika, prevodioca i volontera koji bi uređivali njihove stranice i objavljivali oglase za udomljavanje. Ako imate prijatelje koji bi finansijski mogli da pomognu, ne oklevajte da ih zamolite za pomoć.

Mnogim prihvatilištima neophodni su mladi volonteri koji će se rado družiti i pomagati oko životinja.

Bespomoćnim životinjama je neophodan kontakt sa ljudima. Mnogi psi treba da se naviknu na šetnju na povocu, ali mačke treba biti okupane i očetkane da bi ih neko što pre udomio. I najmanja materijalna pomoć prihvatilištima za životinje kao što su  stare novine, stara ćebad i peškiri, sredstva za čišćenje, lekovi, hrana je neophodna.

Više informacija pogledajte na njihovom zvaničnom sajtu.