Većina žena koja posvećuje pažnju nezi kože zna da se retinol smatra "zlatnim standardom" kao sastojak kozmetičkih preparata koje preporučuju dermatolozi.
Međutim, Evropska unija je odlučila da ograniči količinu retinola na 0,3% u poizvodima za negu kože, bilo da se ispiraju ili ostaju na njoj. U proizvodima za negu tela biće dozvoljeno 0,05%, a proizvođači imaju vremena do 2026. godine da se ovim pravilima prilagode.
Otkud ova nova pravila? U svetu kozmetike, ona se često menjaju, a regulatori su sada uzeli u obzir "najgori scenario" po kojem bi se neko mogao izložiti velikim količinama vitamina A. To uključuje velike doze u hrani, kao i u suplementima, kojima ona treba dodati i količine koje se nalaze u proizvodima za negu.
"Određen je limit kao mera zaštite da bi se smanjio rizik od prevelikih količina vitamina A", objašnjava Denijel Ajzak, direktor proizvodnje u kompaniji Medik8.
Ukupna preporučena količina vitamina A iznosi 700 do 900 mikrograma dnevno, za odrasle osobe. Maksimalna dozvoljena količina je 3.000, a ako bi došlo do prekoračenja - i to u slučaju "najgoreg scenarija", moguće je da dođe do mučnine, glavobolje, pa čak i oštećenja jetre. Još teže posledice mogu biti smanjenje gustine koštane mase pa čak i potencijalnih komplikacija kod trudnica.
"Vitamin A je od ključnog značaja za rast ćelija, imunitet i dobar vid, a ako ga nema dovoljno, može doći do problema s kožom i štitnom žlezdom", objašnjava Hana Anderson, nutricionista i specijalista za hormone.
"Istovremeno, preterana konzumacija može biti toksična, a najopreznije treba da budu žene koje su trudne ili pokušavaju da ostanu u drugom stanju. Za razliku od vitamina C ili B, koji su rastvorljivi u vodi, vitamin A se rastvara u mastima i telo ne može da se tako lako oslobodi viška. Zato je oprez neophodan.
Sa druge strane, žene koje redovno koriste preparate za negu sa retinolom, nisu presrećne što im se ograničava sastojak u čije delovanje polažu toliko nade. Dermatolozi tvrde da je čak i 0,1% delotvoran postotak i da previše pažnje poklanjamo jačini preparata, a da više treba brinuti o kvalitetu sastojaka i formulaciji.
Zašto je u proizvodima za negu tela dozvoljeno još manje retinola nego što je to slučaj sa kremama za lice? Zato što se oni koriste u većoj količini, pa se samim tim i unosi veća doza vitamina A u organizam. Većina dermatologa se slaže da brendovi neće prekinuti proizvodnju ni jednih ni drugih, ali je će usredsrediti na poboljšanje formulacija, kao i na korišćenje retinala i bakučiola u antiejdž linijama. Pročitajte i koji su još ključni proizvodi za podmlađivanje kože.
BONUS VIDEO:
Tekst: Lepa&Srećna / J. G.
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka