Ako želite da malina rodi dobro naredne godine evo šta treba da uradite kada se berba završi!
Izostanak primene potrebnih aktivnosti u zasadima maline posle berbe ima za posledicu sve lošiji kvalitet i prinos iz malinjaka.
Kao rezultat ovakvog rada u malinjacima je svake godine sve jači napad korova jer se stvara ogroman broj semenskih korova što im za posledicu jače zakorovljavanje u narednoj godini kao i pojavu miševa u zasadima koji se preko zime hrane semenkama korovskih biljaka.
PROČITAJTE JOŠ: VOĆKA KOJA DONOSI NOVAC, A NISU MALINE: od ovog voća može da se zaradi čak 30 000 evra u Srbiji
Prevelika masa korova stvara povećanu vlažnost vazduha, smanjuje količinu vode i hraniva za porast izdanaka do kraja godine i omogućava pojavu daleko veće zaraze bolestima, kako samog izdanka tako i pupoljka. Tako se smanjuje porast izdanka, povećava se površina obolelih izdanaka kao i broj obolelih pupoljaka, što u narednoj godini rezultira smanjenje broja rodnih grančica na istoj visini izdanka, slabiji porast rodnih grančica, a pri jačoj zarazi i pojava sušenja rodnih grančica u različitim fazama razvoja.
Ukoliko se na ovakav način radi iz godine u godinu, onda je logično da su posledice ovakvog rada sve štetnije u malinjacima, što se odražava kroz stalno smanjivanje prinosa i kvaliteta plodova.
Po završenoj berbi malina neophodno je uraditi sledeće:
- Što pre orezati obrane izdanke do same površine zemljišta,
- Posle 7-10 dana kada se orezani izdanci sasuše, iznose se iz zasada i obavezno zapale,
- Mlade izdanke prorediti na 10 komada po dušnom metru špalira, uklanjajući preterano bujne, kao i one najslabijeg porasta,
Šta još treba da uradite u malinjaku nakon berbe - pročitajte OVDE!