Pejzažno uređenje ove bašte ima dva skrivena mesta  za uživanje među bambusima. Gotovo pravolinijski, u sasvim pravom luku formirana je cvetna leja u kojoj dominiraju perene, šiblje, bambus, ukrasne trave.

Tu i tamo se može videti i loptasti šimšir. Našao je tu mesto i planinski bor ili krivulj, koji se sve češće koristi u uređivanju bašta zbog svoje otpornosti i niskog rasta, jer umesto dubokog korena sa žilom srčanicom, ima bočno plitko korenje koje se širi i do deset metara unaokolo, ali, pre svega, zbog svog veoma lepog izgleda.

Do prvog dela za uživanje, na kome su dve udobne fotelje, dolazi se preko drvenog platoa. Fotelje su raznih boja i „ušuškane”, ali sa otvorenom vizurom prema bašti s jedne strane, a sa ostale dve okružene bambusom.

Pored špalira od bambusa stiže se do drugog većeg dela, koji je prekriven svetlom rizlom i okružen kamenom.

Na njemu je dugačak sto za sedenje. U neposrednoj blizini je vodena površina u obliku slova L, baš kao i plato s druge strane. Bazenčić je ograđen zidićem za sedenje.

Postoji jedna zanimljivost: u vodu su ubačeni komadići stakla plave boje, što pojačava refleksiju neba.

Takav desen (plava boja i staklići) upotrebljen je i za jednu fotelju kao i za stolice, da bi sve izgledalo skladno. Cvetovni su ovde beli kod svih zasađenih biljaka. Čak je izabrana i bela deucija – šib niskog rasta, do jednog metra visine , koji cveta u aprilu i maju, zajedno sa suzicom i dijasom (bela šumska vila).

Od juna cveta hojhera sa svojim lepim listovima koji su belo prošarani. Leti dominiraju bujni cvetovi veronike i rudbekije. Od avgusta pa do oktobra cvetaju anafalis i jesenje anemone. Pogledajte skicu predloga i spisak biljaka u našoj galeriji slika.

Dragana Tucović Branac
pejzažni arhitekta 

JKP " Zelenilo-Beograd"

LepaiSrecna Kutak za sedenje u bašti izdvojen od pogleda pružiće vam pravi odmor...