Kada mrazovac promoli vrhove svojih cvetova iz zemlje, počinju da se javljaju gotovo prolećna osećanja tokom šetnje kroz baštu.

Ovi cvetovi toliko podsećaju na krokuse da se čak ponegde nazivaju i otrovnim krokusima jer sadrže otrov kolhicin. Za razliku od većine krokusa mrazovac cveta pred kraj baštenske sezone i tako upotpunjuje raskošne perene kao što su hrizanteme ili jesenji zvezdani. Ove graciozne lukovice od avgusta do kraja oktobra daju akcente u najrazličitijim tonovima bele, ljubičaste i roze boje – između pokrivača tla, ispod stabala i u pošljunčanim lejama.

Vreme sadnje mrazovca je do kraja avgusta. Zato će oni koji sada zasade ove lukovice uskoro biti nagrađeni. Optimalno je da se lukovice sade u polusenci na dubini od 10 do 15 cm u zemljište bogato hranljivim materijama. Da li se sadi u saksiju, leju ili u travnjak, nema neku veliku ulogu. A kada će se otvoriti prvi pupoljci, zavisi od vremenskih uslova. Pri tom važi pravilo: što je temperatura niža, utoliko pre će se pojaviti nežni cvetovi. Oko mrazovca u travnjaku trebalo bi već od sredine avgusta prestati s košenjem trave, da prvi izdanci ne bi završili pod oštricom kosilice. 

Posle cvetanja biljka vene i bočni izdanci se pretvaraju u nove lukovice, iz kojih će dogodine izniknuti novi izdanci. Tako vremenom nastaje gust cvetni tepih, koji postaje još šareniji ako se zasadi više različitih sorti, a iz godine u godinu će izgledati sve bogatije.

Prve naznake mrazovca pojavljuju se već u proleće. Duguljasti listovi raspoređeni su u obliku rozete oko zelene stabljike koja se formira od maja do jula. Zbog toga treba da se redovno kosi trava oko sadnog mesta da biljke mogu nesmetano da razbacaju svoje seme. Čim lišće počne da žuti, bez dvoumljenja možete da ga otkinete, jer će se posle kratkog vremena lišće obnoviti samo od sebe. Tople letnje mesece mrazovac provodi kao podzemna lukovica, da bi sledeće godine, u zavisnosti od sorte, od avgusta zablistao u novom sjaju.