Dok su ljiljani tradicionalni simbol Uskrsa, postoji još jedna biljka koja u ovo doba godine donosi lepotu u domove – uskršnji kaktus. Njegove zanimljive, spljoštene stabljike i prelepi cvetovi u nijansama crvene, narandžaste, roze i bele čine ga atraktivnim dodatkom svakoj prostoriji.
Poreklom iz tropskih prašuma Brazila, uskršnji kaktus je epifit – biljka koja raste na drveću, ali ne kao parazit, već upijajući vlagu iz vazduha. Sličan je poznatijim božićnim i novogodišnjim kaktusima, ali se razlikuje po svojim glatkim, zaobljenim ivicama i sitnim dlačicama na vrhovima stabljika. Nema bodlje, pa je siguran za domove sa decom i kućnim ljubimcima.
Nega uskršnjeg kaktusa
Da bi uskršnji kaktus obilno cvetao i dugo trajao, važno je obezbediti mu odgovarajuće uslove:
Svetlo: Voli jaku, ali indirektnu svetlost. Previše sunca može oštetiti lišće, dok će mu previše senke usporiti rast. Da bi cvetao, potrebno mu je hladnije okruženje i potpuni mrak tokom noći u zimskom periodu.
Zemljište: Kao i ostali epifiti, najbolje uspeva u rastresitoj, dobro dreniranoj zemlji, poput mešavine za kaktuse i sukulente. Saksija treba da ima rupe za odvod vode.
Zalivanje: Potrebno je umereno zalivanje – zemlja treba da se osuši između dva zalivanja. Tokom jeseni i zime smanjiti količinu vode kako bi biljka prešla u fazu mirovanja.
Đubrenje: Od proleća do jeseni, jednom mesečno koristiti blago đubrivo za sobne biljke, razblaženo na polovinu jačine.
Mogući problemi i štetočine
Uskršnji kaktus je otporan na većinu štetočina, ali ponekad može biti meta brašnastih vaši ili ljuspastih insekata, naročito ako se nalazi pored zaražene biljke. Najčešći problemi nastaju zbog nepravilne nege:
Previše sunca – stabljike mogu postati blede i suve.
Prekomerno zalivanje – korenje truli, a biljka postaje mekana i propada.
Presađivanje i orezivanje
Uskršnji kaktus ne zahteva često presađivanje – čak mu prija da bude malo "stegnut" u saksiji. Ako je presađivanje potrebno, najbolje je to uraditi nakon cvetanja, s obzirom na to da su mu stabljike krhke i lako se lome.
Orezivanje nije neophodno, ali može pomoći biljci da postane gušća i bujnija. Najbolji period za to je kasno proleće ili rano leto, kada cvetanje završi. Odsečene delove stabljika možete iskoristiti za razmnožavanje.
Razmnožavanje uskršnjeg kaktusa
Biljka se lako razmnožava putem reznica. Odsečeni deo stabljike (3–5 segmenata) treba ostaviti da se prosuši nekoliko sati pre nego što se posadi u vlažnu zemlju. Koreni se razvijaju brzo, posebno ako se biljka drži na toplom, svetlom mestu.
Da li je uskršnji kaktus otrovan?
Dobra vest za vlasnike kućnih ljubimaca – uskršnji kaktus nije toksičan za pse i mačke, prema podacima ASPCA. Ipak, kao i svaka biljka, može izazvati blage digestivne tegobe ako se proguta u velikim količinama, pa je najbolje držati ga van domašaja znatiželjnih ljubimaca.
Pogledajte još i kako se neguju orhideje - korak po korak.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.