Filodendron "monstera" može da bude izuzetno efektna, ali samo pod uslovom da je pažljivo "dresirate" da raste u lepom i skladnom obliku.

U suprotnom, imaćete neukrotivu biljku koja može da brzo poraste u gomilu zelenog lišća bez puno reda, a time će biti ugroženo i njeno zdravlje.

"Dresiranje" monstere nije nimalo komplikovano – čak i ako u početku deluje kao veliki izazov. Osim što će prostor delovati urednije, ovim ćete poboljšati i zdravlje biljke.

Za pridržavanje filodendrona može se koristiti više vrsta potpora – izaberite da li vam se više sviđa stub obložen mahovinom, ukrasne rešetke ili štapovi od bambusa. 

Ako filodendron "monstera" zauzima previše prostora u domu, vreme je da ga usmerite. Listovi koji vise preblizu poda često dobijaju premalo svetla i žute, a preteški mogu čak i da slome stabljike. Čim "monstera" dobije oslonac, odmah deluje zdravije i živahnije.

1. Odstranite oštećene listove

Ako filodendron deluje zapušteno, prvo je potrebno da ga osvežite tako što ćete ukloniti suve ili požutele listove. Makazama za orezivanje odsecite listove u osnovi stabljike – tako će biljka usmeriti energiju na zdravo lišće i podstaći novi rast. Ovo je i dobra prilika da proverite da li ima štetočina i odmah reagujete ako ih primetite.

filodendron monstera 2.jpg
Foto: Shutterstock

2. Odredite gdeje potreban oslonac

Pre nego što postavite oslonce, pogledajte kako se biljka širi. Ako ide u različitim pravcima, verovatno su joj potrebna dva oslonca.

Izmerite visinu oslonaca prema trenutnom, ali i budućem rastu biljke. Stubovima obloženim mahovinom može se prilagoditi oblik, ali su štapovi od bambusa praktični, a i čvršći.

3. Postavite potporu u saksiju

Kada ste odredili gde će biti oslonci, postavite ih pažljivo u zemlju pored filodendrona. Poželjno je da prethodno iskopate manju rupu kako se ne bi oštetili koreni.

Stubovi obloženi mahovinom su fleksibilni, pa ih možete prilagoditi obliku biljke, dok su rešetke i bambusovi štapovi čvršći i zahtevaju precizniji raspored. Neke možete da postavite blizu stabljika kojima je bila potrebna podrška, a neke grane pažljivo preusmerite iznad njih.

Ako saksija nije dovoljno stabilna, dodajte još jedan sloj nove zemlje kako bi sve ostalo čvrsto na mestu.

filodendron monstera 1.jpg
Foto: Shutterstock

4. Pričvrstite stabljike uz potporu

Kad su oslonci na svom mestu, treba još samo da pričvrstite stabljike. Odlučite da li ćete koristiti kanap koji se prirodno uklapa u izgled stuba obloženog mahovinom ili, možda, baštenski kanap za vezivanje ili tanka žica.

Vezovi ne smeju da budu previše stegnuti - stabljika bi trebalo da može malo da se pomera. Dobro je s vremena na vreme stati korak unazad i pogledati biljku iz daljine, jer će monstera osim što raste, biti i deo enterijera.

Tokom vremena, tanušne lijane filodendrona "monstera" će početi da se hvataju za oslonac, imitirajući način na koji se penju uz drveće u prirodnom okruženju. Ako vam neki od ovih vazdušnih korena smetaju, možete ih pažljivo odseći bez štete po biljku.

filodendron monstera 5 sobne biljke.jpg
Foto: Shutterstock

5. Dobro zalijte filodendron "monstera"

Na kraju, "monstera" zahteva obilno zalivanje kako bi se prilagodila novom obliku. Ovo joj daje dodatnu snagu i podstiče dalji rast.

Ipak, važno je da ne preterate s vodom – previše vlage može da izazove truljenje korena. Preporučljivo je zalivati tek kada se gornji sloj zemlje osuši.

Ako biljku sređujete u proleće ili leto, dodatno je pirihranite kako bi se brže oporavila i nastavila da raste. Pročitajte i koje su najbolje biljke za spavaću sobu.

BONUS VIDEO:

00:24
Koje biljke savršeno uspevaju na istočnom prozoru u domu Izvor: TikTok/vetterplantco