Afričke ljubičice su zahvalne sobne biljke koje gotovo neprekidno cvetaju, unoseći boje i toplinu u svaki dom.

Jedna nikada nije dovoljna – ove lepotice najbolje izgledaju kada su grupisane po tri ili više u ukrasnim aranžmanima. Dobra vest je da ih možete lako razmnožiti i povećati svoju kolekciju, a evo kako to da uradite na pravi način.

Kada je najbolje vreme za razmnožavanje?

Iako se afričke ljubičice mogu razmnožavati tokom cele godine, proleće je idealan period. Tada biljke imaju prednost dužih dana, boljeg osvetljenja i optimalne temperature i vlažnosti, što im pomaže da se brže i uspešnije ukorene.

Ako afrička ljubičica ima jednobojne cvetove i zelene listove, biljke dobijene iz reznica uglavnom će izgledati isto kao matična biljka. Međutim, hibridi i sorte sa šarenim ili duplim cvetovima, kao i sa prošaranim listovima, mogu dati potomke koji se razlikuju od originala.

Kako razmnožiti afričke ljubičice?

Postoje dve glavne metode: razmnožavanje listom u vodi i u zemlji. Oba načina su efikasna, a izbor zavisi od vaših navika i preferencija.

Za razmnožavanje afričkih ljubičica u vodi, odaberite zdrave, zrele listove koji se nalaze blizu donjeg dela biljke. Najstariji listovi nisu dobar izbor jer nemaju dovoljno energije za razvoj novih biljaka.

Pažljivo otkinite list uvijanjem ili ga secite sterilnim nožem ili makazama blizu stabla biljke. Skratite dršku lista na 3-5 cm i secite pod uglom od 45 stepeni. Postavite list u usku posudu sa vodom tako da list ne dodiruje površinu vode, dok je drška potopljena. 

africke ljubicice 3.jpg
Foto: Shutterstock

Možete koristiti flašu sa uskim grlom ili čašu prekrivenu plastičnom folijom s probušenom rupom za držanje reznice.

Vodu menjajte čim primetite zamućenje. Posle 3-4 nedelje pojaviće se tanki beli korenčići. Kada dostignu dužinu od oko 0,5 cm, presadite reznicu u saksiju sa rastresitom zemljom bogatom perlita ili vermikulita.

Za razmnožavanje afričkih ljubičica u zemlji, pripremite male saksije prečnika 3-5 cm i napunite ih supstratom za afričke ljubičice (mešavina treseta, perlita i vermikulita). U središtu svake saksije napravite plitku rupu.Postavite list u rupu tako da mu se drška nalazi ispod površine zemlje, dok list blago naginje unazad.

africka ljubicica razmnozavanje 2.jpg
Foto: Shutterstock

Ako koristite list bez drške, donji deo lista secite u obliku klina i postavite ga u supstrat tako da stoji uspravno. Zalijte reznice i prekrijte ih providnim plastičnim poklopcem ili ih stavite u plastičnu kesu kako biste održali vlagu.
Saksije postavite na svetlo mesto, ali bez direktnog sunčevog zračenja. Posle 3-4 nedelje počeće da se formiraju koreni, a prve male biljke pojaviće se za 6-8 nedelja.

Kako negovati mlade afričke ljubičice?

Biljke iz listova mogu dati jednu ili čak petnaest novih biljaka. Kada se mlade biljke razviju i dostignu veličinu novčića, mogu se pažljivo razdvojiti.

Prilikom presađivanja svaka biljčica treba da ima najmanje 4-6 listova i što više korena. Svaku presadite u malu saksiju sa specijalnim supstratom za afričke ljubičice i dobro zalijte. Saksije držite na toplom i vlažnom mestu s blagim, filtriranim svetlom. Zalivajte kada se površinski sloj zemlje osuši, ali ne preterujte s vodom.

africka ljubicica razmnozavanje.jpg
Foto: Shutterstock

Da li treba prekriti reznice plastikom?

Ako je vlažnost vazduha u vašem domu između 50 i 60%, nije neophodno prekrivati reznice. Međutim, u sušnijim uslovima preporučuje se upotreba providnog poklopca ili kese kako bi se obezbedila optimalna vlaga.

Da li je bolje ukorenjivati u vodi ili zemlji?

Metoda s vodom je tradicionalna i omogućava lakšu kontrolu razvoja korena, ali sadnja direktno u zemlju štedi jedan korak i daje podjednako dobre rezultate ako se pravilno primeni. Ponekad afričke ljubičice razviju manje izdanke koji se mogu odvojiti i zasaditi kao nove biljke.

Afričke ljubičice su jednostavne za održavanje i razmnožavanje, a sa malo truda možete uživati u raskošnim cvetovima tokom cele godine. Pročitajte i 

BONUS VIDEO:

00:21
KAKO SE PRESAĐUJE CVEĆE Izvor: Instagram/jedynytakidomek