Hortenzije je omiljeno cveće naših baka i cveta u dvorištima širom Srbije, a evo kada i kako da pravilno orežemo lepe hortenzije!
Fantastične hortenzije sa svojim velikim cvetnim glavama sastavljenim od mnoštva cvetića jedinstvene boje, ukras su svakog dvorišta. Bilo da su posađene kao pojedinačne biljke ili u špaliru pored staza, hortenzije plene svojom lepotom.
PROČITAJTE JOŠ: 7 cvetnih višegodišnjih biljaka koje će cvetati celog leta u vašoj bašti
Postoji više vrsta hortenzije, a za sve je zajedničko da nisu zahtevne biljke. Bolje uspevaju u polusenci nego na direktnom suncu.
Zašto je potrebno orezivati hortenzije?
Hortenzije su grmolike višegodišnje cvetnice, koje mogu da opstanu i bez rezidbe. Međuim, njihov grm će trajati manji broj godina i lepota cvetova neće doći do izražaja. Dimenzije grma i cvetnih glavica zavise od kvaliteta rezidbe.
Rezidbom se grm rasterećuje od starih i osušenih grana, ocvalih cvetnih glavica. Eliminišemo sklonište za brojne štetne organizme, a smanjuje se mogućnost pojave oboljenja.
Orezani grmovi formiraju lepše i kompaktnije grmove sa bujnijim izdancima i listovima, što na kraju dovodi do formiranja većih i lepših cvetnih glavica. Sve izmrzle izdanke, kao i izdanke na kojima primetite simptome oboljenja ili oštećenja od štetočina, odstranite u potpunosti.
Kada se orezuju hortenzije?
Tokom jeseni hortenzije nije potrebno orezivati. One dobro podnose zimu i štite se pokrivanjem unutrašnjosti grma lišćem. Neorezane hortnezije su zaštićenije od niskih temperaturu, a neorezane grane se tokom jeseni mogu skupiti i svezati, kako bi bile što kompaktnije. Ovako pripremljen grm je spreman za prezimljavanje.
Hortenzije koje se orežu u jesenjem periodu daju manje cvetova tokom narednog leta, a formirani cvetovi su manjih dimenzija.
Kako obaviti rezidbu?
Pravo vreme za rezidbu hortenzije je proleće. Ukoliko niste sigurni šta treba da uradite, uklonite osušene cvetove i grane, odnosno napravite sanitarnu rezidbu.
Nastavak teksta o orezivanju hortenzija pročitajte OVDE!