Kvalitetna jesenja priprema, dobar je preduslov za prolećno cvetanje. Veoma je bitno kako ćete pripremiti vašu baštu za dugi zimski san.

Adekvatnom plodosmenom čuvate mikrobe u zemljištu koji će biti aktivni tokom čitave zime, a koji će u proleće ubrzati rast novih biljaka. Ideja je da biljke koje će ostati u bašti, posadite sredinom septembra (mahunarke), a druge vrste 4 nedelje pre prvog mraza.

PROČITAJTE JOŠ: Kako da posadite šargarepu i peršun: svi saveti za jesenju setvu i negu povrća

Sledeću kulturu možete saditi i dok su prethodne biljke još uvek u bašti. Jedne će uvenuti dok druge niču. Biljke koje su idealne za plodosmenu su mahunarke i strna žita. Adekvatnom plodosmenom štitite zemljište od erozije, i tako čuvate dragocen površinski sloj zemljišta.

Nakon što su vaše biljke u jesen prestale da rađaju, dolazi na red da se bašta očisti a stabljike počupaju. Preporučljivo je da se deo stabala i zelene materije iskoriste za zimsko malčiranje. Naime zelenu materiju koja vam nije potrebna treba usitniti i posuti po zemljištu. Višak je takođe idealan za kompostište.

PROČITAJTE JOŠ: Jesenja sadnja lukovičastog povrća: evo kako se sadi i neguje crni i beli luk (SAVETI)

Ovakvim „pokrivanjem“ zemljišta čuvate površinski sloj od oštre zime, i dozvoljavate da se mikrobi iz zemljišta hrane organskom materijom a razgradnja materije oplemenjuje vaše zemljište.

Takođe se preporučuje da određene biljke ne čupate u jesen, kao što su kupus, karfiol, kelj, prokelj i brokoli. Naime par ovih biljaka treba ostaviti tokom zime, i čupati u rano proleće jer tada ove biljke luče određena jedinjenja koje mogu da spreče pojedine vrste štetočina

Izvor: Agro media

KAKO DA SPREMITE RUŽE ZA ZIMU: evo kako da posadite i orežete ruže u jesen (SAVETI)

Najviše posla oko bodljikavih lepotica ima u jesen, jer se sada sade, orezuju i pripremaju za zimski san.

PROČITAJTE JOŠ: 12 ključnih saveta za prelepe ruže u vrtu

Jesen je idealno vreme za sadnju ruža i ovo cveće prekrasnih boja i mirisa može da bude pravo rešenje za sve one koji su se umorili od jednogodišnjih cvetnica i šišanja travnjaka. Uz malo znanja i truda, ružičnjak će godinama ukrašavati vrt, dobijati pohvale gostiju i pružati veliko zadovoljstvo baštovanu.

Ruže je bolje saditi u jesen nego u proleće, i to se radi sve dok je zemlja suva i dok se ne smrzne. Međutim, pošto se zemlja zbog mraza stegne oko korena, takve ruže kasnije cvetaju od onih posađenih u proleće. Orezuju se kada precvetaju, a neke vrste svojim laticama dugo ukrašavaju vrt. Dakle, ne treba žuriti, ali valja napraviti plan, odabrati vrste i početi sa pripremom zemljišta. Ruži treba pažljivo odabrati mesto, jer na severu ne može da uspe, pošto joj je potrebno najmanje osam sati sunca.

Zemlju treba ostaviti praznu ili posaditi nešto drugo, a nikako novu ružu.

Kako se sade ruže u jesen - pročitajte OVDE!

PageBreak

Sadnja se obavlja kada je zemlja suva, dobro oceđena i nema mraza. Najbolje je posaditi ružu mesec dana pre prvog mraza, kako bi koren imao vremena da se ožili.

Svakoj ruži treba dati prostora, jer ne vole da se dodiruju. Prema savetima stručnjaka, razmak između mini-ruža treba da bude 30 centimetara, hibrida 40, floribunda 50, a između penjačica po dva-tri metra.

PROČITAJTE JOŠ: 10 otrovnih biljaka u našem okruženju

Noć pre sađenja ruže treba staviti u kofu sa vodom da bi se koren natopio, a kada se počne sa radom, treba ga malo skratiti i odstraniti sve što je oštećeno. Rupa u koju se stavlja sadnica treba da bude bar 30 centimetara u prečniku. Jednom rukom se drži biljka, a drugom se ravnomerno posipa zemlja, jer mora da se vodi računa da kalemljeno mesto ne ostane iznad zemlje. Bolje je ruže posaditi pliće, jer zemlja može da se doda, nego preduboko pošto se neće razvijati. Na kraju, oko korena treba ugaziti zemlju i zaliti. Sutradan treba nagrnuti još zemlje, jer će polako ulegnuti, a to će biti zaštita korena tokom zime.

Ukoliko se sade na terasi, posuda mora da bude velika, jer ruže imaju ogroman koren. Posudu zimi obavezno treba zaštititi džakom i pokriti je novinama.

Kako se orezuju ruže u jesen - pročitajte OVDE! 

PageBreak

Orezivanje novoposađene ruže radi se u proleće. Ne treba žaliti što se seku grane, jer to ružama prija s obzirom na to da one koje se ne orezuju brzo podivljaju, lome im se grane i manje cvetaju.

PROČITAJTE JOŠ: Ruže stablašice zavladale vrtovima

Cvetanje ruža može da se tempira i to je najprirodnije raditi orezivanjem.

U jesen se orezuje šest-sedam pupova kod klasičnih vrsta (čajevke, floribunde, buketarke i sve ostale osim mini-ruža i penjačica) i to se radi iz predostrožnosti, jer ako se smrznu, stradaće samo najviša okca. Orezivanje se finišira u proleće, šest nedelja pre željenog cvetanja. Prvi cvet se reže u pupoljku i na dršci se ostavljaju dva okca iz kojih će kroz šest nedelja izrasti dve nove ruže.

PRAVILA OREZIVANjA:

* orezuju se grane u sredini krune

* spoljne grane se proređuju

* rez mora biti ukoso

* reže se tik iznad izdanka (pet milimetara)

* grana sa rezom predaleko od izdanka odumire

* prvo se orežu, pa zatim presade

Tekst: A. Mikata

Izvor: Novosti