Fizalis, poznatiji kao peruanska jagoda ili kineski fenjer je grm na kojem raste bobičasto voće, a jesen je trenutak kada pokazuje svu svoju lepotu.

PROČITAJTE JOŠ: KAKO SE SADI I GAJI ŽUTA MALINA: sve o negovanju zlatnih malina (SAVETI)

Može da dostigne najviše metar, pa je pogodna za balkone koji su okrenuti ka jugu ili zapadu. Cveta od proleća do jeseni, a od belih cvetova nastaju zeleni lampioni, koji krajem avgusta postaju bež. Upravo ovaj plod je najveća atrakcija ove biljke, jer narandžaste bobice izgledaju kao lampioni. Zreli plodovi mogu da se jedu, jer su slatko-kiselog ukusa. Bobice su izuzetno zdrave i podižu imunitet, ali ne sme da se pojede više od pet do šest dnevno.

Lampioni su najlepši jesenji ukras, jer su okruženi listovima u obliku srca. Membrana oko plodova se polako suši, pa će kada sazreju narandžaste loptice izgledati kao klikeri u mrežici.

PROČITAJTE JOŠ: VOĆKA KOJA DONOSI NOVAC, A NISU MALINE: od ovog voća može da se zaradi čak 30 000 evra u Srbiji

Zimi fizalis mora da bude u zatvorenom prostoru, a kao što se leti svakodnevno zaliva, tokom hladnih meseci se to radi štedljivo. Potrebno mu je hranljivo zemljište i dobro je prihranjivati ga leti, jer će tako više cvetati i imati više lampiona.

Orezuje se jednostavno, zakidanjem vrhova izdanaka dok se ne razbokori. Razmnožava se reznicama ili semenom. Veoma je otporan.

Tekst: V. N.

Izvor: Novosti

ROMANTIČNI FIZALIS JE NAJLEPŠI GRM U JESEN: evo kako da gajite prelepi kineski fenjer u svojoj bašti (FOTO)
LepaiSrecna 

KAKO DA SPREMITE RUŽE ZA ZIMU: evo kako da posadite i orežete ruže u jesen (SAVETI)

Najviše posla oko bodljikavih lepotica ima u jesen, jer se sada sade, orezuju i pripremaju za zimski san.

PROČITAJTE JOŠ: 12 ključnih saveta za prelepe ruže u vrtu

Jesen je idealno vreme za sadnju ruža i ovo cveće prekrasnih boja i mirisa može da bude pravo rešenje za sve one koji su se umorili od jednogodišnjih cvetnica i šišanja travnjaka. Uz malo znanja i truda, ružičnjak će godinama ukrašavati vrt, dobijati pohvale gostiju i pružati veliko zadovoljstvo baštovanu.

Ruže je bolje saditi u jesen nego u proleće, i to se radi sve dok je zemlja suva i dok se ne smrzne. Međutim, pošto se zemlja zbog mraza stegne oko korena, takve ruže kasnije cvetaju od onih posađenih u proleće. Orezuju se kada precvetaju, a neke vrste svojim laticama dugo ukrašavaju vrt. Dakle, ne treba žuriti, ali valja napraviti plan, odabrati vrste i početi sa pripremom zemljišta. Ruži treba pažljivo odabrati mesto, jer na severu ne može da uspe, pošto joj je potrebno najmanje osam sati sunca.

Zemlju treba ostaviti praznu ili posaditi nešto drugo, a nikako novu ružu.

Kako se sade ruže u jesen - pročitajte OVDE!