Skoro automatski pocinkovana kantica za zalivanje uvek se koristi u aranžmanima sa saksijama od terakote. I to ne samo zbog toga što je u njima pripremljena voda za zalivanje već i zato što se ove dve vrste materijala odlično uklapaju! Savršen pandan pečenoj glini je upravo srebrnastosivi metal. U kombinacijama smeđecrvena boja deluje još intenzivnije dok cink blista elegantnim sjajem. 

Još u antičko vreme terakota je bila poznata. Šare na glini postaju jasnije i upadljivije posle pečenja. Ukoliko glina sadrži gvožđe, materijal dobija crvenkastu nijansu. Ako sadrži krečnjak, boja gline naginje žutoj. Posebno visokog kvaliteta je „impruneta“ terakota. Ta naročita mešavina gline iz istoimenog toskanskog gradića peče se na ekstremno visokoj temperaturi i zbog toga je otporna na mraz. 

Kada se radi o saksijama, terakota je klasik, naročito za mediteranske oleandere i limun. Ali ovaj materijal nije tipičan samo za južne predele. Zbog svog prirodnog porekla lepo se uklapa u svaku baštu – bilo rustičnu ili modernu, bilo onu sa engleskim šarmom. Osim za saksije, terakota se upotrebljava i za pravljenje dekoracija, na primer figurica, zidnih slika ili štapića za označavanje. Ali i kod zidova, fasade, materijala za popločavanje staza ili terasa terakota je našla široku primenu, pogotovo kada se kombinuje sa šljunkom, opekom i pločicama. 

Predmeti od cinka dočaravaju vintaž stil u bašti. Naročito često ovaj materijal se koristi za izradu upotrebnih predmeta, na primer kadica, kantica za  zalivanje, kanti ili saksija. Najčešće svi oni traju vrlo dugo! Kao i na terakoti, i na cinku se pojavljuje patina, koja daje poseban šarm. Cink je vrsta metala i koristi se čist ili za pocinkovanje predmeta od gvožđa. Njegova ležernost i srebrnastoplavi sjaj svugde se uklapaju, čineći detalje prelepim. 

Nijanse cinka i terakote ponovo se sreću i kod biljaka. Dok su kantice za zalivanje postavljene duž stazica, u leji iza njih na vetru se njišu vlati sa cvetovima ukrasne trave stipe. Smeđecrveni koralni zvončici na rubu leja oslikavaju boju glinenih saksija. Nazivi sorti pojedinih lepotica ukazuju na sličnost, kao što je slučaj sa hajdučkom travom ili surfinijom „Terracotta”. Lepo sezonsko cveće možda možete dogodine da zasadite i u pocinkovanu žardinjeru!