Kad planirate svoj aromatični vrt, postarajte se da u njemu budu bar neke od magične četiri biljke koje se kriju pod popularnim kulinarskim izrazom “fine francuske trave”. Klasičnu kombinaciju čine luk vlašac, peršun, krasuljica i estragon.
Vlašac (Allium schoenoprasum) je vrlo sličan luku, ali je njegov ukus daleko blaži i ima nežniju aromu. Ljupkih listova nalik uskim cevčicama, ova perena će uspevati u skoro svim klimatskim uslovima, s tim što u područjima s hladnim zimama nestaje s prvim hladnoćama. Prve izdanke iz semena ugledaćete već posle desetak dana, a najbolje je da vlašac sadite u grupama od po 5-6 biljaka. Ako nađubrite leju pre setve, nema potrebe da prihranjujete biljke. Vlašac možete gajiti i u saksijama, samo vodite računa da se zemlja ne presuši.
Peršun (Petroselinum crispum ) je karakterističan po svom izrazitom mirisu koji šire svi delovi biljke – lišće, koren, pa i sami plodovi. Podvrsta s “kovrdžavim” listovima je nešto osetljivija od one s ravnim, ali i jednu i drugu možete gajiti u saksiji. U tom slučaju bi bilo dobro izmalčirati biljke čim niknu, kako bi se održala vlažnost zemljišta. Peršunu prija i mnogo sunca, a najbolje je ako možete da mu obezbedite mesto gde će uživati pod zracima čitavog dana.
PROČITAJTE JOŠ: 7 prolećnih začinskih biljaka za zdrave i ukusne obroke
Krasuljica (Anthriscus cerefolium) ima sladak miris, koji pomalo podseća i na peršun ali i na anis. Vrlo je popularna u centralnoj i zapadnoj Evropi gde je rado viđen začin za supe, salate i jela od ribe. Uspeva na najrazličitijim vrstama tla, ali ne voli preterano zalivanje niti će joj prijati zemljište gde se zadržava voda. Baštovani je najčešće seju gusto i tako štite leju od korova, a proređuju je samo branjem lišća za upotrebu.
Estragon (Artemisia dracunculus) može biti potpuno bezmirisna biljka nagorkog ukusa (ruski estragon), ali i vrlo aromatičan, slatkastog mirisa poput sladića i anisa (francuski estragon). Upravo francuski estragon, kojeg ponekad nazivaju i “nemački” uzgaja se i radi poboljšanja rasta i ukusa susednih biljaka u organski gajenim vrtovima. Tamo ćete ga videti između sadnica paradajza, krompira ali i drugog povrća. Estragon se odlično prilagođava i životu u saksiji, bilo na otvorenom prostoru ili na sunčanom prozoru. Starije biljke možete podeliti i razmnožiti na tri godine, a u međuvremenu ohrabrite njihov rast redovnim zakidanjem listova.
Izvor: Moja lepa bašta
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka