Kako da jedete slatkiše bez posledica: "Boginja šećera" objasnila kad smete krofnu i šta ne valja da doručkujete

Kad je najbolje jesti slatko? Evo šta kaže popularna biohemičarka koja nosi nadimak "Boginja glukoze"

Shutterstock , Instagram / lewishowes

Da li ponekad smete da pojedete krofnu punjenu džemom? Da li je bolje da je "zalijete" čašom vode ili da vodu polako pijuckate dok jedete slatkiš?

I kako da uživate u kolačima bez brige o preterano štetnim posledicama? O tome govori Žesi Inšospe, koja nosi nadimak "boginja glukoze". Ova francuska biohemičarka dostigla je svetsku slavu zahvaljujući knjizi "Revolucija glukoze" koja je bestseler Njujork Tajmsa.

Žesi se trudi da pretoči najnovije naučne rezultate u jednostavne savete koje ljudi mogu da primene u svakodnevnom životu i zaštite zdravlje. Često gostuje u podkastima popularnih autora, pa je tako i u ovom objasnila kad je najbolje da jedemo slatkiše i zašto je opasan skok glukoze u organizmu.

"Kad pojedemo čokoladni kolač ili porciju paste, šećeri se razlažu u molekule glukoze"", kaže Žesi. "Otuda nastaje skok glukoze u krvi, ali oko 90 minuta kasnije, nivo glukoze rapidno pada i doživljavate `slom`. Ako ste doručkovali nešto slatko, već u 10 ili 11 sati ćete ponovo osetiti snažnu želju za slatkišima."

Ako pojedete keks ili čokoladu, glukoza ponovo skače, a to se može nastaviti celog dana, pa osoba postaje "zavisna" od šećera.

Shutterstock  

"Ako želite da jedete slatko, na primer, krofnu ili keks, najbolje vreme je ono posle obroka - za desert", napominje "boginja glukoze". "Tako ćete imati maksimalno uživanje i maksimalni priliv dopamina, a najmanje štete po organizam."

Prema njenim rečima, treba da izbegavate da jedete slatko "na prazan stomak", a naročito ne treba da doručkujete ništa slatko. Takođe, prema naučnim istraživanjima, glukoza više skače ako pijete vodu uz krofnu, pa je bolje da prvo završite jelo i tek onda se napijete vode. Pročitajte i koje voće smete da jedete ako imate šećer.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

OD 25 SPRSKIH MEDOVA, 22 NISU PROŠLA NOVU ANALIZU NA ŠEĆER! Stručnjak objašnjava: Ovako možete prepoznati da li je 100% prirodan  Kurir televizija