Svima nam je poznato da dugo sedenje tokom radnog dana donosi mnogo loših posledica po zdravlje. Međutim, moderni treneri su skovali i novi izraz koji deluje zastrašujuće, a upozorava nas da moramo da se pokrenemo - "mrtva zadnjica".
"Ako predugo sedite, cirkulacija krvi je značajno usporena", objašnjava trener slavnih ličnosti Donovan Grin. "Dolazi do prave amnezije gluteusa, a ona izaziva bol u kukovima i donjem delu leđa, kao i probleme sa skočnim zglobovima."
Amnezija gluteusa ili "mrtva zadnjica" je stanje koje nastaje kad se mišić gluteus medius upali i "zaboravi" da funkcioniše normalno.
"Ovaj deo tela nije građen tako da mu pogoduje dugo sedenje", kaže fizioterapeut Keli Steret. "Zamislite da sendvič stavite u toster, jako pritisnete i uključite na najvišu temperaturu - eto, tako je vašoj zadnjici po ceo dan."
Ovo donekle podseća na poznati osećaj kad vam utrne ruka ili noga, do čega dolazi zbog pritiska na živce. Kada je gluteus maksimus dugo neaktivan, drugi mišići i zglobovi u ovoj regiji preuzmaju njegov "posao" i kontrolišu kukove, donji deo leđa i kičmu. Da bi se ponovo pokrenuo, nije dovoljno da odjurite u teretanu i bacite se na "mrtvo dizanje".
"Naprotiv, tako možete da izazovete još teže stanje - upalu mišića butina i bol u leđima", objašnjava još jedan slavni trener, Džef Bel. "Mnogo je bolje da prekidate dugo sedenje tako što ćete na sat vremena napraviti pauzu od deset minuta i malo se istezati, šetati i ponovo probuditi mišiće zadnjice".
Protiv glutealne amnezije pomaže i nešto duže istezanje pre i posle vežbanja, a naročito treba posvetiti pažnju regiji kukova. Od vežbi se savetuju čučanj u širokom stavu, koraci u stranu sa nogama savijenim u kolenima, kao i bočno penjanje - na steper ili stepenice, šta vam je na raspolaganju.
Pročitajte i šta izaziva spuštenu zadnjicu i ravne grudi.
BONUS VIDEO: