Zimi, kada temperature padnu, mnogi požele da obuju više pari čarapa kako bi zagrejali stopala. Međutim, stručnjaci kažu da to nije uvek baš dobra ideja i da treba oprezno birati čarape po hladnoći.
Ako ih je previše, stopala mogu da se dosta oznoje, naročito ako nosite tešku obuću sa sintetičkom postavom.
Višak čarapa otežava upijanje vlage i znoj tada ostaje "zarobljen" u cipeli. Vlažna sredina stvara idealne uslove za razvoj bakterija i gljivica, što može da izazove neprijatan miris, iritacije i žuljeve.
"Ako obujete previše pari čarapa, stopala ne mogu da ‘dišu’, pa vlaga ostaje zarobljena. Veći je rizik od znojenja, neprijatnih mirisa i infekcija, poput atletskog stopala", objašnjava Marion Jau, stručnjak za medicinsku negu stopala.
Ako, uz to, nosite tesne cipele, višak čarapa dovodi do pojačanog trenja i pritiska na stopala, pa nastaju neprijatne posledice.
"Ako nosite više pari čarapa i ako su one preuske, protok krvi u stopalima može da se uspori. Može čak da dođe i krivljenja prstiju i urastanja noktiju", kaže Marion.
Materijal čarapa je jednako važan kao i broj. Pamučne čarape nisu dobar izbor za zimu, jer upiju znoj i ostaju mokre, pa se stopala dodatno hlade. Najbolje je obuti vunene čarape ili one od mešavine vunenih i sintetičkih čarapa, jer će one i da "odvode" vlagu od stopala.
Po jakoj hladnoći, odlučite se za dva para čarapa, ali izbegavajte više od toga. Neka prvi par budu tanke pamučne čarape koje će se brže sušiti, a preko njih par toplih vunenih čarapa.
Po kući ne hodajte bosi, čuvajte toplotu stopala. Imajte u vidu da se telesna temperatura snižava dok spavamo pa slobodno obucite čarape i kad krenete u krevet. Pazite da vam stopala i čarape uvek budu suvi. Ako nosite vodootpornu obuću, pazite da uvek imate rezervni par čarapa kako biste se presvukli u slučaju potrebe.
Dok stojite napolju, uvek pokrećite stopala i prste. Tako poboljšavate cirkulaciju, pa će stopala ostati topla. Pročitajte i kakve navike imaju ljudi u Japanu i kako se oni zaštite kad počne jaka zima.
BONUS VIDEO: