Pun naziv za dijetu zasnovanu na mastima je ketogena dijeta, ali je popularnija po nadimku "keto". Naziv potiče od ketona - molekula koji su glavno gorivo koje koristimo pri ovom režimu ishrane. Uz autofagiju, trenutno je najpopularnija u Srbiji.
Naime, iz hrane najpre koristimo šećere - za kretanje, zagrevanje tela, rad mozga i druge procese u organizmu. Međutim, ako prestanemo da jedemo ugljene hidrate, telo mora da se preorijentiše na masti. Da bismo ih koristili kao gorivo, jetra ih prerađuje u ketone. Metaboličko stanje u kojem telo koristi masnoće umesto ugljenih hidrata naziva se ketoza.
Dakle, u keto dijeti se drastično smanjuje unos ugljenih hidrata a pojačava unos masti. Uzima se tek 20 do 50 grama hidrata dnevno a sve ostale kalorije se nadoknađuju iz mesa, ribe, jaja, orašastih plodova i zdravih masnoća.
Keto dijeta može imati fantastične efekte na zdravlje:
- pomaže kod predijabetesa i dijabetesa ali samo uz nadzor lekara
- povećava dobar holesterol
- obara krvni pritisak
- snižava šećer u krvi
- može da uspori razvoj Alchajmerove bolesti
- moguće je da pomaže i kod Parkinsonove bolesti (istraživanja u toku)
- smanjuje broj epileptičnih napada kod dece
- istražuje se kao dodatna terapija za karcinom
Ljudi obično misle da je keto dijeta zasnovana samo na mesu i neki navale na roštilj, eventualno jaja i kačkavalj. Ništa nije dalje od istine! Proteine morate takođe da pažljivo merite i birate, tako da ih ne bude više od 1,5 gram dnevno po kilogramu telesne mase.
Ne smete uzimati više, jer će se belančevine pretvarati u glukozu a onda "zbogom" keto dijeti. Ne smete uzimati ni značajno manje jer ćete izgubiti mišićnu masu.
Takođe, treba da pažljivo pratite svoj kalorijski deficit koji će nastati kad smanjite ugljene hidrate. Na 100 gr ugljenih hidrata manje, treba da uzmete 50 gr masti.
Te masti treba da budu iz što zdravijih izvora. Dozvoljene namirnice su
- meso i slanina (izbegavati svinjetinu u drugim oblicima)
- riba (birati masnije ribe)
- sirevi - ali ne i kačkavalji
- kajmak
- puter
- jaja
- hladno ceđeno ulje
- orašasti plodovi i semenke
- zeleno povrće
- biljni začini
Zabranjene namirnice su:
- hleb i sva peciva
- slatkiši
- sokovi
- mleko i jogurt
- mahunarke (pasulj, sočivo, kinoa, grašak, leblebija)
- korenasto povrće (krompir, cvekla, šargarepa);
- žitarice
- alkoholna pića
Svaku dijetu je najbolje sprovesti uz konsultacije sa lekarom, ali stanje svog organizma tokom keto dijete možete proveriti i sami. Nabavite u apoteci keto trake i proverite da li ste u ketozi - najstabilnije i najproduktivnije stanje je 1.5 – 3mmol/l.
Izvor: Lepa&Srećna