U današnjem brzom tempu života i prekomernom poslu i obavezama sve ređe možemo odvojiti vreme za trenutke opuštanja u kadi kako bi organizmu i duši omogućili što brži oporavak i smirenje.  

Mnogi ljudi danas upravo zbog toga kao i zbog skučenosti u kupatilima, izbacuju kadu i koriste isključivo tuš kabinu.

Tuš je naravno, daleko praktičniji, možete se istuširati za manje vremena nego što se kada može napuniti vodom, ali izostaje i onaj efekat kad se  opustite zaronjeni u vodu.

Ako uzmete u obzir da većina današnjih kada ima u sebi ugrađene mlaznice za podvodnu masažu, jasno je da je doživljaj još lepši.

VIŠE: 5 trikova u domaćinstvu: so za čišćenje kade, pegle i odvoda sudopere

Ako je ikako moguće, tj. ako imate prostora u kupatilu, naš je savet da obavezno postavite kadu. Iako na tržištu danas postoji ogroman broj kada koje se razlikuju po obliku, po materijalu, po nameni i ceni, ipak neće biti problem izabrati onu koja vam najviše odgovara.

Pravougaone kade

To je klasičan oblik koji odgovara za većinu prostora. kada ovakvog oblika može biti samostalna u prostoru, a može biti i omeđena sa čak tri strane. Najčešći je slučaj da je postavljena dužinom uz jedan zid, a širinom se naslanja na drugi zid. Postoje razne dimenzije, veće i manje, a u današnje vreme mnoge imaju ugrađene i mlaznice za podvodnu masažu. Zbog svoje jednostavnosti, pravilnog oblika i pristupačne cene idealne su za višečlane porodice jer u njima možete okupati istovremeno i nekoliko manje dece, na brzinu oprati dečju odeću itd.

Ugaone kade

Postoje dva oblika, četvrtaste i trouglaste. Iako površinski zauzimaju isti prostor kao i pravougaone kade ipak zahtevaju više slobodnog prostora i definitivno nisu izbor za mala kupatila, ali zato, ko ih može priuštiti (zbog dimenzija) maksimalno će uživati u njihovim ergonomski oblikovanim kalupima i raznim dodacima u obliku mlaznica i podvodnih tuševa i masažera. 

Neretko su predviđene za dve osobe, a deca će imati osećaj kao da se nalaze u bazenu. Kao što im i samo ime kaže, u pravilu se postavljaju u ugao kupatila iako mogu biti i samostalne u prostoru.

Postoje još i okrugle kade ali one nisu baš uobičajene pa o njima nekom drugom prilikom. Današnje kade se najčešće proizvode od akrila ili veštačke smole zbog čega su lagane, a neretko su zbog udobnosti i lakše upotrebe dopunjene policom-klupom. 

Pri postavljanju kade treba slediti nekoliko saveta:

  • zasebnu kadu postavite samo u velikim kupatilima tako da oko nje ostane mnogo prostora kako bi se istakli njeni obrisi i kako bi u nju mogli ući ili izaći na bilo koju stranu 
  • kraj kade ostavite prostor širine minimalno 60 cm tako da se nesmetano možete obrisati nakon kupanja 
  • zbog sigurnijeg ulaska i izlaska iz kade u nju postavite gumene prostirke, a sa strane rukohvate 
  • u kadama u kojima postoje mlaznice za podvodnu masažu nije preporučljivo koristiti ulja ili pene za kupanje kako ne bi došlo do začepljenja. Mlaznice je potrebno redovno proveravati i održavati.
  • kada u kojoj se često upotrebljava tuš mora imati široko i ravno dno.

Izvor: Gradnja