Na Azurnoj obali, gde se Mediteran susreće sa raskošnim pejzažima, nalazi se vila koja je mnogo više od arhitektonskog remek-dela. Vila Leopolda nije samo simbol luksuza i glamura Francuske rivijere – ona je i svedočanstvo jedne strastvene, ali kontroverzne ljubavne priče.
Ova prelepa kuća, okružena vrtovima koji oduzimaju dah, nekada je bila deo mnogo većeg imanja u vlasništvu belgijskog kralja Leopolda II. Kralj, poznat po sklonosti ka ekstravaganciji, poklonio je imanje svojoj ljubavnici Blanš Zeliji Žozefini Delakroa.
Leopold je imao 65 godina kada je u Parizu upoznao tada 16-godišnju Blanš, koja je navodno bila prostitutka. Njihova veza šokirala je javnost, a raskošni pokloni koje je Blanš dobijala, uključujući zemlju, nakit i plemićku titulu, izazivali su zavist i ogorčenje.
Iako je njihova ljubavna priča ostala obavijena skandalima, vila Leopolda postala je trajno svedočanstvo kraljeve fascinacije ovom mladom ženom. Međutim, nakon Leopoldove smrti, Blanš je izgubila pravo na vilu, a imanje je pripalo njegovom nećaku, kralju Albertu I.
Današnja vila Leopolda je fascinantna građevina i delo je američkog arhitekte Ogdena Kodmana mlađeg, koji ju je projektovao krajem prošlog veka. Kodman je imao viziju: stvoriti prostor koji će biti oličenje elegancije i sofisticiranosti. Vila je završena 1931. godine, ali je njen stvaralac zbog visokih troškova bio prinuđen da je iznajmljuje imućnim klijentima.
Među poznatim ličnostima koje su imale priliku da borave u vili bili su vojvoda i vojvotkinja od Vindzora, bivši kralj Edvard VIII i Volis Simpson. Ipak, njihova želja da prilagode imanje svojim potrebama nije se uklapala u Kodmanovu viziju, pa su pregovori propali.
U decenijama koje su usledile, vila je menjala vlasnike – od aristokrata, finansijera i industrijalaca, do poznatih milionera i milijardera. Posebno su se izdvojili Edmond i Lili Safra, koji su vilu kupili 1987. godine i transformisali je u mesto za grandiozne zabave.
Oni su angažovali najbolje dizajnere, uključujući Renza Mongiardina i Micu Ertegin, kako bi enterijer vile bio jednako impresivan kao i njen eksterijer.
Vila Leopolda zauzima posebno mesto i u istoriji kinematografije. Njena grandioznost poslužila je kao pozadina za brojne filmske klasike, uključujući Hičkokov film Uhvati lopova(1955), u kojem su glavne uloge igrali Keri Grant i Grejs Keli. Vila je takođe igrala značajnu ulogu u filmu Crvene cipelice (1948), ostavljajući neizbrisiv trag na velikom platnu.
Pored filmskog sjaja, Leopolda je bila mesto gde su se okupljali uticajni ljudi iz sveta finansija, politike i umetnosti. Njena uloga u društvenom životu Francuske rivijere dodatno je učvrstila status ove vile kao simbola moći i prestiža.
Vila Leopolda danas je registrovana kao francuski istorijski spomenik, a njena tržišna vrednost i dalje izaziva pažnju – u jednom trenutku, ruski milijarder Mihail Prohorov ponudio je neverovatnih 370 miliona evra za vilu. Iako je prodaja propala, ova cifra je samo još jedan dokaz prestiža koji okružuje ovo legendarno imanje.
Vila Leopolda nije samo građevina – ona je priča o ljubavi, umetnosti, istoriji i luksuzu. Njene raskošne prostorije, predivni vrtovi i uzbudljiva istorija čine je jednom od najlepših vila u Evropi i simbolom vremena kada su strast i arhitektura zajedno stvarali čuda.
Pročitajte i kako izgleda čarobna vila Novaka Đokovića u Španiji.
BONUS VIDEO:
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka