Bez obzira na to koliko ste u žurbi, preskakanje doručka može vam ugroziti zdravlje i izložiti vas većem riziku od gojaznosti. Vašem organizmu, naročito mozgu su neophodni određeni hranljivi sastojci i to u ranim časovima.

Međutim, rešenje nije ni u preobimnom prvom obroku. Najbolje je da doručkom unesete oko 25 do 30 procenata dnevnih potreba za kalorijama. Ukoliko ste na posebnoj dijeti, to iznosi 400 kalorija, ako održavate liniju onda 500, a ako ste veoma aktivni dovoljno vam je 625 kalorija za prvi obrok.

Oko 53 procenta doručka bi trebalo biti ugljeni hidrati. Međutim, rešenje nije u prostim ugljenim hidratima poput peciva, krofni, pahulja, jer oni brzo sagore i nakon toga osećamo glad. Umesto toga, izaberite složene ugljene hidrate, kakve ćete naći u ovsenoj kaši i hlebu od celog zrna. Ove namirnice se sporije vare i obezbeđuju održivu energiju. Preporučljivo je za doručak pojesti 35 do 65 grama ugljenih hidrata.

Masti bi trebalo da zauzimaju 27 procenata jutarnjeg obroka. Odlučite se za nezasićene masti koje se mogu naći u puteru od kikirikija ili orašastim plodovima. avokadu i maslinovom ulju. Izbegavajte zasićene masti koje se nalaze u slanini, puteru i punomasnom siru. Masti se sporije vare i drže osećaj sitosti. Trebalo bi da unesete 7 do 15 grama masti.

Za doručak se preporučuje oko 20 procenata proteina. Proteini vas čine sitim, pa se preporučuju razne kombinacije poput belanaca, nemasnog jogurta i obranog mleka. Za doručak pojedite oko 15 do 25 grama proteina.