Za njega kažu da uspostavljava dijagnoze kada niko drugi ne može, rešava nerešiva medicinska stanja i spasava pacijente od kojih su drugi digli ruke.
I zato je dobio nadimak - srpski doktor Haus.
Ovaj vrsni stručnjak, direktor Klinike za tropske i infektivne bolesti i član Vladinog Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti KOVID- 19, od početka pandemije gotovo da ne izlazi sa Klinike kojom rukovodi.
Doktor Goran Stevanović ne krije da se od početka pandemije i sam suočava sa najvećim izazovom u karijeri.
Kada se pojavio novi korona virus smirivao je javnost rečima da je Srbija spremna i za najcrnji scenario, ali je ulivao nadu da do toga neće doći. Međutim, nije skrivao ljutnju, pa su mnogi ostali zatečeni oštrim tonom kojim se obratio građanima Srbije na redovnoj konferenciji za novinare održanoj 31. marta 2020. godine.
Neodovornost nas vodi u najgori scenario
- Ako nastavimo ovako neodgovorno da se ponašamo prema sebi i prema drugima, nama se zaista bliži scenario Italije i Španije! Olako smo shvatili opasnost od ove bolesti, i dalje se intenzivno družimo, i dalje pokušavamo na bilo koji način da izbegnemo mere samoizolacije i distanciranja koje su neophodne da bismo sprečili širenje ove bolesti.
Ako nastavimo tako da se ponašamo, ne postoji zdravstveni sistem koji će uspeti da kompenzuje ovoliki broj obolelih, rekao je Stevanović, a obraćanje medijima završio je rečima da „mora da ide i da pomogne svojim kolegama koji su svakog dana pod maskama i skafanderima, dok epidemiolozi moraju da pokušaju da nađu kontakte svih novozaraženih“.
On je već upozorio da epidemija ovakvih razmera, u uslovima savremene medicine, može da se poredi samo sa epidemijom velikih boginja 1972. godine.
- A što se tiče obuhvata populacije i posledica po kompletno svetsko stanovništvo ovo može da se uporedi sa epidemijom španskog gripa iz 1918. kada je preminulo pet miliona ljudi, ali tada nisu postojali medicinski uslovi kakvi postoje danas.
Iskrenost, ma koliko bila bolna
Oni koji ga bolje poznaju kažu da je njegov moto da uvek bude potpuno iskren i prema pacijentu i prema porodici, pa nisu iznenađeni što ni u ovim teškim trenucima ne želi da ulepšava stvari.
- Ovo je nov virus i niko osim Kineza, koji su pregurali epidemiju, ne zna o tome puno, ali znamo koji su rizici zaraze i zato moramo da držimo distancu, da se sklonimo sa ulica i svih mogućih javnih mestu.
U ovom trenutku svako druženje na udaljenosti manjoj od propisane je veliki rizik.
Svaki poljubac je potencijalno smrtonosan, jer neko možda ne zna da je bolestan – upozorio je.
Razložno i sa argumentima, objasnio je i zašto su nam potrebne privremene bolnice, poput one na Sajmu, pa su građani, čini se, sa manje straha počeli da razmišljaju o njima:
- Nemaju svi pozitivni pacijenti uslove za budu potpuni izolovani kod kuće.
Glavna svrha privremenih bolnica je da oni koji imaju minimalne tegobe, a pozitivni su na virus, budu izolovani da se bolest dalje ne širi i da zaraženi budu pod stalnim zdravstvenim nadzorom.
Brine o pacijentima, ali i o svojim ljudima
Najbliži saradnici doc. dr Gorana Stevanovića za njega kažu da je veliki posvećenik poslu, da je tu za svako njihovo pitanje i dilemu. Da brine o pacijentima, ali i o svom kolektivu.
Da zna ko od njih kod kuće ima malu decu ili bolesne roditelje, da vodi računa da svi budu podjednako opterećeni.
Upravo to je, ističu, jedan od razloga što su medicinske sestre i lekari sa Infektivne klinike uspeli da se tako brzo organizuju u novonastaloj situaciji.
Doktor Stevanović rođen je 1972. godine u Beogradu, gde je završio osnovnu i srednju školu.
Tokom školovanje bio je među najboljim učenicima u svojoj generaciji, a na beogradskom Medicinskom fakultetu diplomirao je 1996. sa prosečnom ocenom 9,42.
Još tokom studija objavio je nekoliko stručnih radova na studentskim kongresima i časopisu „Medicinski podmladak“.
Nakon usavršavanja, 2003. godine počeo je da radi kao asistent na Medicinskom fakultetu u Beogradu, na predmetu infektivne bolesti.
U zvanje docenta na Katedri za infektivne bolesti izabran u julu 2013. godine.
Objavio je više stručno-naučnih radova kao autor ili koautor u časopisima sa recenzijom, učestvovao na međunarodnim i domaćim kongresima.
Sekretar je Srpskog udruženja za antimikrobnu hemoterapiju i predsednik Komisije za unapređenje kvaliteta rada Kliničkog centra Srbije. Otac je troje dece.
Tekst: V. N.
Izvor: Blic
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka