SOS Dečija sela Srbija, kao organizacija posvećena brizi o deci u riziku i pružanju podrške najugroženijim porodicama, od 2005. godine, kroz svoj osnovni program - SOS Dečije selo Kraljevo, pomažu da deca bez roditeljskog staranja odrastaju u novim porodicama i domu punom ljubavi. U ovom trenutku, organizacija je u potrazi za SOS roditeljima, koji su spremni da na sebe preuzmu važan i odgovoran zadatak – brigu o životu, zdravlju i odrastanju dece bez roditeljskog staranja u SOS Dečijem selu Kraljevo.

SOS Dečije selo Kraljevo predstavlja jedinstven koncept brige o deci bez roditeljskog staranja, koji deci pruža mogućnost da odrastu u brižnom porodičnom okruženju, u SOS hraniteljskim  porodicama. SOS porodicu čine SOS roditelj i deca - biološka i SOS braća i sestre. Velika prednost za decu bez roditeljskog staranja koja dolaze iz velike biološke porodice, je činjenica da braću i sestre nikada ne razdvajamo, već oni nastavljaju svoj život zajedno u novoj porodici, što predstavlja ključnu prednost u odnosu na druge oblike zaštite.  

„Živimo život kao i sve druge porodice. Jedni drugima pomažemo, dogovaramo se, planiramo razna putovanja, smejemo se, plačemo, živimo život. Jedan dan koji za neku porodicu traje dugo, za nas je prilično kratak“,  kaže Biljana Momčilović, koja, kao SOS mama trenutno brine o šestoro dece u SOS Dečijem selu Kraljevo.

Zanimanje SOS hranitelja/roditelja nije samo posao. To je poziv, koji podrazumeva život sa decom u porodičnoj kući u SOS Dečijem selu Kraljevo i celodnevnu brigu o deci. SOS roditelj gradi blisku vezu sa svakim detetom koje mu je povereno, pruža sigurnost, ljubav i stabilnost  neophodne za odrastanje i razvoj svakog deteta. SOS roditelj usmerava razvoj dece, vodi domaćinstvo, prepoznaje i poštuje porodične veze svakog deteta, njihove kulturne korene i religiju. 

„To nije samo posao. Moj život je bogatiji za 7 – 8 članova porodice. Kada padnem i osećam da ne mogu više, oni su ti koji me podignu da idem dalje“ , ističe SOS mama Biljana.

SOS roditelj može postati samo ona osoba koja je spremna  da svoj život posveti  brizi o deci, da im pruži  novi dom, ljubav, osećaj pripadnosti i  podršku za pravilan razvoj svih potencijala. Takođe, mora da ispuni kriterijume potrebne za dobijanje licence za hraniteljstvo, po programu koji sprovode Centar za porodični smeštaj i usvojenje i nadležni Centar za socijalni rad.

Potrebno je i da SOS roditelji budu spremni da se presele i žive u porodičnim kućama u SOS Dečijem selu u Kraljevu. Ukoliko je SOS roditelj u braku, tada je važno da drugi bračni partner ima motivaciju i ispunjava uslove za ovakvu vrstu života i brige o deci. Ako imaju svoju decu, bitno je da je cela porodica spemena da prihvati nove mališane i da zajedno žive kao jedna velika porodica.

SOS roditeljima u svakodnevnoj brizi o deci pomoć pružaju SOS tete – porodične asistentkinje, koje im pomažu u svim obavezama koje se tiču vođenja domaćinstva i dečijeg odgoja, tako što provode određeni broj sati nedeljno u SOS porodici. SOS porodice imaju i kontinuiranu stručnu podršku psiho-pedagoškog tima, koji čine savetnici za hraniteljstvo, psiholog, socijani radnik, pedagog, kao i eksterni saradnici: logoped, psiho-terapeut, profesori i volonteri.

SOS Dečija sela Srbija trenutno su u potrazi za SOS roditeljima i SOS tetama. Zainteresovani kandidati mogu se informisati o konkursu putem sajtasos-decijasela.rsi poslati svoju biografiju i motivaciono pismo poštom na adresu SOS Dečije selo, Ul. Prvomajska br. 46-A, 36000 Kraljevo, faksom na: (036) 375 468 ili elektronski na mejl karijera@sos-decijasela.rs. Konkurs je otvoren do 01. jula 2017. godine.