Kada smo bili deca, svi smo bar jednom čuli svoje roditelje kako kažu da deca treba da budu u krevetu do devet sati. Kako vreme prolazi, navike su se promenile. I dok su nekad deca išla na spavanje posle "Crtanog u 7.15", sada deca odbijaju da se obuku u pidžamu tako rano.

Ako ste roditelj, ne bi trebalo da tolerišete kasni odlazak na spavanje. Pre svega, rast je bitan deo dečijih života, a rastu kada spavaju. Lučenje hormona rasta dostiže svoj vrhunac u četvrtom stadijumu spavanja, oko 30 minuta posle spavanja. Ako je dete budno do kasno i ide posle ponoći na spavanje, vreme za stvaranje hormona rasta opada i dete možda neće porasti koliko bi trebalo, piše sajt Porquenosemeocurrio.com.

PROČITAJ VIŠE: Ključne greške u motivisanju deteta: evo zašto današnja deca pate od nedostatka pažnje 

Osim toga, studije su pokazale da su deca koja dovoljno spavaju produktivnija, fokusiranija, i sposobnija da uče i bolje pamte informacije iz škole. Takođe, deca koja imaju zdrave navike spavanja imaju manji rizik da obole od Alcahajmerove bolesti kasnije kao odrasli ljudi, jer, kako kažu doktori, postoje samo dve stvari koje mogu da uspore progresiju ove bolesti: spavanje i vežbanje.

PROČITAJ VIŠE: Hana Sentenek: Kako sam u 16. godini obolela od depresije i kako sam je pobedila 

KOJE NAVIKE BI TREBALO DA PROMENITE KAKO BI SVOM DETETU OMOGUĆILI KVALITETAN RASPORED SPAVANJA PROČITAJTE NA SLEDEĆOJ STRANI!