Povodom Nacionalnog dana rodne ravnopravnosti 11. juna, u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu, održan je događaj pod nazivom „Žene u nauci: Snaga znanja, snaga ravnopravnosti“. Ovaj skup ukazao je na značaj afirmisanja uloge žena u nauci, podizanja svesti o značaju ravnopravnosti u istraživačkom i obrazovnom prostoru, te inspiraciji nove generacije mladih – posebno devojčica – da prepoznaju nauku kao svoj poziv.

U organizaciji Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), Udruženja naučnica Srbije (SRNA) i L'Oréala Balkan ovaj događaj okupio je predstavnike naučne i obrazovne zajednice, međunarodnih organizacija, institucija, diplomatskog kora i medija sa ciljem da nauka i naučna otkrića dobiju pažnju koju zaista zaslužuju.

U fokusu su žene u nauci – njihova iskustva, izazovi i postignuća. Jer svetu je potrebna nauka, a nauci su potrebne žene.

Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar rekao je, na otvaranju događaja, da je važno da se Dan rodne ravnopravnosti obeležava svake godine, jer podseća koliko je važno pružiti podršku ženama i devojčicama u svim sektorima, a naročito u sektoru nauke. Ambasadorka Švedske u Srbiji Šarlot Semelin istakla je značaj povezivanja žena, kao i muškaraca u borbi za unapređenje položaja žena u društvu.
Kroz panel diskusije, istaknute naučnice iz Srbije – među kojima su profesorke, istraživačice i dobitnice nacionalnih priznanja „Za Žene u nauci” – govorile su o svom putu, izazovima u karijeri i važnosti sistemske podrške ženama u nauci. Njihova iskustva svedoče o snazi, upornosti i strasti – i upravo to je poruka koju ovaj događaj želi da prenese: talenat, rad, disciplina i posvećenost ne poznaju granice - nauka je put otvoren za sve.

“Istraživanja pokazuju da danas preko 50 odsto istraživača čine žene. To nam pokazuje da smo stigli zaista daleko i istovremeno da je pred nama veoma dug put. Jer su žene i dalje manje zastupljene na vodećim pozicijama u istraživačkim projektima. Manje su zastupljene i u komisijama koje odlučuju o projektima ili budžetima. Stvarna ravnopravnost je u stvari ne samo da uključimo žene u naučno-istraživački rad, već istovremeno da njihov rad prepoznamo, vrednujemo i nagradimo”, istakla je Milana Rikanović, direktorka UN Women u Srbiji.

Milana Rikanović direktorka UN Women u Srbiji.jpg
Foto: Željko Kovačević, Miljan Sekulić/Muzej nauke i tehnike

Događaj je dodatno obogatila izložba dečijih radova, gde su mališani odgovarali na pitanja „Šta je za mene nauka?“, „Kako zamišljam naučnicu?“ kroz crteže i kratke video poruke. Vesela Mačkić, profesorka razredne nastave u POŠ „Mihajlo Pupin“, čiji rad prate brojene nagrade i priznanja, na panelu „Obrazuj, osnaži, inspiriši: obrazovanjem i podrškom do većeg broja žena u nauci“ ukazala je na značaj podsticanja radoznalosti i interesovanja za nauku u najranijem uzrastu.

U razgovoru na temu „Gde nas znanje može odvesti - nauka kao put i prilika“, učestvovale su naše eminentne naučnice - Dr Marija Lesjak, redovna profesorka Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Dr Emilija Stojanović, docent Fakulteta medicinskih nauka, Univerziteta u Kragujevcu Dr Ljiljana Marina, viša naučna saradnica sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Dr Nataša Golić, naučna savetnica na Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu i Dr Aleksandra Buha Đorđević, vanredna profesorka na Farmaceutskom Fakultetu Univerziteta u Beogradu. Njihove priče osvetlile su koliko je važna ravnopravnost u nauci, ali i koliko nauka kao poziv pruža bezbrojne mogućnosti.

Zašto ovaj dan? Zašto sada?

Nacionalni dan rodne ravnopravnosti obeležava se u cilju podizanja svesti o važnosti rodne ravnopravnosti i unapređenju položaja žena u Srbiji. Odabran je 11. jun dan kada je 1842. godine prvi put odobreno školovanje devojčica u Srbiji, ukazom Kneza Mihaila Obrenovića.

Ovaj događaj bila je prilika da se obeleži i 15 godina nacionalnog programa “Za Žene u nauci“ koji se u našoj zemlji sprovodi u partnerstvu Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESCO-m, Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i L'Oréal-a Balkan. Ovaj program od 2010. godine nagrađuje najbolje mlade talente, sa željom da žene budu ravnopravno zastupljene ne samo u nauci, već u čitavom društvu.

"Od 1901. godine kada su ustanovljene, manje od 4% Nobelovih nagrada za nauku je dodeljeno ženama. Veoma je važno da podržavamo žene koje oblikuju našu sadašnjost, i svojim znanjem, strašću, istrajnošću i otvaraju vrata boljoj budućnosti. Kao kompanija duboko ukorenjena u nauci, znanju i promociji rodne ravnopravnosti, posvećeni smo izgradnji sveta u kome inovacije ne poznaju pol, gde svaki um može da zablista", izjavio je Maksimiliano Frenca, generalni direktor kompanije L’Oréal Adria Balkan.

Maksimiliano Frenca generalni direktor LOreal AdriaBalkan.jpg
Foto: Željko Kovačević, Miljan Sekulić/Muzej nauke i tehnike

Dr Ivana Danilov, sekretarka UNS ,,SRNA” predstavila je rezultate istraživanja Rodni stereotipi i predrasude koji otežavaju razvoj naučnog i preduzetničkog potencijala žena u akademskom sektoru, u kojem je učestvovalo 120 žena.

"Rodni disbalans u strukturi zaposlenih na univerzitetima u Srbiji u najvećoj meri ogleda se u otežanom usklađivanju porodičnih i poslovnih obaveza žena i čak 88% učesnica istraživanja smatra da taj faktor ima najveći uticaj na njihovu akademsku karijeru. Dodatne prepreke u karijernom napredovanju žena u akademskom sektoru, pokazuju potrebu za definisanjem mehanizama i pravnih okvira za uspostavljanje rodnog balansa. Neophodna je organizacija treninga i obuka, kao i zajednička borba institucija, civilnog društva, privrede i čitave zajednice kako bi neko naredno istraživanje pokazalo bolje rezultate", istakla je Dr Danilov.

Dr Ivana Danilov sekretarka UNS SRNA.jpg
Foto: Željko Kovačević, Miljan Sekulić/Muzej nauke i tehnike

Upravo zato ovaj dan nosi posebnu simboliku.

Uz inspirativnu atmosferu, bogat sadržaj i snažnu podršku organizatora, ovaj skup je potvrdio koliko je važna saradnja institucija, naučne zajednice i privatnog sektora u izgradnji ravnopravnijeg društva. On nas podseća da napredak zahteva posvećenost, partnerstvo i stalno zalaganje za promenu.

Za osnaživanje novih generacija.

Za stvaranje sveta u kojem inovacija nema pol, a znanje nema granice.