Našu zanimljivu i edukativnu akciju nastavljamo s novom gošćom, dr Natalijom Gušlo Petrić koja će odgovarati na vaša pitanja.

Ako ste malaksali, bezvoljni i nervozni, verovatno se radi o umoru koji će nestati čim se naspavate. U suprotnom, to ukazuje na moguće oboljenje.

"Osim nakupljenog umora usled svakodnevnih obaveza, postoji i zdrav umor, recimo, posle teškog rada ili treninga. Na selu, gde čovek radi preko čitavog dana, naravno da će uveče biti umoran, pa će lako zaspati i dobro se odmoriti. Pored toga, njegov imunitet je snažan i mada jede jaku hranu, neće se ugojiti. Dakle, ako se umaramo, pogotovo posle fizičke aktivnosti, to nije loše, jer je sutradan svaki zdrav čovek spreman za nove izazove, ima planove i oseća se dobro. Međutim, u slučaju da umor nije nestao posle odmora, to je jasno upozorenje koje nam telo šalje, pa to moramo da istražimo i da reagujemo", ističe dr Petrić.

Devojka, telefon, razgovor
Shutterstock  

Stres koji doživljavamo svakodnevno, jedan od glavnih uzroka našeg mora. Šta da radimo kako bismo ga se oslobodili?

 "Pre svega, pokušajte da promenite reč stres u – zadatak. Dobili ste zadatak koji morate da rešite. Ali, nije svako podjednako sposoban da reši određeni zadatak. Možda i ne mora? Uvek postoji alternativa koju treba da pronađete, a ponekad morate priznati i da nešto ne možete da uradite, pa to ostavite za neki drugi put", naglašava naša gošća.

Lekoviti razgovori Umor _1200 x 900_foto_shutterstock.jpg
Shutterstock  

Prema njenim rečima, sindrom hroničnog umora pravi put je definisao Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti, davne 1988. godine.To je umor koji nastaje bez razloga, iznuruje organizam, ne prolazi posle odmora, a praćen je nesanicom, razdražljivošću, apatijom i osećajem beznađa. Čovek može naglo izgubiti na težini, za dva meseca i do 10 kg, pojavljuju se problemi s varenjem, proliv, migrena. Broj ljudi s ovim sindromom raste, a uzroci mogu biti razni. Smatra se da su glavni krivci virusi herpesa, Epštajn-Barov, uzročnik infektivne mononukleoze i koksaki.

"Najvažnije je u ovim slučajevima da čovek primeni plan samopomoći, pre svega, jačanjem imuniteta, jer izbacivanje virusa herpesa iz organizma nije moguće. U zavisnisti od stanja, korak po korak, trebalo bi povećavati fizičko opterećenje i smanjiti unos belančevina. U tom slučaju preporučujem kuvano povrće koje se lako vari, žitarice i kaše na vodi, a za početak dana dve šolje vruće vode. Ako je moguće, od koristiti će biti i akupunktura, hirudoterapija, blaga masaža i meditacija. Budite zdravi i uvek pokušajte da sami pronađete rešenje za svoj zdravstveni problem", savet je naše sagovornice.

dr Natalije Gušlo Petrić
Privatna arhiva 

Za sve nedoumice u vezi vašeg umora, za koje vam treba savet ili konsultacija, naša gošća biće vam na raspolaganju 28. novembra od 12 do 13 sati putem telefona 011/442-03-07.