U Srbiji i svetu se 11. novembra obeležava Dan primirja, kao podsećanje na primirje koje su potpisale sile Atlante sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.

Na današnji dan 1918. godine potpisano je primirje u Prvom svetskom ratu u šumi kod francuskog grada Kompjenja, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, a bilo je na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine.
Republika Srbija je ovaj datum izabrala za jedan od svojih praznika, a određeno je i da se povodom praznika napravi specifičan amblem koji se nosi na reveru, tokom cele nedelje, uoči Dana primirja.

Čudnovatni cvet, simbol vaskrsenja, snage, i pobede
Fondacija Forever Friends kao rizničar uspomena i simbolike svog naroda ovim putem ističe cvet “Natalijina ramonda”, kao zvanični simbol primirja, a koji je izabran kao amblem koji se nosi na reveru. Poznat je u narodu kao “cvet feniks” jer simbolizuje duh i snagu, i iskušenja koja je prošao srpski narod u Velikom ratu. Zanimljivo je da je po verovanju ovoj biljci dovoljna jedna kap vode da oživi.
Veruje se da je 1928. botaničar Pavel Černjavski slučajno prosuo vodu na herbarijum u kome se nalazio osušen cvet Natalijine ramonde i ona je nakon toga oživela. Ova biljka je endemska vrsta sa Kajmakčalana, gde se i odigrala jedna od najvažnijih bitaka u Prvom svetskom ratu gde je srpska vojska odnela važnu pobedu 1916. godine.

Arčibald Rajs je srpski narod doživljavao kao prijateljski te je njegova kritika našeg društva nešto što moramo uvek imati na pameti. Ovako je govorio o nama: “Narod vam je rodoljubiv. Ne znam ni za jedan narod u kom legendarni nacionalni junaci toliko žive u narodnoj duši kao kod vas.”
To je još jedna od lepota našeg naroda pored prkosne snage, on prati i put kojim ide srcem, i u njemu čuva sve moralne vrednosti i junaštva.
Tekst: Promo