Nikada nisam volela zimu i sneg, naježim se kada čujem vremensku prognozu koja najavljuje temperature u minusu, i zato ne umem da objasnim sebi zašto su me privlačili snežni Himalaji i ledeni Everest. Ali jesu, i uputila sam se u Nepal rešena da ih vidim. Pre svitanja tog 20. aprila 2012. godine bila sam na malenom aerodromu Katmandua kada se sa razglasa čuo poziv putnicima da se ukrcaju u avion jer je odobren let iznad Himalaja u trajaju od sat i po.

Uzleteli smo, tek što se razdanilo a nad nama je nebo bez ijednog oblačka dok je ispod nas taj ogromni masiv svetlucao kao srebrom posut na jutarnjem suncu. Igra svetlosti i senki na obroncima ledenih planina i snežni prah ponesen vetrom sa Everesta prikovali su me za prozor aviona, ni trepnula nisam potpuno opčinjena prizorom. Srcem sam dodirnula „čelo neba“, baš kao što piše na diplomi koju sam dobila za uspomenu na prelet južnih Himalaja. Ostvarila sam naum, videla sam Mont Everest ali se time nije završila moja nepalska avantura.

Himalajska dolina krije tri nekada kraljevska grada - Katmandu, Baktapur i Patan, koji su bili prestonice monaha dinastije Malla u jedinom hindu kraljevstvu koje je ikada postojalo na svetu a trajalo je 240 godina. Sva tri grada imaju trg sa istim imenom - Durbar, koji je ujedno i najbolji orjentir za snalaženje jer osim glavnih ulica sve ostale su bezimene.

Prava je avantura šetnja gradom kada padne mrak zato što u ovoj siromašnoj zemlji i po 14 sati nema struje pa u radnjama gore sveće da osvetle robu koja se nudi, ali i deo ulice kojom se prolazi. Ovde se živi sa manje od dva dolara dnevno. A opet, na licima Nepalaca nećete videti tugu i očaj, sretaćete osmehnute i vedre ljude.

U dolini živi pretežno Nevaro narod, ali ima i svih drugih jer je nepalsko stanovništo velika mešavina naroda sastavljena od čak 50 etničkih grupa. Procentualno najmanje zastupljeni a opet najpoznatiji su Šerpasi, nezaobilazni vodiči alpinističkih ekspedicija, i Gurke, neustrašivi ratnici u britanskoj i indijskoj vojsci. Ovako heterogeno stanovništvo je religijski homogeno, 80 odsto je hinduističke vere, ima nešto malo muslimana, zanemarljivo hrišćana i tek nekih 10 odsto budista, iako je Buda rođen u Nepalu. Hinduizam je ne samo glavna religija već i stil života. Stupe, pagode, hramovi, hindu božanstva su na svakom koraku, plene svojom lepotom, a dobar deo njih je pod zaštitom Uneska kao svetska kulturna baština.

Na sledećoj strani pročitajte o neobičnim atrakcijama Nepala

PageBreak

Nepal ima predivne ljude, fantastičnu prirodu, prelepe građevine i neizostavno bi ga trebalo videti.

Najneobičnija atrakcija u Nepalu je živa boginja Kumari Devi. Živi u drevnoj kući na Durbar trgu, a rezidenciju napušta samo za vreme svečanosti. Izbor devojčice koja će postati božanstvo je izuzetno zahtevan, jer kažu da prolazi čak 30 testova i to sa tri-četiri godine. Ne sme da ima ni jednu jedinu posekotinu, manu ili povredu. Izabrana Kumari napušta dom svojih roditelja da bi živela u drvenoj palati Kumari Gar. Sa pubertetom i polnom zrelošću prestaje da bude boginja, može da se uda a od države dobija penziju. Na jednom od prozora svoje kuće povremeno se pojavljuje - imala sam sreću, provirila je i mahnula.

Durbar trg je kompleks od 50-ak prekrasnih hramova, svetilišta, palata. Veći deo trga izgrađen je od 12. do 18. veka a sam trg u 17. veku tokom Malla-perioda. Ovde se priređuju razne svečanosti a ranije se obavljalo krunisanje nepalskih kraljeva koji su u staroj palati i živeli. Trg je administrativni, religiozni i kulturni centar Nepala.

Na jednoj strani svete reke Bagmati je Katmandu a na drugoj Patan ili Lalitpur. Kroz vekove bio je suverena kraljevina - grad država. Zenit doživljava između 16. i 18. veka kada su i izgrađene najlepše i najpoznatije zgrade i hramovi. Područje Patan Durbar skvera proglašeno je svetskom baštinom. Svaka kuća pored koje sam prošla je umetničko delo.

Pogledajte u galeriji fotografije veličanstvenog Nepala.

Tekst: Dragana Jevtić

LepaiSrecna Nepal je dom najviših planina na svetu. Od petnaest vrhova sa preko 8.000 metara ovde ih je osam a na granici sa Kinom je i najviši - Mont Everest. U prevodu sa sanskritskog jezika Himalaji su „boravište snega“, a Everest „čelo neba“.