Zapadno od grada su reka Dunav i rezervat prirode Gornje Podunavlje, a na istoku je Telečka visoravan. Poznat je i po kulturi, arhitekturi, fijakerima i dobrim ljudima sa uzrečicom „Uvek ima sutra”, po okolini sa salašima i čardama i obaveznim tamburašima. U Gradskom muzeju možete da razgledate postavke iz oblasti arheologije, numizmatike, etnologije, istorije, umetnosti i zbirku savremene umetnosti. Ulaznica košta 50 dinara.


Za ljubitelje starih zanata može biti zanimljiva poseta Tkačnici svilenog damasta u Bezdanu, koja je kulturno dobro pod zaštitom države. U Telečkoj, selu blizu Sombora, otvoren je Muzej duvana, a kolekciju lutaka u šokačkoj narodnoj nošnji možete videti u Bačkom Monoštoru. U selu Kolut nalazi se i prvi privatni zoološki vrt u našoj zemlji. Samo u ovom i zoo-vrtu u Frankfurtu možete videti dve vrste flamingosa (običnog i patuljastog).

Posle ribljeg paprikaša - sportska aktivnost

Posebna atrakcija su čarde u okolini Sombora u kojima služe jela od ribe. Tradicionalna letnja manifestacija, „Somborski kotlić” održava se sredinom jula na Trgu Svetog Trojstva – poznatijem kao „Ćelavi trg“. To je dan kada se u više od 300 kotlića „krčka“ riblji paprikaš u samom centru. Ukusna riba, domaće vino i najbolja starogradska muzika, doživljaj su za uživanje svih čula. Kulturna i etno baština ovog kraja može se doživeti na „dida Hornjakovom salašu“, u okolini Sombora. Sombor je i grad duge sportske tradicije. Za potrebe visokorazvijenog sporta, 1887. godine osnovano je Prvo Somborsko sportsko udruženje, a danas ima dva bazenska kompleksa, školu jahanja i teniske terene.

Tekst: Marija Jakob

LepaiSrecna Duž 120 kilometara somborskih ulica isto je toliko dugih drvoreda, sa oko 18.000 stabala. Većina su bođoši zasađeni 1903. godine, a doneti iz doline Misisipija, u Americi, pa ovo vojvođansko mesto s pravom nosi epitet najzelenijeg grada u zemlji.