U nekim delovima naše zemlje postoji verovanje da se slava ne slavi ako je u toj godini neko od ukućana preminuo. Neki pak smatraju da nikako ne treba prekidati obeležavanje slave, a šta evo šta sveštenik kaže.

Ovo je nedoumica mnogih, pa tako su neki ljudi baš to pitali teologe koji stoje iza portala svetosavlje. Evo šta je otac Dušan tom prilikom odgovorio.

"Slavljenje Krsne slave, kao naročitog porodičnog praznika, koji imaju samo Pravoslavni Srbi, ne prekida se ni pod kojim uslovima: u dobru i zlu, u miru ili ratu, u bolesti i u zdravlju, pa i onda kada je porodica u žalosti. Štaviše, tada treba pojačati domaću molitvu, a već je i rečeno da se Slavsko žito osvećuje i za pokoj duša umrlih srodnika i predaka. Nijedno od slavskih obeležja ne sme da izostane ako je porodica u žalosti, pa čak i ako je umro domaćin slave", napisao je otac Dušan.

sveti Nikola, slava
Shutterstock  

On je objasnio i to da li slava treba da se proslavi na uobičajeni način ili ipak treba napraviti neke izmene kada su gosti u pitanju.

"Kako će biti organizovan onaj treći vid slavljenja Slave (prvi je litrugijski u crkvi, drugi u kući sa slavskom svećom, ispred slavske ikone, uz slavsku trpezu) , koji se manifestuje kroz tradicionalno srpsko gostoprimstvo, to će se već porodica na vreme dogovoriti i obavestiti stalne goste na slavi, pogotovo bliže rođake (po tazbini i prijateljstvu) i kumove. Slava se može proslaviti i sa svim uobičajenim gostima, razume se, uz uzdržavanje od preteranog pića i nepriličnih razgovora, koji ionako ne priliče svetinji slave", objasnio je otac Dušan.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija DA LI TRUDNICE I BOLESNI TREBA DA POSTE 40 DANA UOČI BOŽIĆA? Sveštenik Vasić objasnio: Crkva nikog nije odbacila zbog telesnog posta, evo šta im je činiti