Ostalo

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priče iz Srbije

PRAVOSLAVNI CRKVENI KALENDAR ZA 2020. GODINU: Crveno slovo, post, veliki praznici i slave

Autor Jasmina Glišić
Autor Jasmina Glišić
Izvor: Foto: Shutterstock

JANUAR  -  NOVI  (STARI)  KALENDAR

sreda       1. januar (19. dec)  Sveti mučenik Bonifatije  post

četvrtak   2. januar (20. dec)  Sveti Ignjatije Bogonosac; Sveti Danilo Drugi, arhipiskop srpski (Pretprazništvo Roždestva)  post

petak       3. januar (21. dec)  Sveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski  post

subota     4.  januar (22.  dec) Sveta velikomučenica Anastasija post      

nedelja     5. januar (23. dec ) Svetih 10 mučenika Kritskih; Prepodobni Naum Ohridski – Tucindan – Oci post

Povezane vesti

ponedeljak 6. januar (24. dec) Sveta prepodobnomučenica Evgenija – Badnji dan    post

utorak      7. januar (25. dec)  Roždestvo Hristovo – Božić

sreda       8. januar  (26. dec) Sabor Presvete Bogorodice

Povezane vesti

četvrtak   9. januar  (27. dec) Sveti prvomučenik i arhiđakon Stefan 

petak      10. januar  (28. dec) Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih       

subota     11. januar  (29. dec ) Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih         

nedelja     12. januar   (30. dec) Sveta mučenica Anisija; Prepodobna Teodora       

ponedeljak 13. januar  (31. dec) Prepodobna Melanija; Sveti Dositej Zagrebački Ispovednik (Odanije Roždestva)         

utorak       14. januar (1. jan)   +++OBREZANjE GOSPODNjE; SV. VASILIJE VELIKI (NOVA GODINA)

sreda        15.  januar  (2. jan)  Prepodobni Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretprazništvo Bogojavljenja)  

četvrtak    16.  januar  (3. jan)  Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije    

petak        17.  januar  (4. jan)  Sabor 70 svetih apostola; Sveti Jevstatije srpski     

subota       18. januar   (5. jan) Sveti Teopemt i Teona – Krstovdan    post

nedelja       19. januar  (6. jan)  +++Bogojavljenje       

ponedeljak  20. januar  (7. jan)  +++Sabor svetog Jovana Krstitelja – Jovanjdan    

utorak        21.  januar  (8. jan)  Sveti mučenik Julijan i Vasilisa; Prepodobni Georgije Hozevit; sveti Grigorije Ohridski

sreda         22.  januar   (9. jan) Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski    post

četvrtak     23.  januar   (10. jan) Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan Mitilinski       

petak         24.  januar    (11. jan)  Prepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo   post

subota       25. januar     (12. jan)  Sveta mučenica Tatijana; Ikona Mlekopitateljica    

nedelja      26. januar     (13. jan)  Sveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja)      

ponedeljak 27.  januar    (14. jan)  +++Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski – Savindan  

utorak       28.  januar    (15. jan)  Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski  

sreda        29.  januar    (16. jan)  Časne verige Svetog apostola Petra; Prepodobni Romilo Ravanički   post

četvtrtak   30.  januar    (17. jan)  Prepodobni Antonije Veliki

petak        31.  januar    (18. jan)   Sveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim arhiepiskop srpski post

FEBRUAR  - NOVI     (STARI)  KALENDAR

subota      1. februar    (19. jan) Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski  

nedelja      2. februar   (20. jan) Prepodobni Jevtimije Veliki       

ponedeljak 3. februar   (21. jan) Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit       

utorak      4. februar    (22. jan) Sveti apostol Timotej; Prepodobni mučenik Anastasije

sreda        5. februar   (23. jan) Sveti sveštenomučenik Kliment Ankirski post

četvrtak    6 . februar  (24. jan) Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila       

petak        7. februar   (25.jan)  Sveti Grigorije Bogoslov; Prepodobni Publije   post

subota       8. februar   (26.jan) Prepodobni Ksenofont i Marija         

nedelja      9. februar   (27. jan) Prenos moštiju svetog Jovana Zlatousta   

ponedeljak 10. februar  (28. jan) Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin     

utorak       11. februar  (29. jan) Prenos moštiju svetog Ignjatija Bogonosca        

sreda        12. februar  (30. jan) +++Sveta Tri Jerarha  

četvrtak    13 . februar (31. jan) Sveti besrebrenici Kir i Jovan (Pretprazništvo Sretenja) 

petak       14. februar   (1. feb)   Sveti mučenik Trifun      

subota     15. februar   (2. feb)  +++ Sretenje Gospodnje 

nedelja   16. februar   (3. feb)    Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, arhiepiskop srpski

ponedeljak 17. februar  (4. feb)  Prepodobni Isidor Pelusiot; Prepodobni Nikolaj         

utorak     18. februar   (5. feb)   Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt       

sreda       19. februar   (6. feb)   Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski  post

četvrtak   20. februar   (7. feb)   Sveti Partenije Lampsakijski        

petak       21. februar   (8. feb)   Sveti Teodor Stratilat; Sveti Sava Drugi, arhiepiskop srpski  post

subota     22. februar  (9. feb)     Sveti mučenik Nikifor – Zadušnice zimske 

nedelja    23. februar  (10. feb)    Sveti sveštenomučenik Haralampije (Mesne poklade)   

ponedeljak  24. februar (11. feb)  Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac

utorak      25. februar   (12. feb)  Sveti Meletije Antiohijski 

sreda       26. februar    (13. feb)  Sveti Simeon Mirotočivi

četvrtak   27. februar   (14. feb)  Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski      

petak      28. februar   (15. feb)   Sveti apostol Onisim; Prepodobni Jevsenije Pustinjak

subota    29. februar   (16. feb)   Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih 10 mučenika

MART   -    NOVI    (STARI)  KALENDAR

nedelja       1. mart  (17. feb) Sveti velikomučenik Teodor Tiron (Bele poklade, Velike poklade)         

ponedeljak  2. mart  (18. feb)  Sveti Lav Rimski; sveti Flavijan Carigradski       

utorak        3. mart  (19. feb)  Sveti apostoli Arhip, Filimon i Apfijam 

sreda         4. mart   (20. feb)  Sveti Lav Katanski

četvrtak     5. mart   (21. feb)  Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije  post

petak         6. mart    (22. feb)  Sveti mučenici u Evgeniji   post

subota       7. mart    (23. feb)  Sveti sveštenomučenik Polikarp Smirnski – Teodorova subota   post

nedelja      8. mart    (24. feb)  Prvo i drugo obretenje glave svetog Jovana Krstitelja    post

ponedeljak   9. mart  (25. feb)  Sveti Tarasije Carigradski   post

utorak       10. mart   (26. feb) Sveti Porfirije episkop Gaski post   

sreda         11. mart   (27. feb) Prepodobni Prokopije Dekapolit;  Prepodobni Talalej   post

četvrtak     12. mart   (28. feb)  Prepodobni Vasilije Ispovednik; Prepodobni Jovan Kasijan   post

petak         13. mart   (29. feb)  Prepodobni Jovan Kasijan  post

subota       14. mart   (1. mart)  Sveta prepodobnomučenica Evdokija   post

nedelja       15. mart  (2. mart)   Sveti sveštenomučenik Teodot Kirinejski post

ponedeljak  16. mart  (3. mar)    Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk  post

utorak       17. mart  (4. mar)    Prepodobni Gerasim Jordanski    post

sreda        18. mart  (5. mar)    Sveti mučenik Konon; Prepodobni Marko post

četvrtak    19. mart   (6. mar)   Sveta 42 mučenika Amorejska   post

petak        20. mart  (7. mar)   Svetih sedam sveštenomučenika Hersonskih   post

subota      21. mart   (8. mar)   Sveti Teofilakt Ispovednik post   

nedelja       22. mart  (9. mar)  Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci   post

ponedeljak  23. mart  (10. mar) Sveti mučenik Kodrat Korintski post

utorak         24. mart  (11. mar) Sveti Sofronije Jerusalimski   post

sreda          25. mart  (12. mar)  Prepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov  post

četvrtak      26. mart  (13. mar)  Prenos moštiju svetog Nikifora Carigradskog  post

petak          27. mart (14. mar)   Prepodobni Benedikt Nursijski      post

subota        28. mart  (15. mart)  Sveti mučenik Agapije i drugi s njim post

nedelja       29. mart   (16. mart)  Sveti apostol Aristovul; Sveti mučenik Savin    post

ponedeljak   30. mart  (17. mart)  Sveti Aleksije, Čovek Božiji post

utorak         31. mart  (18. mart)   Sveti Kiril Jerusalimski  post

APRIL   -  NOVI  (STARI) KALENDAR

sreda       1. april (19. mar)  Sveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; Prepodobni Simeon Dajbapski  post

četvrtak   2. april (20. mar)  Prepodobni oci ubijeni u manastiru Svetog Save Osvećenog  post

petak       3. april (21. mar) Prepodobni Jakov Ispovednik post

subota      4. april  (22. mar) Sveti sveštenomučenik Vasilije Ankirski post     

nedelja     5. april (23. mar) Prepodobnomučenik Nikor i drugi post 

ponedeljak  6. april (24. mar) Prepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti)   post

utorak       7. april (25. mar)  +++Blagovesti post

sreda        8. april (26. mar) Sabor svetog Arhangela Gavrila (Odanije Blagovesti)   post

četvrtak    9. april (27. mar) Sveta mučenica Matrona Solunska  post

petak      10. april  (28. mar) Prepodobni Ilarion Ispovednik   post

subota    11. april  (29. mar) Prepodobni Marko Aretuski – Lazareva subota (Vrbica) post

nedelja   12. april   (30. mar) +++Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti  post

ponedeljak 13. april (31. mar) Sveštenomučenik Ipatije Gangrijski   post

utorak       14. april (1. apr) Prepodobna Marija Egipćanka post

sreda         15. april (2. apr) Prepodobni Tit Čudotvorac  post

četvrtak     16. april (3. apr)  Veliki četvrtak (Veliko bdenije)  post

petak        17. april (4. apr)  +++Veliki petak RASPEĆE HRISTOVO post

subota      18. april  (5. apr)  +++Velika subota  post

nedelja      19. april  (6. apr)  +++ Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista - Vaskrs

ponedeljak 20. april (7. apr) +++ VASKRSNI PONEDELJAK

utorak        21. april (8. apr) ++ VASKRSNI UTORAK

sreda         22. april  (9. apr)  Sveti mučenik Evpsihije

četvrtak     23. april (10. apr) Sveti mučenik Terentije 

petak         24. april (11. apr) Sveti sveštenomučenik Antipa

subota       25. april (12. apr) Prepodobni Vasilije Ispovednik  

nedelja       26. april (13. apr) Sveti sveštenomučenik Artemon Laodikijski       

ponedeljak   27. april (14. apr) Sveti Martin Ispovednik (Pobusani ponedeljak)    

utorak         28. april  (15. apr)  Sveti apostoli Aristarh, Pud i Trofim         

sreda           29. april (16. apr)  Svete mučenice Agapija, Hionija i Irina post

četvrtak       30. april  (17. apr) Prepodobni Simeon Persijski

MAJ     -   NOVI    (STARI) KALENDAR

petak          1. maj  (18. apr) Prepodobni Jovan; Sveti mučenik Jovan Novi Janjinski   post

subota         2. maj  (19. apr) Prepodobni Jovan Vethopečernik  

nedelja        3. maj (20. apr) Prepodobni Teodor Trihina, Prepodobni Joasaf Srpski, Sveti Nikolaj Žički        

ponedeljak   4. maj (21. apr) Sveti sveštenomučenik Januarije     

utorak          5. maj (22. apr) Prepodobni Teodor Sikeot; Sveti sveštenomučenik Platon Banjalučki     

sreda            6. maj (23. apr) Sveti velikomučenik Georgije – Đurđevdan post

četvrtak        7. maj  (24. apr) Sveti Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski

petak            8. maj  (25. apr) Sveti apostol i jevanđelist Marko – Markovdan  post

subota          9. maj (26. apr)  Sveti sveštenomučenik Vasilije Amasijski

nedelja        10. maj (27. apr) Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru    

ponedeljak   11. maj (28. apr)  Sveti apostoli Jason i Sosipatr      

utorak          12. maj (29. apr) +++Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac 

sreda           13. maj (30. april) Sveti apostol Jakov Zevedejev post

četvrtak       14. maj (1. maj)  Sveti prorok Jeremija      

petak           15. maj  (2. maj)   Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail post

subota         16. maj (3. maj)  Sveti mučenici Timotej i Mavra         

nedelja        17. maj  (4. maj)   Sveta mučenica Pelagija Tarsijska     

ponedeljak   18. maj   (5. maj) Sveta velikomučenica Irina         

utorak         19. maj  (6. maj)  Pravedni Jov; Prenos moštiju Svetog Save Srpskog   

sreda           20. maj  (7. maj) Pojava časnog Krsta u Jerusalimu post

četvrtak       21. maj   (8. maj)   Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov    

petak           22. maj  (9. maj)   Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice    post

subota         23. maj (10. maj)  Sveti apostol Simon Zilot; Prepodobna Isidora         

nedelja         24. maj   (11. maj) +++ Sveti Ćirilo i Metodije   

ponedeljak   25. maj  (12. maj)  Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski; Sveti Nikodim Srpski  

utorak          26. maj   (13. maj) Sveta mučenica Glikerija         

sreda           27. maj  (14. maj)   Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim   post

četvrtak       28. maj   (15. maj)  Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan  

petak           29. maj  (16. maj)  Sveštenomučenik Teodor Vršački; Mučenik Vukašin  post

subota          30. maj (17. maj)  Sveti apostol Andronik i Junija

nedelja         31. maj  (18. maj)  Sveti mučenik Tedor Ankirski

JUN      -   NOVI    (STARI)  KALENDAR

ponedeljak   1. jun (19. maj)  Sveti sveštenomučenik Patrikije      

utorak          2. jun   (20. maj)  Sveti mučenik Talalej; Prepodobni Stefan Piperski       

sreda            3. jun  (21. maj) +++ Sveti car Konstantin i carica Jelena; Prepodobna Jelena Dečanska   post

četvrtak        4. jun   (22. maj)  Sveti mučenik Jovan Vladimir, knez srpski    

petak            5. jun  (23. maj) Prepodobni Mihailo Ispovednik post

subota          6. jun   (24. maj) Prepodobni Simeon Divnogorac – Zadušnice letnje (duhovske)   

nedelja         7. jun   (25. maj) Silazak Svetog Duha na apostole - Pedesetnica - Trojice

ponedeljak    8. jun (26. maj) Duhovski ponedeljak

utorak          9. jun  (27. maj)  Duhovski utorak

sreda           10. jun (28. maj) Prepodobni Nikita Ispovednik  

četvrtak        11. jun (29. maj)  Prepodobnomučenica Teodosija Tirska   

petak            12. jun (30. maj)  Prepodobni Isakije Dalmatinski

subota          13. jun  (31. maj)  Sveti apostol Jerma; Sveti mučenik Ermije    

nedelja         14. jun  (1. jun)  Sveti mučenik Justin Filosof; Prepodobni Justin Ćelijski (Petrovske poklade)   

ponedeljak   15. jun  (2. jun)   Sveti Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski (Početak Petrovskog posta)  post

utorak         16. jun  (3. jun)   Sveti mučenik Lukilijan i drugi s njim   post

sreda           17. jun  (4. jun)  Svete mironosice Marta i Marija; Sveti Joanikije Crnogorski; Sveti sveštenomučenik Đorđe (Bogić) post

četvrtak        18. jun (5. jun)  Sveti sveštenomučenik Dorotej; Prepodobni Petar Koriški  post

petak            19. jun  (6. jun) Prepodobni Visarion; Prepodobni Ilarion Novi  post

subota          20. jun (7. jun)  Sveti sveštenomučenik Teodot Ankirski post      

nedelja         21. jun (8. jun)   Sveti velikomučenik Teodor Stratilat  post

ponedeljak    22. jun (9. jun)  Sveti Kirilo Aleksandrijski    post

utorak           23. jun (10. jun)  Sveti sveštenomučenik Timotej Bruski post

sreda            24. jun  (11. jun)  Sveti apostoli Vartolomej i Varnava  post

četvrtak        25. jun  (12. jun) Prepodobni Onufrije Veliki; Prepodobni Petar Atonski   post

petak            26. jun (13. jun)  Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski    post

subota          27. jun (14. jun) Sveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski   post

nedelja         28. jun  (15. jun)  +++Sveti prorok Amos; Sveti mučenik Knez Lazar i Sveti srpski mučenici – Vidovdan  post

ponedeljak   29. jun   (16. jun) Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac post

utorak          30. jun   (17. jun)  Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail post

JUL       -    NOVI   (STARI)   KALENDAR

sreda            1. jul   (18. jun)   Sveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul post

četvrtak        2. jul   (19. jun)   Sveti apostol Juda; Prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski  post

petak            3. jul   (20. jun)   Sveti svštenomučenik Metodije; Prepodobni Naum Ohridski post

subota          4. jul   (21. jun)   Sveti mučenik Julijan Tarsijski; Prepodobna Anastasija Srpska post

nedelja         5. jul   (22. jun)   Sveti sveštenomučenik Jevsevije post

ponedeljak    6. jul  (23. jun)  Sveta mučenica Agripina; Vladimirska ikona Majke Božje post

utorak          7. jul   (24. jun)  +++ Rođenje svetog Jovana Preteče - Ivanjdan post

sreda            8. jul   (25. jun)    Sveta prepodobnomučenica Fevronija     post

četvrtak        9. jul    (26. jun)   Prepodobni David Solunski post

petak            10. jul  (27. jun)   Prepodobni Sampson Stranoprimac  post

subota          11. jul   (28. jun)   Prenos moštiju svetih besrebrenika Kira i Jovana; Sveti mučenici Dabrobosanski i Mileševski post

nedelja        12. jul   (29. jun) +++ Sveti apostoli Petar i Pavle – Petrovdan 

ponedeljak   13. jul    (30. jun)  Sabor svetih dvanaest apostola – Pavlovdan 

utorak          14. jul   (1. jul)  Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan 

sreda            15. jul   (2. jul)  Polaganje rize Presvete Bogorodice post

četvrtak        16. jul  (3. jul)  Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije    

petak            17. jul   (4. jul)  Sveti Andrej Kritski; Sveti sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački post

subota          18. jul  (5. jul)  Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki 

nedelja         19. jul   (6. jul)  Prepodobni Sisoje Veliki

ponedeljak   20. jul   (7. jul)  Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja         

utorak          21. jul    (8. jul)   Sveti velikomučenik Prokopije    

sreda            22. jul  (9. jul)    Sveti sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sveti novomučenici Glamočki i Kulenvakufski   post

četvrtak        23. jul  (10. jul)   Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prepodobni Antonije Pečerski 

petak            24. jul  (11. jul)  Sveta velikomučenica Efimija; Blažena Olga   post

subota          25. jul   (12. jul)  Sveti mučenik Proklo i Ilarije; Ikona Presvete Bogorodice Trojeručice     

nedelja         26. jul   (13. jul)  Sabor svetog arhangela Gavrila  

ponedeljak    27. jul   (14. jul)  Sveti apostol Akila; Prepodobni Nikodim      

utorak          28. jul    (15. jul)  Sveti mučenici Kirik i Julita; Sveti Vladimir Veliki, knez ruski     

sreda            29. jul   (16. jul)  Sveštenomučenik Antinogen; Sveta mučenica Julija  post

četvrtak        30. jul   (17. jul)  Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija   

petak            31. jul   (18. jul) Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint    post

AVGUST    -    NOVI  (STARI) KALENDAR

subota          1. avgust (19. jul)   Prepodobna Makrina; Sveti Stefan, despot srpski; Prepodobna Evgenija (Lazarević)   

nedelja         2. avgust   (20. jul)  +++Sveti prorok Ilija – Ilindan; Sveti Ilija Gruzijski    

ponedeljak   3. avgust (21. jul)   Sveti prorok Jezekilj      

utorak          4. avgust  (22. jul)  Sveta Marija Magdalina - Blaga Marija         

sreda            5. avgust  (23. jul)  Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima    post

četvrtak        6. avgust  (24. jul)   Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski; Sveti mučenici Prebilovački i Donjohercegovački      

petak            7. avgust   (25. jul)   Uspenije svete Ane    post  

subota          8. avgust   (26. jul)   Prepodobnomučenica Paraskeva Petka; Sveti Sava Treći Srpski     

nedelja         9. avgust  (27. jul)   Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski 

ponedeljak   10. avgust  (28. jul)   Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parm

utorak          11. avgust  (29. jul)  Sveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima      

sreda            12. avgust  (30. jul)  Prepodobna mati Angelina Srpska    post 

četvrtak        13. avgust  (31. jul) Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospojinske poklade)         

petak           14. avgust  (1. avg)  Iznošenje Časnog krsta; Sveštenomučenici Makaveji (Početak posta)  post

subota         15. avgust (2. avg)  Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana    post

nedelja        16. avgust  (3. avg)  Prepodobni Isakije, Dalmat i Faust  post

ponedeljak   17. avgust  (4. avg)  Svetih sedam mučenika u Efesu post

utorak         18. avgust  (5. avg)   Sveti sveštenomučenik Evsignije post (Pretprazništvo Preobraženja)

sreda           19. avgust  (6. avg)  +++Preobraženje Gospodnje  post

četvrtak        20. avgust  (7. avg)   Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or    post

petak            21. avgust  (8. avg)   Sveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim Tumanski     post

subota          22. avgust  (9. avg)  Sveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije  post

nedelja         23. avgust  (10. avg) Sveti mučenik i arhiđakon Lavrentije    post

ponedeljak   24. avgust  (11. avg)   Sveti mučenik i arhiđakon Evplo post  

utorak          25. avgust  (12. avg)  Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima     post

sreda            26. avgust  (13. avg) Sveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja)   

četvrtak        27. avgust  (14. avg) Sveti prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija) post

petak            28. avgust  (15. avg) Uspenije Presvete Bogorodice – Velika Gospojina post

subota          29. avgust  (16. avg) Nerukotvoreni Obraz Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije Drugi, arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Sveti Rafailo Banatski  

nedelja         30. avgust (17. avg)  Sveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron

ponedeljak   31. avgust (18. avg)  Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski

SEPTEMBAR  - NOVI     (STARI)   KALENDAR

utorak          1. septembar (19. avg) Sveti mučenik Andrej Stratilat                

sreda            2. septembar (20. avg) Sveti prorok Samuilo; Sveti sveštenomučenik Filip Iraklijski    post

četvrtak        3. septembar (21. avg) Sveti apostol Tadej; Sveta mučenica Vasa i njena deca Teognije, Agapije i Pist; Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački

petak            4. septembar (22. avg)  Sveti mučenik Agatonik; Sveti sveštenomučenik Gorazd Češki  post

subota          5. septembar (23. avg)  Sveti sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija)         

nedelja         6. septembar (24. avg)  Sveti sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira   

ponedeljak    7. septembar (25. avg)  Prenos moštiju svetog apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit        

utorak          8. septembar (26. avg)  Sveti mučenici Adrijan i Natalija       

sreda            9. septembar (27. avg)   Prepodobni Pimen Veliki – Sabor srpskih svetitelja    post

četvrtak        10. septembar (28. avg) Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski i Kripecki 

petak            11. septembar  (29. avg)  +++Usekovanje glave Svetog Jovana Krstiteljapost

subota          12. septembar (30. avg)  Prenos moštiju svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije        

nedelja         13. septembar (31. avg)  Polaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Jasenovački      

ponedeljak   14. septembar (1. sep)   Crkvena Nova godina; Prepodobni Simeon Stolpnik    

utorak          15. septembar (2. sep)   Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik

sreda           16. septembar (3. sep)   Sveti sveštenomučenik Antim; Sveti Joanikije, prvi patrijarh srpski  post

četvrtak        17. septembar (4. sep)  Sveti sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski   

petak            18. septembar (5. sep) Sveti prorok Zaharija i pravedna Jelisaveta post  

subota          19. septembar (6. sep)  Čudo svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije      

nedelja         20. septembar (7. sep)  Sveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice)       

Povezane vesti

utorak          22. septembar (9. sep)  Sveti pravednici Joakim i Ana   

sreda            23. septembar (10. sep) Mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora    post

četvrtak        24. septembar (11. sep) Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German    

petak            25. septembar (12. sep) Sveti sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice)   post

subota          26. septembar (13. sep)  Sveti sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja)         

nedelja         27. septembar (14. sep)  +++Vozdviženje časnog Krsta – Krstovdan post

ponedeljak   28. septembar (15. sep)  Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski 

utorak          29. septembar (16. sep)  Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sveta velikomučenica Jefimija       

sreda            30. septembar (17. sep) Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija      post

OKTOBAR  -  NOVI    (STARI)    KALENDAR

četvrtak     1. oktobar  (18. sep)  Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna 

petak         2. oktobar  (19. sep)  Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont      post

subota       3. oktobar  (20. sep)   Sveti velikomučenik Jevstatije     

nedelja       4. oktobar  (21. sep)  Sveti apostol Kodrat (Odanije Vozdviženja)    

ponedeljak  5. oktobar   (22. sep)  Sveti sveštenomučenik Foka; Sveti prorok Jona  

utorak        6. oktobar   (23. sep)  Začeće svetog Jovana Preteče i Krstitelja

sreda         7. oktobar  (24. sep)  Sveta prvomučenica Tekla; Prepodobni Simon, Sveti kralj Vladislav i Prepodobni David Srpski         post

četvrtak      8. oktobar   (25. sep) Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki 

petak         9. oktobar   (26. sep) Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov    post

subota       10. oktobar  (27. sep)  Sveti mučenik Kalistrat – Zadušnice miholjske       

nedelja       11. oktobar  (28. sep) Prepodobni Hariton Ispovednik  

ponedeljak  12. oktobar  (29. sep)  Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan      

utorak         13. oktobar  (30. sep) Sveti sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski         

sreda          14. oktobar  (1. okt)   Pokrov Presvete Bogorodice  post   

četvrtak      15. oktobar  (2. okt)   Sveti sveštenomučenik Kiprijan i Justina devica; Prepodobni Andrej

petak          16. oktobar  (3. okt)  Sveti sveštenomučenik Dionisije Areopagit post

subota        17. oktobar  (4. okt)   Sveti Stefan i Jelena (Štiljanović)

nedelja       18. oktobar  (5. okt)   Sveta mučenica Haritina; Sveti sveštenomučenik Dionisije        

ponedeljak   19. oktobar  (6. okt)   Sveti apostol Toma – Tomindan   

utorak         20. oktobar  (7. okt)  Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan

sreda          21. oktobar  (8. okt)   Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa post    

četvrtak      22. oktobar  (9. okt)    Sveti apostol Jakov; Sveti Stefan Srpski (Slepi)       

petak          23. oktobar  (10. okt)   Sveti mučenici Evlampije i Evlampija post

subota        24. oktobar (11. okt) Sveti apostol Filip; Sveti Teofan Načertani

nedelja       25. oktobar (12. okt) Sveti mučenici Tarah, Prov i Andronik

ponedeljak 26. oktobar (13. okt) Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska

utorak       27. oktobar (14. okt) +++Prepodobna mati Paraskeva – Sveta Petka

Povezane vesti

sreda        28. oktobar (15. okt) Sveti sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije post

četvrtak    29. oktobar (16. okt) Sveti mučenik Longin Sotnik

petak        30. oktobar (17. okt) Sveti prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski post

subota      31. oktobar (18. okt) Sveti apostol i jevanđelist Luka; +++Sveti Petar Cetinjski

NOVEMBAR  -   NOVI    (STARI)    KALENDAR

nedelja         1. novembar (19. okt)    Sveti prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski, Prepodobni Jovan Rilski

ponedeljak   2. novembar (20. okt)     Sveti velikomučenik Artemije     

utorak          3. novembar  (21. okt)    Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik

sreda            4. novembar (22. okt)    Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski post

četvrtak        5. novembar (23. okt)    Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski       

petak            6 . novembar  (24. okt)   Sveti velikomučenik Areta   post

subota          7. novembar (25. okt)     Sveti mučenici Markijan i Martirije – Zadušnice jesenje (mitrovske)     

nedelja        8. novembar  (26. okt)    +++Sveti velikomučenik Dimitrije – Mitrovdan     

ponedeljak   9. novembar   (27. okt)     Sveti mučenik Nestor     

utorak          10. novembar   (28. okt)   Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, arhiepiskop srpski    

četvrtak        12. novembar  (30. okt)    Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik  

petak            13. novembar  (31. okt)    Sveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima  post   

Povezane vesti

nedelja         15. novembar  (2. nov)     Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima   

Povezane vesti

utorak          17. novembar  (4. nov)     Prepodobni Joanikije Veliki; Sveti sveštenomučenik Nikandar      

sreda            18. novembar  (5. nov)     Prepodobnomučenici Galaktion i Epistima post

četvrtak        19. novembar  (6. nov)     Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlaam Hutinski   

petak            20. novembar  (7. nov)     Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar post

subota          21. novembar  (8. nov)   +++  Sabor svetih arhangela Mihaila – Aranđelovdan 

nedelja         22. novembar  (9. nov)     Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski        

ponedeljak   23. novembar  (10. nov)   Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima    

utorak          24. novembar  (11. nov)   Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski - Mratindan       

sreda            25. novembar  (12. nov)   Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski   post

četvrtak        26. novembar  (13. nov)   Sveti Jovan Zlatousti     

petak            27. novembar  (14. nov)   (Božićne poklade) post

subota          28. novembar  (15. nov)   Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv (Početak posta)    post

nedelja         29. novembar  (16. nov)   Sveti apostol i jevanđelist Matej post   

ponedeljak   30. novembar  (17. nov)   Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Nikon Radonješki; Sveti Maksim, patrijarh carigradski  post

DECEMBAR  -    NOVI    (STARI)   KALENDAR

utorak          1. decembar (18. nov)     Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok  post

sreda            2. decembar (19. nov)     Sveti prorok Avdija; Prepodobni Varlaam i Joasaf       post

četvrtak        3. decembar (20. nov)     Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja)  post

petak            4. decembar (21. nov)     +++ Vavedenje Presvete Bogorodice  post

subota          5. decembar (22. nov)      Sveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip; Sveta mučenica Kiklija  post

nedelja         6. decembar (23. nov)      Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar Nevski post

ponedeljak   7. decembar   (24. nov)    Sveta velikomučenica Ekaterina  post      

utorak          8. decembar (25. nov)     Sveti sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja)    post

sreda            9. decembar (26. nov)     Prepodobni Alimpije Stolpnik; Prenos moštiju Svetog Georgija  post

četvrtak       10. decembar  (27. nov)   Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski   post

petak           11. decembar  (28. nov)   Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo post

subota         12. decembar  (29. nov)   Sveti mučenici Paramon i Filumen    post

nedelja         13. decembar  (30. nov)   Sveti apostol Andrej Prvozvani   post

ponedeljak   14. decembar  (1. dec)      Sveti prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi post

utorak          15. decembar  (2. dec)      Sveti prorok Avakum; Sveti car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički   post

sreda           16. decembar  (3. dec)      Sveti prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi  post

četvrtak       17. decembar  (4. dec)      Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin post

petak           18. decembar  (5. dec)      Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski  post

subota          19. decembar  (6. dec)     +++ Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac – Nikoljdan  post

nedelja         20. decembar  (7. dec)      Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački – Detinjci    post

ponedeljak   21. decembar  (8. dec)      Prepodobni Patapije; Sveti apostoli Sosten, Apolos i drugi s njima   post

utorak          22. decembar   (9. dec)     Začeće Svete Ane  post

sreda            23. decembar   (10. dec)   Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, despot Srpski  post

četvrtak        24. decembar   (11. dec)   Prepodobni Danilo Stolpnik  post

petak            25. decembar  (12. dec)    Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop trimitunski  post

subota          26. decembar  (13. dec)    Sveti mučenik Evstratije; Sveti sveštenomučenik Gavrilo, patrijarh srpski, Sveti Nikodim Srpski     post

nedelja         27. decembar  (14. dec)    Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima – Materice     post

ponedeljak   28. decembar  (15. dec)    Sveti sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle   post

utorak          29. decembar  (16. dec)    Sveti prorok Agej; Sveta Teofanija carica post

sreda            30. decembar  (17. dec)    Sveti prorok Danilo; Sveti prepodobnomučenik đakon Avakum i iguman Pajsije        post

četvrtak        31. decembar  (18. dec)    Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi post

Najbolje iz rubrike

Inicijalizacija u toku...