U okviru projekta Zaboravljena jela Srbije, ovog leta obilazimo našu zemlju, istražujemo veličanstvene predele i probamo autentične ukuse. Put nas vodi u Istočnu Srbiju.

Suve paprike punjene pirinčem i prazilukom

  • Sastojci:
  • 20 suvih paprika
  • 3 struka praziluka
  • 1 veza zeleni
  • 1/4 korena celera
  • 1/2 šolje pirinča
  • so, biber
  • 1 ravna kašika aleve paprike

Priprema:

Paprike operite, potopite u vrelu vodu i ostavite dok spremate nadev. Na ulju propržite iseckan i posoljen praziluk. Kad omekša, dodajte krupno rendanu zelen i celer, pa dinstajte dok ne omekša. Dodajte ispran pirinač i isključite šporet, ali ostavite na ringli i sve lepo sjedinite. Na kraju pobiberite.

Punite paprike kašičicom pazeći da ih ne probušite. Nije potrebno da ih „zatvarate” krompirom.

U podmazan pleh ili vatrostalnu posudu sipajte ulje tek toliko da pokrije dno, pa poređajte paprike. Prelijte ih vodom u kojoj su bile natopljene, a ako je nema dovoljno, dodajte toliko vode da ogreznu. Preostali nadev stavite preko složenih paprika, pospite alevom paprikom i zapecite na 180 stepeni, dok gornji sloj nadeva ne dobije zlatnožutu boju, a tečnost se ne smanji napola.

Vlaška čorba

  • Sastojci:
  • 1 kg mlade boranije
  • 1 veza zeleni
  • 1 paradajz
  • 200 g ovčjeg sira
  • 2 jajeta
  • 1 vezica mirođije
  • so, biber

Priprema

Boraniju i zelen iseckajte, posolite i stavite da se kuva. Kad omekša, dodajte oljušten i seckan paradajz, pa kuvajte još oko 5 minuta. Zatim isključite šporet, ali ostavite čorbu na ringli.

Dodajte ugrubo izmrvljen sir, promešajte i lagano, sve vreme mešajući, sipajte jaja umućena s biberom. Na kraju umešajte sitno iseckanu mirođiju i sklonite s vatre.

Istočna Srbija krije brojne prirodne lepote. Evo koje ne bi trebalo nikako da propustite

PageBreak

Đerdapska klisura

Pravi biser Istočne Srbije jeste klisura kroz koju protiče Dunav. Od 1974. godine deo je nacionalnog parka jedinstvene prirode. Klisura nosi naziv i Gvozdena vrata, zbog podvodnih stena i surovih uslova za plovidbu, koji su posebno teški pri niskom vodostaju. Samo najiskusniji kormilari smeli su da proteraju brod kroz njene klance koji na pojedinim mestima dostižu visinu od 300 metara.
Đerdapska klisura je najduža i najveća klisura probojnica u Evropi. Čine je četiri manje klisure i tri kotline, koje nose simbolične nazive: Gornja klisura, Gospođin vir, Veliki i Mali kazan i Sipska klisura. Dunav je najdublji u Gospođinom viru – 82 metra.

Klisura čuva vredne spomenike kulture iz prohujalih vremena. Rimski car Trajan izgradio je prvi most na Dunavu, od kojeg su vidljivi samo ostaci kao i tabla uklesana u steni.

Šezdesetih godina Dunav je obuzdan izgradnjom hidrocentrale i akumulacionog jezera koje je izmenilo krajolik. Da ne bi bilo potopljeno, arheološko nalazište Lepenski vir premešteno je na obližnje brdo.

Ramska tvrđava

Na uzvišenju kod Velikog Gradišta turski sultan Bajazit II izgradio je utvrđenje 1483. godine. Postojanje topovskih otvora svedoči o tome da je ono imalo odbrambenu artiljeriju. U XII veku to je bila važna strateška pozicija oko koje su se borile Ugarska i Vizantija. Arheolozi su u Ramu pronašli puške iz XVII veka.

Lako naoružanje, alat, posude, kao i kineski porcelan i staklo ukazuje na to da tvrđava nije imala samo vojnu namenu. U blizini se nalaze ostaci turskog karavan-saraja, jedine sačuvane građevine turističke namene iz tog doba.

Posle višegodišnje obnove i restauracije, tvrđava je nedavno otvorena za posetioce.

Viminacijum

Lokalitet kod Kostolca jedan je od najznačajnijih iz perioda rimske vladavine na našim prostorima. U periodu od I do VI veka tu je bio vojni logor koji je pripadao provinciji Gornja Mezija. Naselje uz logor najpre je imalo status municipijuma, a zatim kolonije, najviši koji se mogao steći u okviru Rimske imperije. Unutar grada i oko njega otkriveni su amfiteatar, monumentalne zgrade, terme i tragovi razvijene infrastrukture – ulice, akvadukti i kanalizacija.

Danas, naučno-istraživački centar Domus Scientiarum mesto je susreta naučnika kao i edukativna radionica za studente i đake, a sadrži i smeštajne kapacitete za turiste.

Uz lokalitet je izgrađen i kamp Viminacium avantura – zabavno-edukativni prostor gde se posetioci mogu upoznati s načinom života u rimskom vojnom logoru. Tu je i replika vojnog poligona za obuku nekadašnjih legionara.

Izvor: Lepa & Srećna