Mnoge žene, pa i muškarci, sve češće stavljaju zdravlje na kocku prateći savete sa društvenih mreža, upozoravaju stručnjaci. Tako i popularni trendovi nege lica na TikToku mogu dovesti do osipa, bubuljica i opekotina, a tome su posebno izloženi mladi, spremni da poveruju u razne ideje.
Milione pregleda na TikToku imaju snimci influensera koji promovišu takozvanu „staklenu kožu“ - toliko glatku i besprekornu da podseća na staklo i žele da to postignu nanoseći što više krema i seruma na lice. Međutim, dermatolozi upozoravaju da time mogu da ozbiljno oštete kožu.
TikTokerka Hana Čan potrošila je 2.000 funti na preparate ne bi li dobila blistav ten kakav obećavaju influenserke. Šta je dobila kao rezultat? Bolne bubuljice i oštećenje kože. U videu koji je pregledan 200.000 puta, Hana pokazuje proizvode koji su joj „uništili kožu“.
„Videla sam kako svi koriste kreme sa retinolom i odabrala nekoliko, misleći - od ovog će mi lice biti savršeno", priča Hana. Dodala je tome i preparate koji obećavaju revitalizaciju kože, a svaki je koštao blizu 100 funti. Međutim, posle osam nedelja, koža joj je bila gora nego ikada. „Da mogu da vratim vreme, koristila bih jedan po jedan proizvod“, kaže Hana, koja ima 385.000 pratilaca.
„Problem koji sve češće viđamo jeste kombinovanje više proizvoda sa jakim sastojcima, koje ljudi vide na društvenim mrežama. Takva praksa izaziva iritaciju, perutanje i pogoršanje problema“, objašnjava dr Anil Šarma, konsultant dermatolog iz Londona.
Najpopularniji proizvodi uključuju eksfolijante, koji uklanjaju mrtve ćelije kože kako bi obezbedili taj, toliko željeni, „zdrav sjaj“, kao i kreme sa retinolom za učvršćivanje kože. Iako su ovi proizvodi bezbedni u preporučenim količinama, prekomerna upotreba može ozbiljno oštetiti kožu.
„Uvek pacijentima kažem da kožu zamišljaju kao tkaninu – ako je stalno perete i koristite prejake proizvode, brzo ćete je istrošiti“, dodaje dr Šarma.
Neke od proizvoda koji izazivaju probleme promovišu poznate ličnosti kao i influenseri. Tako je Kajla Rajan, influenserka čiji je video pregledan 340.000 puta, podelila svoje iskustvo nakon korišćenja tri proizvoda iz linije brenda Hajli Biber. Krenula je istovremeno sa peptidima, mlekom za "glaziranje" i restorativnom kremom i odjednom joj je lice buknulo u bolnim bubuljicama.
Još jedan trend je viralan: "slaging" (eng. slugging), podrazumeva nanošenje debelog sloja vazelina preko noći čime bi trebalo da se zadrži vlaga, a koža dobije divan sjaj. Ipak, američka tiktokerka Savana Tarner završila je sa crvenim osipom oko usta i bolnom alergijskom reakcijom. Nije trebalo to da radi - "zatvaranje" slojeva nege na licu vazelinom svake večeri može da blokira prirodne funkcije kože.
Stručnjaci se slažu – ključ zdrave kože je umerenost. Prekomerno eksperimentisanje sa novim proizvodima može da uništiti zaštitnu barijeru kože, izazove upale, akne i infekcije.
Dr Šarma preporučuje jednostavnu rutinu: čistač za lice, hidratantnu kremu i kremu sa zaštitnim faktorom.
Takođe, istraživanja pokazuju da uravnotežena ishrana, hidratacija, smanjenje alkohola i cigareta značajno doprinose zdravom izgledu kože.
„Od svega što upotrebljavate, na prvom mestu treba da vam bude zdrav razum“, šaljivo dodaje dr Šarma. „Pažljivo čitajte sastojke preparata koje mažete na kožu, a ukoliko primetite lošu reakciju – prestanite odmah.“
Drugim rečima, trendovima sa TikToka možete da se zabavljate, ali na koži nikad ne testirajte više od jednog novog proizvoda i sačekajte bar mesec dana da vidite da li su sve reakcije pozitivne. Pročitajte i kako lice neguje dama koja je stručnjak za kinesku medicinu.
BONUS VIDEO: