Vitamin C je zasluženo postao neizostavan deo svake ozbiljne rutine nege kože.

Dokazano je da deluje kao snažan antioksidans, podstiče zdravu sintezu kolagena i suzbija pigmentaciju.

Njegov značaj posebno raste u toplijem delu godine, kada su UV zraci intenzivniji. Stručnjaci objašnjavaju sve što treba da znate o ovom superheroju među sastojcima za negu kože.

Šta vitamin C radi?

Možda je lakše nabrojati šta NE radi. Kao jedan od najmoćnijih antioksidanasa, vitamin C štiti kožu od štetnih uticaja iz spoljašnje sredine – uključujući UV zračenje, plavu svetlost i zagađenje. Osim toga, ujednačava ton kože, podstiče proizvodnju kolagena i sprečava prekomernu pigmentaciju.

"Smatram ga najvažnijim sastojkom u kozmetici", ističe renomirani dermatolog dr Denis Gros. "Najbolje deluje kada se koristi lokalno, jer bi količina koju bi trebalo uneti oralno da bi imala isti efekat na kožu bila toksična. Fibroblasti – ćelije odgovorne za sintezu kolagena – imaju receptore za vitamin C, tako da on direktno stimuliše DNK da proizvodi više kolagena."

nega koze krema lice.jpg
Foto: Shutterstock

Vitamin C ima i svojstva blagog posvetljavanja tena. Angela Ađeji, specijalista za razvoj kozmetičkih proizvoda, dodaje: "Ne bih rekla da je efekat pilinga izražen, ali on sprečava abnormalnu proizvodnju pigmenta, što koži daje svetliji i blistaviji izgled. "

Koji je oblik vitamina C najbolji?

Kao i kod drugih aktivnih sastojaka poput retinola, izbor pravog oblika vitamina C može biti zbunjujuć. Najpoznatiji i najistraženiji oblik je askorbinska kiselina (L-askorbinska kiselina), koja je ujedno i najnestabilnija.

serum za lice.jpg
Foto: Shutterstock

S druge strane, tetraheksildecil askorbat (THD askorbat) je stabilna, forma vitamina C topiva u ulju, koja je ponovo u centru pažnje zbog svoje efikasnosti bez izazivanja iritacije. Ova forma vitamina C se u koži razgrađuje u čistu askorbinsku kiselinu i zahvaljujući svojoj lipidnoj strukturi, dublje prodire u kožu, pa je efikasan, ali ne i agresivan.

Na šta obratiti pažnju kad kupujete vitamin C?

Kod proizvoda sa vitaminom C, pakovanje je zaista važno. Najbolje je birati ambalažu u vidu zatvorenih pumpica bez prisustva vazduha, tamnih bočica, ampula ili doza za jednokratnu upotrebu. Sve ovo čuva stabilnost i efikasnost sastojka – naročito ako je reč o čistoj askorbinskoj kiselini.

Ađeji savetuje da proizvod držite zatvoren i nipošto na toplom mestu, jer može doći do degradacije ovog dragocenog sastojka. Ako primetite blagu promenu boje – to može biti normalno, ali ako dođe do izraženih promena u teksturi ili mirisu, vreme je da ga zamenite.

Koji procenat vitamina C je najbolji?

Iako vitamin C deluje već od 0,6%, viši procenat donosi jače efekte. Ipak, povećanjem koncentracije raste i rizik od iritacije, pa je najbolje početi sa nižim dozama. Za svakodnevnu upotrebu i osvetljavanje tena, koncentracija do 5% je sasvim dovoljna. Neki ljudi osete peckanje čak i na 2%, pa je tada dobro kombinovati serum sa hidratantnom kremom. Za ozbiljnije efekte i borbu protiv fleka od sunca, ciljana koncentracija je oko 20%.

Kako se koristi vitamin C za negu kože?

Iako se najčešće preporučuje jutarnja upotreba zbog zaštite od zagađenja, vitamin C se može koristiti i uveče, važno je samo da se koristi redovno. Studije pokazuju da askorbinska kiselina ostaje aktivna u koži i do 72 sata, tako da je dovoljan i unos 2–3 puta nedeljno, ali najbolji rezultati dolaze nakon osam nedelja kontinuirane primene.

Serumi su najpraktičniji oblik primene i često se kombinuju s vitaminom E, koji dodatno pojačava antioksidativni efekat. I, naravno, ne zaboravite SPF. Pročitajte i kad je najbolje da stavite masku za lice.

BONUS VIDEO:

00:09
Nega za noge bez celulita Izvor: TIKTOK/ginadrewalowski