Sigurno ste nekad pročitali ili čuli kako četkanje kose doprinosi njenom ozdravljenju i bržem rastu. Postoji čak i verovanje da "sto poteza četkom" čini kosu sjajnijom i gušćom.

"Teorija" koja se krije iza toga glasi kako se četkom može bolje rasporediti prirodna masnoća koja se luči na koži glave i tako vlasi kose dodatno zaštiti.

Dermatolozi kažu da je ovo ipak samo mit i da će najveći deo te masnoće ostati na samoj četki. Ne polažu ni mnogo nade u razne masažere koji imaju prijatan efekat, ali vrlo malo doprinose jačoj cirkulaciji krvi.

masaza glave.jpg
Shutterstock  

Da bi do bolje prokrvljenosti došlo, nije dovoljno samo površinski tretirati kožu. Potrebno je da se izazovu pokreti same kože, a to nije moguće raznim "bodljikavim" spravama koje nas zapravo samo "češkaju" manje ili više intenzivno.

Za efikasnu masažu same kože glave, potrebno je da je pritisnete prstima ili celim dlanovima, kojima zatim pravite male krugove. Pritisak treba da bude srednjeg intenziteta, a potrebno je da osetite kako se sama koža pomera pod prstima.

masaza glave 2.jpg
Shutterstock  

Masirajte deo po deo glave, na svakom se zadržite po nekoliko sekundi pa pređite na drugi deo. Masaža treba da traje ukupno šest minuta i potrebno je da je obavljate svakog dana, barem jednom ili dva puta.

Zapamtite, "sto poteza četkom" je puki mit, kosa ništa neće dobiti takvim četkanjem. Naprotiv, treba da je češljate samo kad se frizirate, a najbolje je da koristite češalj sa širokim zupcima. Provlačite ga nežno kroz kosu i nikad je ne raščešljavajte mokru, jer je tad najosetljivija. Pročitajte i zašto opada kosa i šta pomaže.

Tiktok/sofiarichiegrainge PUNĐA SOFIJE RIČI

Tekst: Lepa&Srećna / J. G.