Dekorativnu rodjaku obične jabuke od kraja aprila krase beli, roze ili crveni cvetovi. Rane sorte poput „Evereste” ili „Hopa” posebno su upadljive, jer se njihovi cvetići otvaraju na granama pre pojave lišća. Sorta „Butterball” sa žutim i sorta „Red Sentinel” sa crvenim jabučicama, ne samo da su zdrave, već su i medju pticama omiljene sorte, jer se plodovi zadržavaju na granama i tokom zime. I još nešto: od sitnih plodova može se napraviti marmelada.
I od dunja (Chaenomeles) se takodje može napraviti ukusno slatko. Njeni žuti plodovi bogati su vitaminom C, imaju veoma prijatan i intenzivan miris. Crveni, roze ili beli cvetovi otvaraju se u martu. Preporučuju se sorte „Elly Mossel” vatrenocrvenih cvetova, „Nivalis” čisto belih i „Pink Lady” roze cvetova.
Najlepše medju najlepšima su ipak japanske ukrasne trešnje. Kada se u aprilu i maju pojave njihovi beli, svetlo- i tamnoroze cvetovi, veliki broj ljubitelja cveća poželi da u svojoj prolećnoj bašti „slavi trešnjin cvet” (praznik u Japanu). Većina ukrasnih sorti ima malo ili skoro da uopšte nema plodove. Ali zato raskošno prolećno cvetanje nadomesti taj nedostatak. Razne sorte ukrasne trešnje imaju različite oblike, pa su stoga interesante za bašte različitog uredjenja. Prilično mesta za normalan rast potrebno je sortama sa bujnom krošnjom, poput „Accolade”.
Za uske leje idealna je sorta stubastog rasta „Amanogawa”, viseće grane ima sorta „Kiku-shidarezakura”. Ukoliko pored atraktivnog cvetanja želite i slatke plodove, u bašti bi trebalo da imate crvenu šljivu (Prunus cerasifera „Nigra”). Ovo kompaktno drvo ukrasne voćke cveta već početkom marta, a može da se posadi i u manje bašte.
Atraktivne baštenske slike dobijaju se ako se pored ukrasne trešnje nadju i ranocvetajuće magnolije i dunja. Plavi tepisi alpskog zumbula (Muscari), lučike (Scilla), ljubičice (vila odorata) i plućnjaka (Pulmonaria) još više će pojačati efekat pastelnih tonova trešnjinog cveta.
Za razliku od voća, ukrasna trešnja i druge ukrasne sorte i vrste voća ne moraju da se orezuju svake godine. Ukoliko ukrasna trešnja oboli od monilie (Monilia), odmah treba ukloniti izumrle i obolele vrhove izdanaka. Gljivično oboljenje napada uglavnom sorte slabijeg rasta.
Zato biljku preventivno treba da tretirate sredstvima protiv gljivičnih oboljenja (poput Teldora, Conkera, Sumilexa). Kod ukrasnih jabuka orezivanje je jedna od važnijih mera zaštite biljke. Guste krošnje na proleće treba da proredite, kako bi lišće moglo što brže da se suši posle kiše. Na taj način smanjuju se i opasnosti kojima ukrasno voće ugrožavaju razna gljivična oboljenja.
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka