Poštovana redakcijo,

Obraćam vam se s molbom da mi pomognete u uređenju vrta oko kuće. Površine nisu toliko velike, jedna je oko 3x3,5 m, a druga 3,3x3,5 m . U prilogu vam šaljem crtež dvorišta. Imam već nekoliko biljaka. Volim cveće, ali ne znam šta se sve može kupiti, pa mi je potrebno nekoliko saveta.

Volela bih i kombinaciju vresa i tih zimskih biljaka, da mi cele godine nešto bude u vrtu. U zadnjem delu imam mali kamenjar. Volela bih da mi ukomponujete i klematis, ružu puzavicu, koju ću dobiti na proleće od prijatelja, i neke perene koje će mi olakšati održavanje bašte (koje „ubijaju” travu).

Veoma bih volela i da mi nekako ukombinujete ukrasnu vrbu (2 m), mada mi se čini da za to nemam mesta. I još jednu malu uslugu, tj. savet za površinu ispred kuće. Tu smo zasadili samo travu, ali ja sada imam polusrebrnu jelku s busenom, još od Božića, pa bih je zasadila na ulicu. Samo ne znam kako da je ukomponujem, možda s nekim ukrasnim žbunjem. U stvari, ne znam kako da napravim lepu kombinaciju ali da ne bude preterano, pošto će mi deo travnjaka biti potreban i za parkiranje kola kada je neko slavlje.

Možda može nešto što u jesen ima koralno granje (sibirski dren). Volela bih i plamenac, mnogo zumbula (npr. uz ivicu, ali šta kad precveta?), nekih puzavica, turski karanfil – uglavnom da mi i jesen i zima budu lepe. Imam i dalije i one što visoko narastu, crvenih cvetova, ali vas molim da mi kažete šta s njima, pošto se vade svake jeseni.

Znam da zvuči vrlo komplikovano, ali toliko toga bih volela da imam u bašti, a mislim da je već i ovo preterano. Od lukovica imam i zelenih i roze gladiola, krokuse, lale, zumbule, ljiljane, ukrasni luk. Svima bih volela da dam stalno mesto da bih imala manje posla, a da bude lepa bašta, šarena i mirisna. Unapred zahvalna na pomoći i izvinjavam se ako vam stvaram glavobolje.

Vaša stalna čitateljka,
Beata

Gospođo Beata,

Moram da priznam da se vaše pismo razlikuje od svih do sada primljenih, pa je shodno tome i odgovor drugačiji. Naime, imate male zelene površine, mnogo postojećih biljaka i mnogo želja.

Ne mislim ništa loše o tome, ali se moj odgovor i predlog rešenja uglavnom svode na upotrebu biljaka koje već imate, ali u sasvim drugačijem rasporedu. Prosto mislim da je i vaša želja bila da vam bašta bude lepša. U postojećem stanju je šarolika, ali prilično haotična. Iz tih razloga ispred kuće posadite vaš četinar, ali vodite računa o tome da bude 3 m udaljen od kuće.

U uglovima zasadite sibirski dren, koji je zaista lep sa crvenim stabljikama i u zimskom periodu, ali bliže kući. Predlažem da posadite vrbu navedene forme, koja je po dimenzijama manja a vrlo lepa.

Pored staze posadite naizmenično lalu i zumbul, a iza njih hemerokalis (kao ljiljan), koji će cvetati tokom leta kad precvetaju lukovice. Postojeći ukrasni luk i turski karanfil posadite uza stazu s druge strane i to će delovati veoma lepo. U drugoj rondeli posadite ruže, a između njih vres. Vašem kamenjaru dodajte tri juniperusa, kao zimzelene vertikale.

U ćošku pored formirajte luk od ruže i klematisa, onako kako ste zamislili, i tu postavite klupu da biste uživali u pogledu na kompletnu baštu. Pored fontane posadite sve postojeće lukovičasto cveće koje imate, jer ono veoma dobro izgleda pored vode.

Nadam se da ćete me poslušati i da će vaša bašta biti veoma lepa.

Dragana Tucović-Baranac,
dipl. pejz. arh.

Vrba u centru dvorišta
Foto: LepaiSrecna

Legenda

Četinarsko drveće
1. Juniperus sguarocket

Lišćarsko drveće
2. Salix alba „pendula”
(žalosna vrba)

R – ruže
Sd – sibirski dren
Rp – ruža puzavica
k – klematis
h – hemerokalis
v – vinka (pokrivač tla)
vr – vres
j – raznobojna jagorčevina

Postojeće sadnice
(ukomponovane u novo rešenje)
w – vajgela
tk i uk – turski karanfil i ukrasni luk
l i z – lale i zumbuli
lc – postojeće lukovičasto cveće
b –božur
đ – đurđevak
p – postojeća paprat