U rasadniku i cvećari “Gras” hortenzije imaju posebno mesto. O njihovim karakteristikama i nezi razgovarali smo s vlasnikom “Grasa” Ljubicom Radojom.

Pitanje: Šta je posebno kod hortenzija?
Odgovor: Jedinstvena odlika hortenzija je igra boja njihovih cvetova. Hortenzije sa cvetovima crvene i roze boje mogu da se pojave i u plavoj boji.

Pitanje: Koje sorte su najbolje za držanje u saksiji?
Odgovor: Snažne i otporne sorte kao što su “Bella” (plava), “Schone Bautznerin” (roze), “Leuchtfeuer” (crvena), “Rosita” (roze) i “Schneeball” (bela). One vremenom postaju izuzetno atraktivne i dekorativne. 

Pitanje: Po čemu se najbolje prepoznaje kvalitet biljke?
Odgovor: Po zdravom korenu i stabilnom rastu, kao i po zdravom zelenom listu koji je tamnozelene boje, a kod belih sorti svetlozelene.

Pitanje: Koji su najvažniji saveti za negu?
Odgovor: Hortenzije imaju veliku potrebu za vodom, ali ne podnose vlažnost. Za zalivanje je odlična kišnica. Ona ne dopušta da suviše poraste pH-vrednost (da površina zemlje u saksiji ne bude bela).

Pitanje: Koje su najčešće greške tokom nege?
Odgovor: U najčešće greške spada kompletno orezivanje. Tako se otklanjaju okca (pupoljci) sa cvetovima za sledeću godinu i biljka ne može da razvije sjaj cvetova koji se od nje očekuje. Ali, ono šta treba izbeći je stalna vlažnost zemlje u saksiji. Ako je zemlja stalno vlažna onda dolazi do oboljenja korena i time do oštećenja cele biljke, a to znači da biljka može i da istruli.

Pitanje: Kojim sortama je potrebno orezivanje i na šta pri tom treba obratiti pažnju?
Odgovor: Izdanci nekih vrsta hortenzija se posle poslednjih mrazeva skraćuju na dužinu od oko 50 cm. Većini drugih sorti hortenzija nije potrebno orezivanje. Po potrebi možete ih orezati posle cvetanja. 

Pitanje: Na šta bi trebalo paziti prilikom izbora saksije za biljku?
Odgovor: Saksija treba da bude dovoljno velika sa dobrom drenažom. Kod hortenzija u tamnim saksijama na sunčanim staništima može doći do nepovoljnog obrazovanja korena.

Pitanje: Da li je hortenzijama potrebna specijalna zemlja?
Odgovor: One najbolje uspevaju u blago kiselom (pH vrednost oko 5,5) glinovitom zemljištu koje je bogato humusom i koje dobro drži vlažnost, ali ne i stalnoj vlažnosti. Kod plavih sorti pH-vrednost treba da bude oko 4–4,5.

Pitanje: Koliko često bi hortenzije trebalo presadjivati?
Odgovor: Hortenzije u saksijama trebalo bi zavisno od starosti presadjivati svake 2–4 godine u saksiju za broj veću. Zemlja gubi vremenom deo svoje strukture. U “svežoj” zemlji biljka može bolje da se razvija.

Pitanje: Koliko godina hortenzija može da raste i opstane u saksiji?
Odgovor: Uz dobru i kvalitetnu negu hortenzije mogu da uspevaju mnogo godina. Ako žbunje posle deset godina bude suviše veliko za saksiju, onda se može presaditi na neko polusenovito mesto u bašti.