Pteridologija, nauka koja se bavi izučavanjem paprati, otkriva da paprat spada u jednu od najstarijih grupa biljaka.

Većina paprati raste na zemljinom tlu, ali postoji manji broj vrsta koje se razvijaju na lišću i stabljikama drugih vrsta biljaka. Razlikuje se više od dvanaest hiljada različitih vrsta, a u najlepše spadaju: Adiantum raddianum, Humata tyermanii, Platycerium bifurcate, Asplenium nidus i  Pteris cretica 'Mayi'. Zanimljivo, uslovi uzgajanja svih ovih sobnih vrsta su identični – svetlo pod kojim treba negovati biljku trebalo bi da bude između srednjeg i jačeg, dok se preporučuje visoka vlažnost.

Ova biljka često je, u prošlosti, igrala glavnu ulogu u brojnim mitovima i verovanjima. U slovenskoj kulturi se verovalo da paprat cveta jednom godišnje, a da će onaj ko ispuni gotovo nemoguću misiju i pronađe ovaj cvet biti srećan i bogat čitavog života. Slično tome, preci današnjih Finaca verovali su da će onaj ko pronađe seme paprati u cvetu neopažen putovati do blaga koje su sakrile vile.

Pet najlepših  vrsta paprati potražite u našoj galeriji slika.

Tamara Sorak

LepaiSrecna Teško je, između čak dvanaest hiljada vrsta paprati, izabrati najlepše, ali sigurni smo da ćete ovde naći idealnu biljku za vaš dom... Jedna od najstarijih grupa biljaka, rasprostranjena širom sveta, obojiće prostoriju i obogatiti vaš enterijer.