Biljke obično krase svaki dom, a neke od njih feng šui stručnjaci posebno izdvajaju kao pozitivne. Jedna od njih je i Klivija.

Sobna biljka sa velikim mesnatim listovima i prelepim narandžastim cvetovima cveta jednom godišnje, obično u proleće. Njen cvet, u obliku trubice, daje biljci egzotičnu lepotu, a prema feng šuiju, simbolizuje dolazak dobrih vesti u dom.

Nega

Za Kliviju je potrebna pravilna nega. Idealno je da je držite na severnoj strani u domu, jer joj ne prija direktna sunčeva svetlost. Soba treba biti umerene temperature, nikako ispod 10 stepeni zimi. Zaliva se prema potrebama, zimi svaka tri nedelje, dok tokom leta i proleća treba biti češće zalivana. Takođe, prihranjuje se tečnim đubrivom od marta do septembra, kao i u februaru, kada se formiraju cvetni pupoljci.

Presađivanje

Mlade Klivije se presađuju svake godine u proleće, a biljka se može razmnožavati deljenjem velikih primeraka ili semenom.

Klivija, cveće, sobno cveće
Shutterstock  

Feng šui i Klivija

U feng šuiju, klivija ima posebnu vrednost. Smatra se da njena aura zrači pozitivnom energijom i da ima blagotvoran uticaj na prostor. Međutim, treba izbegavati stavljanje Klivije u spavaću sobu, jer jaka energija cveta može izazvati nesanicu ili poremetiti snove.

Idealna je za dnevne sobe ili kancelarije, gde može eliminisati negativnosti i poboljšati atmosferu.

Ako stavite nekoliko novčića u saksiju, može doneti prosperitet i unaprediti porodično blagostanje.

Ako Klivija iznenada prestane da cveta ili se osuši, prema feng šuiju, to može ukazivati na finansijske poteškoće ili negativne promene.

Klivija, cveće, sobno cveće
Shutterstock  

Tekst: Najžena/Lepa&Srećna/Radmila Ilić

BONUS VIDEO:

Instagram/jedynytakidomek KAKO SE PRESAĐUJE CVEĆE