Ako želite da vam terasa i bašta i sledeće godine budu ukrašeni najlepšim ružama, neophodno je da ih pripremite da prežive hladne dane, vetar i mrazeve. Evo šta je potrebno da uradite da sve vaše ruže prežive zimu.
Manje ruže sa kompaktnim rastom možete uspešno da uzgajate na balkonu ili terasi. U saksijama im je potrebna dodatna voda – čim se zemlja osuši na površini, vreme je za zalivanje. Kako biste sprečili prekomerno zadržavanje vode, prilikom sadnje dodajte drenažni sloj od glinenih parčića. Ružama u saksijama je potrebno đubrivo svakih dve nedelje ili sporootpuštajuće đubrivo dva do tri puta godišnje.
U zimskim mesecima posebnu pažnju treba posvetiti korenu. Postavite saksiju na tablu stiropora i umotajte je u izolacioni materijal. Ako nema jakih mrazeva, ruže u saksijama mogu prezimiti napolju na zaštićenom mestu.
Međutim, ako nastupi dugotrajni mraz, najbolje je uneti ruže u negrejanu prostoriju, na primer u podrum.
I u bašti je, za uspešno prezimljavanje ruža, neophodno da ih zaštitite, čim bude najavljen mraz. Uklonite stare cvetove i lišće, a opalo lišće pokupite da biste sprečili razvoj gljivica. Zatrpajte ružu zemljom u visini od oko 20 cm i stavite dekorativno zelenilo među izdanke. Visoke ruže možete dodatno zaštititi jutenim vrećama ili baštenskim flisom.
Visoke ruže stablašice zahtevaju posebnu zaštitu od mraza
Kod visokih stablašica prvo uklonite lišće sa krošnje i tla. Zatim pažljivo savijte mlade izdanke prema zemlji, vodeći računa o pravcu savijanja kako ne bi došlo do pucanja stabla. Pričvrstite stablo za tlo pomoću kuka tako da krošnja leži ravno i prekrijte je baštenskom zemljom.
Kompostna zemlja nije pogodna jer može izazvati truljenje krošnje tokom zime. Za dodatnu zaštitu kalemljenog mesta koristite slamu ili dekorativno zelenilo.
Starije stablašice ne morate savijati. Najbolje je da krošnju obavijete slamom ili dekorativnim zelenilom i postavite prozračan pokrivač – na primer, jutu ili flis. Pored toga, napravite brežuljak od zemlje oko mesta kalemljenja i po potrebi dodajte odgovarajuću zaštitu za stablo.
Na višim terenima, gde su zime ozbiljnije, treba i da izaberete sorte ruža koje lakše podnose mraz.
Kada prođe opasnost od jakih mrazeva, krajem marta ili početkom aprila, uklonite dekorativno zelenilo i nagomilanu zemlju. Visoke ruže vratite u uspravan položaj i uklonite zaštitu sa krošnje. Zatim obavite prolećno orezivanje kako biste pripremili biljke za novu sezonu.
Ako se pridržavate osnovnih pravila zaštite, ruže će uspešno da prezime i sledeće godine napredovati i raskošno cvetati. Pogledajte još prelepih slika ruža u galeriji i pročitajte kako se orezuju ruže.
BONUS VIDEO:
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka